V iOS 11 se při sejmutí obrazovky (screenshot) v levém dolním rohu displeje objeví malý náhled – na ten můžete kliknout a otevřít tak editor screenshotu (po chvíli zmizí, takže klikejte včas). Ten není totožný s editorem obrázek či fotek a umí dost užitečné věci pokud chcete screenshot nějak dál použít – poslat mailem, přidat do článku, dát na sociální sítě.
Mimochodem, onen náhled vlevo dole můžete nechat zmizet rychleji odsunutím vlevo. A pokud na něm chvíli podržíte prst (místo kliknutí), tak se otevře sdílecí dialog a rovnou můžete screenshot odeslat. Pokud vás onen náhled vlevo dole rozčiluje, tak bohužel vypnout to nejde.
Po otevření (Apple tomuto nástroji říká Markup Window). máte rovnou nastavenou možnost ořezávaní, stačí posunovat modré linky. Uložení hotového je přes Done vlevo nahoře (je tam i možnost smazat screenshot, pokud se nepovedl), vpravo nahoře je klasický sdílecí mechanismus.
TIP: V Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce se dozvíte, jak screenshot aktivovat. A druhou část tohoto tipu bude potřeba upravit, iOS 11 totiž umí sám nahrávat dění na obrazovce
Ve spodní části jsou k dispozici různorodé nástroje a pod „+“ vpravo se skrývá přidání textu, přidání vašeho podpisu (ten si vytvoříte jednou a uloží se pro další použití), lupa a možnosti kreslení – obdélník/čtverec, kruh/elipsa, chatovací bubliny a šipky.
Všechny mají při vytváření nastavitelný styl, lze je rotovat i posouvat, měnit barvu (jde to dělat i poté co jste už něco namalovali) Lupa má nastavitelnou jak velikost, tak zvětšení. Bubliny lze více přizpůsobit – jak poznáte snadno, uvidíte body, za které je možné táhnout, rotovat klasicky dvěma prsty.
Pokud použijete některý z těchto malovacích nástrojů, tak se vedle „+“ vlevo objeví ještě možnost nastavovat sílu obrysů či styl (šipek například, které ale umožnují i prosté kreslení přímky). U chatovacích bublin (a dalších objektů) je navíc možné vybrat i objekt s nebo bez výplně. Poslední výběr si aplikace pamatujte, takže pokud máte ve zvyku stále používat stejné styly, tak to půjde velmi snadno.
Barevná kolečka vlevo od „+“ umožňují výběr barvy, kterou budete kreslit, psát či vytvářet objekty. K dispozici je pouze šest uvedených barev, vlastní si definovat možné není.
Úplně vlevo je Undo a Redo symbol, malování si pamatuje všechny jednotlivé kroky, takže se snadno můžete vrátit poměrně hodně zpět či dopředu.
Vlevo jsou poté tři symboly tužek (lépe řečeno pero, zvýrazňovač a tužka) a vedle nich guma – ta negumuje ze screenshotu (ten je podkladem), ale v tom co jste si na něj vy namalovali. Malování nemá nastavitelnou tloušťku, ale čím rychleji budete malovat, tím tlustší bude.
TIP: Jak na iOS 11 snadno uložit webovou stránku jako PDF? A jak ji anotovat a doplnit?
Symbol lasa slouží k výběru toho co jste si namalovali – po vybraní je možné s namalovanými věcmi pohybovat. Hodit se vám bude, pokud chcete přesunout víc vytvořených malůvek, ale i jenom jednotlivou. Vložený text, bublinu, šipku i další objekty (z pravé části) je totiž například možné znovu aktivovat klepnutím (pak jde i opravovat, přesouvat, točit, ale i smazat a duplikovat). Což ale nejde udělat u malůvek, které jste udělali některou z tužek.
Screenshot (tedy to co máte na pozadí) můžete i zvětšit.
Poslední zajímavost je ta, že můžete udělat několik screenshotů po sobě a po kliknutí na náhled vlevo dole se vám otevřou všechny a můžete s nimi pracovat (budou dostupné vedle sebe). Fungovat bude i drag&drop – můžete tedy už hotový objekt „přesunout“ na vedlejší screenshot – vytvoří se tam kopie. Ne všechno ale půjde přesouvat.
Pokud byste snad chtěli tento nástroj použít na nějaký již existující obrázek či fotku, tak smůla. Tohle možné není, tam je stále nástroj na opravy fotek. Ten co někdy v iOS 10 změnil použitelnost na stupeň „otravné“ a ve kterém je klasický Markup Editor.
TIP: Ve Files v iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor ale je to jenom pro obrázky a (některá) PDF. Markup Editor je mírně jiná varianta výše popsané nástroje pro anotování screenshotů.
Dejte si i pozor, abyste při opravování nenechali zhasnout (a zamknout) displej nebo neodpověděli na příchozí hovor – screenshot se uloží, to ano, ale nebude možné používat Undo ani Drag&Drop. Těžko říct, co tím Apple vlastně zamýšlí (Markup Window není ani v přehledu aplikací) pokud uvážím, že Markup byla (a je) už dříve vyvolatelná z klasického editoru fotky.
Poznámka na závěr. Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby
TIP: Další tipy a triky pro iOS najdete v Tipy a triky pro Apple iOS