TIP#1834: Jak exportovat hesla z LastPass? A kam můžete snadno přejít?

LastPass od 16. března omezí možnost využívat zdarma dostupnou podobu tohoto správce hesel – budete si muset vybrat, zda ho chcete používat na počítači nebo na mobilních zařízeních. Pokud budete chtít nadále oboje, tak je nutné přejít na měsíční předplatné.

Možná budete chtít LastPass opustit a přejít někam jinam – měli byste vědět, že LastPass umožňuje export hesel, které v něm máte. Je to ale možné pouze v počítači, není to možné udělat na mobilním telefonu či tabletu (tam jedině přes webové stránky).

Aktivujte rozšíření LastPass co máte v prohlížeči a jděte do Account Options -> Advanced -> Export. Tam vyberte LastPass CSV File a po zadání (master) hesla si uložte CSV s hesly do počítače. Pokud chcete exportovat i data z formulářů, můžete si vytvořit samostatný CSV soubor.

Totéž můžete udělat ia na www.lastpass.com kde se přihlásíte a pak pokračujte do Advanced options (nadjete v postranním menu) -> Export. Tady nedostanete přímo CSV, ale zobrazí se vám všechna hesla i data s nimi spojená – označte si je pomocí Ctrl+A a zkopírujte do nějakého textového editor (můžete použit Notepad) a ten uložte jako CSV soubor.

Dejte si pozor aby exportní soubor byl dobře chráněný a nedostal se k němu nikdo cizí – obsahuje vaše hesla v čitelné podobě.

Samozřejmě platí i to, že máte CSV, takže ho můžete otevřít v Excelu či Google Sheets. A také ho můžete využít pro vytvoření importního formátu pro jiné správce hesel (pokud přímo nepodporují formát z LastPass).

Kam můžete přejít? Pár příkladů

Pokud jste jableční, tak můžete přejít na používání Klíčenky. Dělá se to ale oklikou ideálně přes Chrome, viz následující odstavec.

Pokud používáte Chrome, tak všechna hesla můžete přenést právě tam. Jak to udělat pro Klíčenku i pro Chrome je popsané v Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)

Bitwarden je zdarma dostupný Open Source Správce hesel který umí přímo importovat CSV z LastPass. Dělá se to v bitwarden vault na webu a import najdete v Tools -> Import data kde stačí v rozbalovacím prvku vybrat LastPass (csv). Bitwarden mimochodem není jen bezpečné místo pro hesla, ale pro poznámky, platební karty a další informace.

Keepass umí ve všech verzích import, ve verzi 2.x přímo podporuje i import z LastPass CSV.

1Password umí také klasicky po přihlášení start.1password.com/signin import, ale budete muset udělat copy/paste CSV dat z LastPass.

Dashlane umí import v po přihlášení ve File -> IMport passwords -> LastPass

Firefox má vlastní správce hesel Firefox Lockwise (co pracuje s hesly uloženými ve Firefoxu). Samotný prohlížeč umí import hesel z Chrome a Edge, takže můžete využít i tuto cestu. Pokud ve Firefoxu nemůžete najít import tak otevřete about:config a tam povolte (true) signon.management.page.fileImport.enabled. Poté by v about:logins měl být import k nalezení v menu v pravém horním rohu (na obrázku výše). K 13. prosinci 2021 Lockwise končí.

Ostatní správci hesel (přehled najdete v Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass?) na tom mohou být podobně – hledejte odpovídající cestu pro import CSV co jste exportovali z LastPass. Nebo cestu jak to udělat oklikou skrz Chrome/Firefox.