Jak ve Windows zjistím, který program drží zamčený/otevřený nějaký soubor?

Takotá ta nepříjemnost. Potřebujete smazat či přesunout/zkopírovat nějaký soubor a Windows vám to nechce dovolit. Soubor je otevřený/uzamčený nějakým programem či běžící službou. A přímo nejde zjistit jakou, to vám Windows neřeknou.

Zkuste LockHunter – lockhunter.com. Zdarma dostupnou pomůcku, která se po instalaci dá vyvolat v kontextovém menu souborů. Umožní vám zjistit kdo daný soubor „drží“ a případně i zajistit nápravu – smazání při příštím restartu, ukončení procesu co soubor drží, atd. Při vyvolání se nedivte, bude potřebovat práva správce.

2018-01-20 12_47_52-LockHunter - a free 32 _ 64 bit tool for forced removal of locked files or folde.png

Další možnost je starý známý Process Explorer z balíku Sys Internals – tam se přes Find -> Find Handle or DLL dostanete k možnosti zadat jméno (stačí část jména) souboru a poté se dozvíte, který proces ho má otevřený. Pomocí Close Handle můžete vynutit uzavření.

Podobně jako první funguje IObit Unlocker, tedy včetně přidání do kontextového menu.

Pokud se vám nedaří soubor uvolnit ani pomocí těchto pomůcek, ani po restartu systému, tak bude nejspíš nutné restartovat Windows do nouzového režimu. O tom už ale byla řeč v Jak smazat soubor, o kterém Windows píše, že ho něco používá? (je tam zmíněn i výše uvedený Process Explorer).

TIP: Ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky dalších tipů týkajících se Windows 10 i starších verzí Windows