TIP#1107: Jak získat potvrzení o doručení SMS? Jde i potvrzení o přečtení?

Občas se to může hodit, dozvědět se, že vaše SMS byla doručena. Třeba i proto, že záruka doručení SMS neexistuje, nejenom že doručení v nejbližší možné době, ale doručení vůbec. Potvrzení o doručení SMS se zapíná v mobilním telefonu, není to služba sítě ani operátora. Samotné doručení se počítá až poté, co dojde na cílový telefon.  Mimochodem, pokud se SMS nedoručí do (zpravidla) 72 hodin, tak prostě zmizí.

Jak to hledat? Pokud máte například MIUI tak Settings/Nastavení -> Systémové aplikace -> Zprávy a tam najdete Stav doručení a Zvuk doručení zprávy. Stačí zapnout první, druhé vám umožní ještě slyšet zvukové upozornění na to, že bylo doručeno.

V jiných Androidech to může být různé, bude totiž záležet na verzi Androidu a případně i na tom, zda výrobce telefonu nemá nějakou vlastní nadstavbu. Většinou to ale bude nalezitelně buď přímo v aplikaci pro posílání zpráv (mívají Nastavení/Settings dostupné přes menu).

Pro iPhone (iOS) není možné dostávat klasické potvrzení o doručení (proč ne, na to se musíte ptát Apple, prostě to nepodporují). Jedině pokud si zapnete iMessage a příjemce používá také iMessege – tohle se dělá v Settings -> Messages a tam najdete potřebné nastavení  – jak zapnutí iMessage tak potvrzení o přečtení (o doručení tedy nejde). Pokud byste snad toužili po klasických potvrzení o doručení SMS, tak musíte mít jailbreak a jinou aplikaci.

POZNÁMKA: Kdysi dávno si bylo možné „doručenku“ vyžádat použitím extra znaků přímo v SMS – na začátek se dalo napsat „*stav#“ – pak pokračuje vlastní text, psalo se to bez uvozovek a týkalo se to českých SMS center. Pokud mě paměť neklame, klasická podoba mohla být „*0#“ a v anglických sítích i jako „*noti#“

Co se potvrzení o přečtení týče, tak to (podobně jako u e-mailu) bude fungovat pouze pokud to příjemce má povolené a bude to záležet na použité aplikací pro práci se zprávami. K čemuž je nutno dodat, že klasické SMS to neumí. Hledejte v aplikaci pro chatování/posílání zpráv – nenalézáte-li, tak to možná možné není, někde (jako třeba ve WhatsApp) se to ukazuje přímo u každé odeslané zprávy v chatu (jak informace o doručení, tak informace o přečtení).