WordPress je blogovací služba (na WordPress.com) a také CMS (Content Management System) software, které si můžete pořídit a provozovat a mít na něm blog i pokročilý web (najdete na WordPress.org). Má řadu alternativ u kterých je ale důležité si uvědomit co chcete (co budete provozovat).
O řadě alternativ (pro WordPress.com, tedy blogovací službu) je řeč už v Kde si mohou založit a psát blog? Takže jenom připomenutí těch nejrozšířenějších a nejzákladnějších celosvětových – Blogger od Google, Medium.com, Ghost a Tumblr. Pro ostatní mrkněte do právě zmíněného tipu, jsou tam samozřejmě i české a je je jich hodně.
POZNÁMKA: 365tipů (a další související weby) jsou na WordPress.com. Předcházelo tomu několik let využívání hostingu a WordPress.org varianty. Bylo to nejen příliš nákladné, ale také zásadně náročné na údržbu
Pokud jde o alternativní CMS (tedy vůči WordPress.org) tak i zde je velký výběr. Nejznámější určitě Joomla (flexibilnější než WordPress, ale v řadě věcí zbytečně složitá a komplikovaná) a Drupal (označitelný asi jako ještě složitější a méně uživatelsky přívětivý).
CMS si samozřejmě můžete vytvořit (naprogramovat) sami. Tedy pokud umíte programovat webové aplikace, umíte je hostovat a provozovat. Na výběr je řada nástrojů (framework) co vám to usnadní – React či Redux mohou být dva dobré příklady, zajímavý je TextPattern.
Zvlášní kategorie jsou CMS použitelné pro budování webů – jde o software pro vytváření komplexních webových stránek ve WYSIWYG editorech, bez nutností programování a pokročilých znalostí. WordPress se tomu (bohužel) přibližuje v poslední podobě (Gutenberg editor). Pokud chcete začít zkoumat, tak typické a dobré příklady jsou Squarespace, Wix, Jimdo, Weebly, Site123, Webflow a samozřejmě i české Webnode. Poněkud specifickou alternativou mohou být i Google Sites (součást G-Suite).
Zvláštní variantou může být potřeba provozovat diskuzní fóra. Ty sice můžete „tak trochu“ provozovat i ve WordPressu, ale nemá dostatek pokročilejší funkčnosti a je vždy lepší zvolit specializované softare. Tady určitě klasiky jako bbPress (ano, má něco společného s WordPressem), phpBB, MyBB nebo podstatně modernější Discourse.
Podobnou variantou mohou být e-shopy, ale to už není alternativa pro WordPress – ten e-shopové funkce umí jenom pomocí extra přídavků. Mrkněte například na WooCommerce.
Jedna poslední důležitá věc – vždy budete mít více možnosti jak blogy, weby či diskuzní fóra provozovat:
- Využít službu jako je WordPress.com, Blogger.com či Medium.com a váš blog provozovat na dané službě. Nemusíte řešit žádný hosting, web ani databáze a je většinou na výběr provoz zdarma i placený. Velmi výhodné zejména proto, že nemusíte nic řešit a nebude vás ani trápit problémy se zvyšující se návštěvností webu vedoucí k stále se zvyšujícími částkami za hosting.
- Placené hostované řešení (WordPress.org si můžete pořídit u záplavy hostingových společnosti) plně provozované danou firmou.
- Pořídit si vlastní hosting a web/blog provozovat kompletně sami. Tady je důležité vědět, že tohle už vyžaduje odborné znalosti, musíte řešit aktualizace, bezpečnost, občas možná i nějaké to programování a opravování.
TIP: ‣ Pomocník Webdesignera a ‣ ‣ Jak na WordPress jsou dvě místa, kam můžete pokračovat