Rozšíření od čtrnácté verze navíc umí rozšíření z Chrome, ale protože jsme u Apple, tak je vše klasicky komplikované a omezované.
Na Mac OS se k rozšířením dostanete v Safari přes menu Safari -> Safar Extensions/Rozšíření Safari.
Na iPhone/iPadu ale nic takového nenajdete. a iPhone/iPadu se rozšíření v Safari instalují velmi komplikovaně, navíc záleží na tom jestli jde o rozšíření pracující s hesly, blokátory reklamy nebo přídavek dos dílecího dialogu. Vše tak jako tak ale pochází z App Store – musíte najít odpovídající aplikaci a ta (možná) do telefonu přidá a zpřístupní i rozšíření. Tady jste prostě u Apple.
Užitečná rozšíření a první druh rozšíření pro iOS
Hush (Mac, iOS) je užitečné rozšíření pro mobilní i desktopové Safari . Dokáže odfiltrovat všechny zbytečné vyskakující „souhlasy s cookies“, přihlášky k odběru e-mailem a další nepříjemnosti. Open Source ještě navíc (GitHub).
Hush je zároveň první příklad, jak na iPhone/iPad fungují rozšíření – musíte si „stáhnout“ aplikaci z App Store a pak v Nastavení/Settings -> Safari -> Blokátory Obsahu/Content Blocker povolit Hush. To proto, že Hush patří k „adblockerům“, tedy blokátorům obsahu.
Když už jsme u blokování otravných věcí tak co Ghostery Lite. (MAC pouze) Zjednodušené Ghostery (protože Safari). Máte-li v oblibě jinou klasiku, tak můžete mít Adblock Plus (MAC pouze). Další možnost je AdGuard AdBlocker (Mac pouze), 1Blocker (MAC pouze).
TIP: Další blokátory reklamy a jiného smetí viz Co vědět o blokátorech inzerce pro iOS? Jak blokují? A co je na výběr
StopTheMadness (MAC) není zadarmo, ale za 2 USD se hodit bude. Postará se o to, že věci co různé weby blokují přestanou být blokované
Rozšíření co nejsou rozšíření ale správci hesel
Pokud používáte 1Password tak určitě nezapomeňte na 1Password rozšíření (MAC, iOS). Máte-li v oblibě konkurenci tak přidejte LastPass (MAC, iOS)
Správci hesel jsou druhý druh rozšíření pro mobilní Safari. Tady jde ale o přidanou funkčnost jenom v okamžiku kdy vyplňujete hesla – budete mít možnost vybrat jiný zdroj hesel než Klíčenku. Nutno dodat že je o otravné, špatně to funguje a obtížně do jiných správců hesel budete dostávat ta nová. Prostě to velmi často nenabídne možnost uložení. Jsme u Apple a správci hesel jsou nechtěné a není zájem aby to dobře fungovalo.
Rozšíření aktivující novou volbu ve Sdílení
Rozhodně neopomíjet Pocket (MAC) pro ukládání věcí pro pozdější použití. Dostupný je i InstaPaper (MAC).
Pocket i Instapaper jsou třetí příklad rozšíření. Jejich použití je omezeno na to, že se objeví pouze ve sdílecím dialogu a do telefonu/tabletu je dostanete instalací odpovídající aplikaci (v té je součástí i tento druh rozšíření). Tady opět narazíte na Apple, protože „instalace“ vyžaduje abyste vyvolali sdílecí dialog, zcela dole Upravit akci povolili přidané rozšíření. Sdílecí dialogy samozřejmě fungují nejenom v Safari, ale ty pro Safari musíte povolit ze sdílecího dialogu v Safari. Vítejte u Apple
Pojďme na další užitečná rozšíření
Jste-li z Chrome zvyklí na možnost přeložit stránku do jiného jazyka nezoufejte a přidejte si iTranslate (MAC, není zadarmo) nebo přímo Translate (MAC, zadarmo).
Užitečná pomůcka je NewsGuard (MAC) u (světových/amerických) médií přidá informaci o důvěryhodnosti.
Nechybí ani Buffer (MAC) při přidávání/sdílení odkazů skrz stejnojmennou aplikaci. A Hootlet pro HootSuite, ale tady tomu moc nedávejte, chystají se Hootlet kompletně zrušit.
Pro lepší práci s bookmarky (záložkami, oblíbenými) nejspíš Raindrop.io (MAC).
PiPer (MAC) zpřístupní „Picture in Picture“ na webech kde je video (tedy pokud to web podporuje)
Rozšíření má i Grammarly (MAC) pokud tvoříte texty v nějakém podporovaném jazyce (češtině ne).
WhatFont (MAC, iOS) se hodí pokud chcete zjistit na webu jaký font na dané stránce je použit. Patří k rozšířením co se instaluje od sdílecího menu.
POZNÁMKA: Používáte nějaké opravdu „must have“ rozšíření pro Safar? Dejte vědět.
Najdete někde přehled existujících rozšíření?
V App Store na webu existuje Safari Extensions (Getting Started) stránka. Má to ale opět háček, nepoznáte tam, které z nich jsou pro MAC a které pro iOS/iPad OS. Nebo lépe řečeno, vše tam uvedené bude nejspíš jenom pro MAC
Pokud daná aplikace funguje i jako rozšíření pro iOS/iPadOS tak je to vidět na webu (viz obrázek výše) a na iPhone bude u konkrétní aplikace v App Store přímo uvedeno „Safari extension„. V samotném App Store pro iOS/iPad OS žádná „Safari Extensions“ kategorie neexistuje. Opět, jsme u Apple.
V App Store pro MAC najdete „Zásadní rozšíření do Safari„, ale není to kompletní přehled. A naštěstí zde existuje kategorie „Rozšíření Safari“ (do té vede cesta z menu zmíněná na počátku). A protože jsme u Apple, tak nemá webovou adresu.
Pár dalších tipů týkající se rozšíření
TIP: Další tipy a triky hledejte v Tipy a triky pro Apple iOS a Jak na Mac OS