@365tipu

TIP#770: Vše o recenzích na Facebooku: Mám na Stránce vypnout možnost psaní a zobrazování recenzí?

Na tohle nebude jednoduchá odpověď. Nebude, protože je tu zásadní problém s Facebookem, který neumožňuje obranu proti zneužívání recenzi pro poškozování firem, zveřejňování výmyslů a lží či trolingu. Jako vlastník Stránky totiž můžete výmysly a lži pouze označit jako něco co se vám nelíbí, ale to vám nepomůže se jich zbavit.

V Nastavení Stránky najdete možnost zapnout a vypnout Hodnoceni teoreticky snadno – v záložce Obecné je to jako Hodnocení hned nahoře (ale pozor, nemusí tomu tak být vždy, v jiné verzi najdete vypínání a zapínání recenzi v Upravit Stránku, viz obrázek níže).

2017-04-21 07_26_58-Start.png

Další nastavení týkající se Hodnocení/Recenzi je v Upravit stránku, kde můžete potlačit zobrazování boxu/karty s recenzemi. Pokud kartu Hodnocení chcete na Stránce mít a nevidíte ji v nabídce ani Přidat kartu ji neumožňuje přidat, tak klikněte na Použít výchozí karty Hodnocení se vám objeví mezi aktivními kartami, pak můžete případně znovu přeuspořádat karty (byť všichni víme, že je to skoro k ničemu, viz  Jak na Karty v nové podobě Stránek na Facebooku?).

Pokud se na Stránce objeví falešná či podvodná recenze, tak máte smůlu – můžete ji totiž jenom nahlásit a to pro dva důvody. „S touto stránkou nijak nesouvisí“ či „Myslím, že tohle by na Facebooku být nemělo“. Nahlášením se nestane nic. Opakované nahlašování také neudělá nic – podvodná, lživá a možná i záměrně poškozující „recenze“ na vaší Stránce prostě bude.

2017-04-21 07_28_41-Start.png

Předchozí je přesně důvod, proč je velmi vhodné pečlivě zvážit, zda na Stránce chcete mít recenze dostupné či nikoliv. Pokud je vypnete, nezmění se nic na tom, že vám uživatel/zákazníci budou moci stále psát –přímé zprávy ale také zprávy stránce (které můžete také vypnout, ale to velmi nedoporučují). Budou moci Stránku i zmiňovat ve svých příspěvcích (i tomu lze zabránit, ale není to vhodné dělat). Nad těmito způsoby komunikace ale máte kontrolu.

Co byste ještě měli vědět o Recenzích?

To, že někdo napsal nebo změnil recenzi se dozvíte v Upozorněních – pokud jste si nevypnuli zasílání, tak ihned při vytvoření či změně. Jinak samozřejmě k vidění v Upozornění sekci Stránky.

Na Recenze/Hodnocení je velmi dobré reagovat. Poděkovat, dát Líbí, pokud recenze zmiňuje nějaké nedostatky, tak se omluvit a pokusit se o nápravu. Ještě předtím bývá dobré se podívat, jestli jsou vůbec od reálného člověka a ne nějakého toho fake účtu. Jako vždy zde platí, že pokud je řešeno nějaké problematické či citlivé téma, tak je nutné řešení odvést někam do privátní komunikace – přímé zprávy, e-mail, telefon, osobní jednání.

Je běžné, že konkurence vytváří negativní recenze. Je běžné, že si může objednat u „specializovaných“ firem či jednotlivců vytváření negativní recenzí. Stejně tak je běžné, že si firmy objednávají a generují kladné recenze. Tohle je jeden ze zásadních důvodů, proč musíte recenze na Facebooku brát velmi s rezervou. Ale nejenom na Facebooku, ostatně viz Mohu věřit online recenzím? Jak poznám falešnou recenzi?

Facebook vám nemusí ukázat všechny recenze, které na vaší Stránce jsou. Důvod je neznámý, ale některé recenze prostě neukáže, ačkoliv víte s jistotou, že existují.

2017-04-21 07_22_06-Start.png
Tahle testovací Stránka má dvě recenze (plyne to i z hvězdiček). Ale Správce tuhle jednu recenzi co jsem napsal já prostě nevidí.

Můžete si napsat recenzi na vlastní Stránku, tedy tu které jste správce. Osobně bych to nedoporučoval, protože když někdo zjistí, že recenze je od Správce Stránky, tak to bude poněkud trapné.

Jediný kdo může smazat recenzi je autor recenze. Může ji také libovolně měnit.

Text u recenze musí mít minimálně padesát znaků. Lze ale pouze udělovat hvězdičky, bez uvedení textu. Recenze jsou, samozřejmě, vždy veřejné.

Podívat se jaké všechny recenze jste vy sami napsali možné je (doplněno po vydání, konečně jsem si vzpomněl jak to zapnout). Buď přes www.facebook.com/me/reviews nebo si na vlastním profilu v levém (dřívějším horním) menu zapněte Hodnocení/Recenze (Spravovat oddíly). Tímto způsobem se mimochodem jde i podívat na to, jaké recenze napsal někdo cizí (což může být užitečné, když zkoumáte jestli je to nějaký recenzní trol nebo někdo koho můžete brát vážně).

TIP: ‣ Jak používat Facebook pro marketing vám poradí v řadě dalších  záludností týkajících se využit Stránek a Facebooku vůbec

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky