@365tipu

TIP#805: Jaké jsou služby pro ukládání bookmarků (oblíbených)? Mají záložkovací služby budoucnost?

Legendární Delicious skončilo (viz Pinboard koupil Delicious) a je tak trochu zázrak, že to vůbec vydrželo tak dlouho existovat, byť v dávných dobách bylo Delicious jednou ze zásadních služeb na Internetu. Umožňovalo ukládat si oblíbené, bookmarks, záložky, tedy adresy, ke kterým se chce případně vrátit později. Podobných služeb existovalo hodně, včetně českých alternativ, dnes jich už moc nezůstalo (zmizel například Jagg a určitě ještě nějaké další)

V oněch počátcích (což byl rok 2003 a dále) měli „záložkovací“ služby i jakousi roli předchůdce sdílení přes sociální sítě – to co jste si (například právě do Delicious) ukládali jste totiž mohli sdílet s dalšími lidmi. Jenže byly to právě sociální sítě, které potřebu podobných služeb víceméně zlikvidovaly. Některé zanikly, některé se proměnily (Digg byla také původně v zásadě záložkovací služba).

Jednou z nejpraktičtějších náhrad Delicious jsou služby pro přečtení později (read it later). O těch už tady je rozsáhlý tip Jak si odkládat články na pozdější přečtení? a Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?. Umí toho poněkud více než Delicious a myslím si, že vám ho dokáží velmi dobře nahradit.

2017-06-04 13_20_23-Delicious

Hodně často si lidé záložky odkládají do Evernote či Trello (nebo jiných software pro psaní a organizování poznámek). O tom ale vice viz Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?

Přímé náhrady či ekvivalent Delicious je těžké přesně pojmenovat, ale stále ještě existují:

  • Pinboard, který nakonec je tím kdo Delicios koupil. A který byl hodně často označován za nejlepší alternativu
  • Diigo tvářící se tak trochu i jako sociální síť
  • Linkuj kupodivu ještě stále také existuje
  • Vybrali SME je dost podobné Linkuj, jen je Slovenské
  • Bookmarky.cz kupodivu také ještě stále existují
  • MyBookmarks kupodivu také stále existuje, byť už jen to jak vypadá je ukázka historie
  • Folkd se kdysi v zájmu zachování existence rozšířilo na „sociální záložkování“
  • Co možná netušíte, že pokud máte účet u Google, tak existují Google Bookmarks. Nutno dodat, že v září 2021 tato služba přestane existovat.
  • Historious je v zásadě něco jako další kopie Delicious
  • [07.06.17] Luboš Magat poslal na Twitteru tip na raindrop.io a jakkoliv jsem to nezkoušel, musím říct, že to vypadá velmi pěkně.

Delicious bylo někdy používáno pro zálohování oblíbených z vašeho prohlížeče a případně synchronizaci oblíbených. Což dneska umí Chrome i Firefox přímo a zálohování ani synchronizaci už moc řešit nemusíte.

Z oněch dávných dob si možná vzpomenete na Xmarkswww.xmarks.com. Služba kupodivu přežila až do roku 2018 a někdy v roce 2010 se vlastníkem stal LastPass. Konec přináší až 1. květen 2018.

Ukládat adresy si můžete přímo do prohlížeče, v zásadě žádnou „službu“ pro něco takového nepotřebujete – výhoda těchto služeb ale je v tom, že fungují troch jinak – prostě tam odesíláte adresy (což můžete skvěle dělat s Pocket.com či Evernote) a pak se k nim můžete vracet či v nich vyhledávat.

Zajímavé na některých výše uvedených alternativách k Delicious je to, že jsou zpoplatněné. Osobně si nejsem moc jist, proč bych měl platit za něco, co je buď možné řešit přímo v prohlížeči nebo s pomocí již zmíněných „read it later“ pomůcek.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky