Na číslovaný tip to není, ale na malý mimořádný se to rozhodně vyplatí. Pokud se necháte nachytat na Operu a jejich VPN, tak je tu zásadní špatná zpráva. Opera má pouze proxy server, kterému z vcelku jasných marketingových důvodů říkají VPN. Málokdo si uvědomuje, že pořízením Opery si nepořizuje VPN, tedy virtuální privátní síť, která chrání kompletní komunikaci.
„VPN“ v Opeře funguje jenom v prohlížeči, týká se tedy jenom stránek, které se přenášejí přes http/https protokol. Technicky je to realizované použitím SurfEasy (koupili je někdy v roce 2015), což znamená mimo jiné i to, že VPN v Opeře nemůže být chápáno jako služba chránící soukromí. Pokud tuto větu ne zcela chápete, tak pro jistotu ještě jasněji – SurfEasy se řídí kanadskými zákony a může zaznamenávat a využívat veškerou komunikaci, kterou přes VPN v Opeře budete realizovat. Popravdě, nejenom může, podle jejich podmínek užití a soukromí to ve velkém dělá.
Jednou z nevýhod VPN v Opeře je i to, že máte velmi omezené možnosti výběru proxy, přes kterou budete s Internetem komunikovat. Skutečné VPN, zejména ty placené, jsou v tomto ohledu podstatně lépe vybaveny. Popravdě, i ty zdarma dostupné jsou lépe vybaveny.
TIP: S právě probíraným tématem souvisí Jak se na YouTube podívat na video, které mi odmítá ukázat, protože jsem v Česku? a Jak prorazit cenzorský firewall? Bude se vám hodit, až Babiš začne cenzurovat Internet.
Co se samotné Opery týče, tak je zde ještě jeden zásadní diskutabilní moment – poslední změna majitele je tak, že Opera byla koupena čínskými společnostmi. Z hlediska ochrany soukromí je to více než dostatečný důvod, proč nedůvěřovat. Pokud k tomu přidáte to, že Opera je v zásadě financována prodejem inzerce, tak to příliš dobrého neznamená.
Dobré vědět je i to, že VPN od Opery vás neochrání před únikem informací přes WebRTC (k otestování se dá použít třeba www.doileak.com nebo browserleaks.com/webrtc)
TIP: Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN? Důležitá otázka, na kterou asi znáte odpověď. Není to bezpečné, ale čtěte proč a jak to vyřešit. A samotné téma VPN řeší Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby
PS: Vynalézavost Opery v pojmenování se ukázala i v tom, že po silné kritice použití označení VPN prohlásili, že oni vymysleli nový termín „browser VPN“. Co na tom, že tohle už dávno termín má. Proxy.