@365tipu

TIP#1824: Jak na iPhone či iPadu spojit více videí do jednoho

S potřebou spojit více videí do jednoho se setkáte velmi snadno pokud používáte Příběhy na Instagramu a natočili jste několik 15 sekundových úseků videa a chcete ho nahrát někam v jinam v celé podobě (třeba i do Reels, kde mohou videa být delší).

Nejsnazší cesta je použít iMovie – zdarma dostupná aplikace od Apple, kterou si (pokud ji nemáte) snadno opatříte z App Store. A postup je stejný jako v řadě jiných případů.

1) Kliknete na Vytvořit projekt/Create Project (velké +)

2) Vyberete si Film/Movie jako typ projektu.

3) Otevře se vám knihovna fotek a nabídnou se všechna videa. Stačí vybrat ta, která chcete spojit a potí klinout na Vytvořit film/Create Movie

Budete asi trochu skřípat zuby, protože v Moments nejde vidět „jen videa“ a v jiných pohled je zase vidět video jako posloupnost snímků a prakticky tak nelze nic vybrat. Můžete si video pustit, ale zobrazuje se v miniaturním okénku, kde není skoro nic vidět.

Nedá se tam hledat, nedá se zvětšit náhled, můžete vyvolat přehrávání, ale i to je v miniaturním nepoužitelném okénku. a co fotka. prostě Apple. Není ani dobře poznat co je video. Špatná zpráva je i ta, že sice si můžete videa najít v Fotky/Photos ale odtud není možné je poslat (sdílet) do iMovie.

Obejít to můžete tím, že si předem vytvoříte Album do kterého dáte videa, která chcete spojit. Usnadní vám to výběr.

Můžete spojovat i fotky a videa nebo jenom fotky. Bohužel i výběr fotek je v podobě miniaturních náhledů, ale podržením se zobrazí alespoň něco lépe poznatelného. Při spojování fotek doplní iMovie automaticky pohyby jednotlivých fotek, nepůjde tedy pouze o statické fotky s přechodem.

4) Tím se vám v projektu vytvoří nové video složené z posloupnosti vybraných videí. Má to ale jeden háček mezi videi uvidíte ikonku pro přechod/transition a musíte si jednotlivé přechody projít a odstranit efekt nebo naopak podle potřeby nějaký přechodový efekt vybrat

5) Pokud se vám nepodařilo pořadí, tak nezoufejte – stačí podržet dlouhý stisk na segmentu a poté ho můžete přesun na jiné místo

Pod ozubeným kolečkem se skrývají filtry a další nastavení – včetně možnosti přidat hudbu – budete-li vytvářet video pro sdílení na sociální sítě tak pozor, to co vám Apple navrhne a přidá nemá vyřešena autorská práva a po nahrání na Facebook či YouTube vám video během chvíle zablokuji a v příznivém případě pouze připraví o zvukovou stopu.

6) Klikněte na Hotovo/Done nahoře vlevo a poté pomoci sdílecí ikonky (ano, nemá to žádnou logiku) můžete vyvolat uložení/save videa – to co v iMovie vytvoříte totiž zůstává jenom v iMovie. Dobrý nápad je i pojmenování „projektu“, pokud ho tedy po „odeslání“ nebudete chtít smazat. Stačí kliknout do názvu a můžete opravovat.

7) Při ukládání neopouštějte iMovie. iPhone ani iPad nemají běh aplikací na pozadí, takže pokud odejdete příliš brzy, vaše nové video se nevytvoří. Navíc hrozí, že iOS/iPadOS aplikaci iMovie zabije aby se uvolnila paměť a o vytvořené video přijdete

Pokud si matně pamatujete, už jsme to tu řešili v Jak na iPhone spojit rozdělená videa z Instagram Stories do jednoho kde je jedna podstatná dodatečná věc – při spojování videí natočených na výšku je nutné podstoupit ještě jejich otáčení – neznámo proč iMovie není schopné rovnou pracovat s videi v této podobě. Otáčení se přitom nedělá v iMovie ale po uložení v klasickém nástroji pro zobrazení Fotek a Videí.

Pokud nechcete z nějakého důvodu používat iMovie tak je řada dalších možností (a některé jsou jednodušší na používání). Zkuste například  SpliceInShot či VivaVideo ale klasicky pozor, ne vše bude zdarma.

Pokud máte Mac tak i tam je k dispozici také iMovie a je podstatně lépe použitelné. Máte-li fotky a vide v iCloudu tak je určitě lepší použít iMovie na počítači. Ale o tom až někdy později v jiném tipu.

TIP: V Tipy a triky pro Apple iOS najdete další tipy a triky pro iPhone, iPad a navíc ještě Apple Watch

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky