TIP#975: Jak na Facebooku najít kompletní historii všech obdržených žádostí o přátelství?

Před pár dny dorazil dotaz „Byla mě doručena žádost o přátelství, ale než jsem ji stihla rozkliknout, dotyčný ji hned deaktivoval. Je možné někde na mém účtu dohledat, že ji ten dotyčný opravdu poslal ?“. Kupodivu nejde o dotaz ojedinělý, tenhle problém „trápí“ hodně lidí.

Především – pokud dorazila žádost, tak ji dotyčný prostě opravdu poslal. S výjimkou té možnosti, že mu někdo hacknul účet a onen útočník se teď pokouší okrást další lidi. Případně že útočník založil účet stejného jména a pokouší se dostat k přátelům oběti s následným cílem je, samozřejmě, okrást. Tohle běží na Facebooku v masové podobě (viz AHOJ, DEJ MI SVÉ ČÍSLO? POZOR NA ZLODĚJE, CO VÁS PŘIPRAVÍ O PENÍZE a hlavně Co dělat, když někdo vytvořil kopii mého profilu a oslovuje moje přátele na Facebooku?)

Druhá věc vhodná k doplnění je, že běžně přicházejí žádosti o přátelství, které zmizí dříve než si jich stihnete všimnout – může jít o skutečné lidi, kteří si to rozmysleli (nebo žádali omylem), ale také jde ve velkém o fake účty, které se snaží získávat přátele aby je, opět, mohli později okrást nebo nějak zneužít. Jejich žádosti zmizí tím, že Facebook tyhle aktivity odhalí a účet smaže.

Ale zpět k odpovědi na to, zda jde nějak zjistit kompletní přehled všech obdržených žádostí o přátelství. Je to jednoduché, přímo na Facebooku to nijak zjistit nejde. Není to dostupné v upozorněních (z nich  žádosti mizí při stažení či smazání žádajícího účtu)  a ani v Activity logu (tam jsou pouze Přidání přátele/Added Friends, tedy schválené žádosti).

TIP: Opačný směr? Tedy zjištění komu jste vy poslali žádost? Viz Kde na Facebooku zjistím, komu jsem poslal/a žádost o přátelství?

Jedna možnost ale přesto existuje – Facebook posílá e-mailem upozornění (záplavu upozornění) a mezi nimi je i upozornění na přijatou žádost o přátelství. Pokud jste si v Upozorněních/Notifikacích tuto možnost nevypnulo, tak v e-mailu máte kompletní historii všech žádostí o přátelství.

2017-12-24 08_43_02-Search results - medvidekpu@gmail.com - Gmail.png

Na výše uvedením příkladu jsou vidět i žádosti od fake účtů – některé z nich jste možná viděli přímo na Facebooku, ale řadu z nich ani neuvidíte a objeví se jenom jako stopa v upozorněních v e-mailu. Poznat že šlo o fake účet je poměrně snadné, pokud si později z e-mailu kliknete na jméno žádajícího, tak se vám nezobrazí jeho profil, ale chybová hláška o nemožnosti přístupu k profilu – objevuje se proto,že Facebook mezitím tento fake účet smazal.

2017-12-24 08_44_46-(1) Facebook.png

V e-mailu tedy najdete kompletní přehled všech žádostí o  přátelství, včetně těch od fake účtů, těch poslaných omylem, těch co si žádající rozmyslel, těch co jste odmítli i těch co jste nakonec schválili. Historicky tato upozornění sahají až do roku 2009.

POZNÁMKA: Z výše uvedeného plyne, že je velmi nutné pečlivě zvažovat, koho si pustíte do přátel. Nejenom u neznámých jmen (ty byste si tam nejlépe neměli pouštět vůbec), ale i u těch co „znáte“. Mohou to být fake účty vytvořené útočníky co vás chtějí okrást. Tady se vám bude hodit Jak poznat že mi na Facebook píše pravá osoba? A nejenom na Facebooku

TIP: V ‣ Průvodce soukromím na Facebooku najdete desítky dalších tipů, které se týkají Facebooku a ochrany soukromí.