@365tipu

TIP#648: Jak přenést soubory z jednoho počítače do jiného?

Psát některé tipy člověku připadá zvláštní, popisují totiž něco, co je prosté, běžné a používá to roky. Ale skutečnost je ta, že někteří lidé ty věci nedělají a nevědí jak na to. Proto se při psaní @365tipů musí člověk pokusit přestat myslet na to, že píše o něčem „co přece znají všichni“.  Přenos souborů z jednoho počítače do jiného je přesně ten případ. Navíc je to činnost, která má záplavu různorodých možností. Pojďme se na ně podívat.

Použijte externí disk či jiné médium. Pokud máte třeba něco tak malého a užitečného jako Toshiba Canvio externí disk, tak je to velmi jednoduché. Připojíte ho k prvnímu počítači, přes USB nakopírujete soubory či složky. Odpojíte a připojíte k druhému počítači, kopírované si do počítače stáhnete.  Výhoda je, že skoro každý počítač bude mít USB port.

Další možnost, kdy si přenášené soubory vypálíte na CD či DVD a pomocí toho dostanete „na druhou stranu“, má pár háčků. Třeba to, že dnes už CD/DVD mechaniky nebývají běžnou součástí počítačů. CD má navíc jenom 640 MB, DVD nějaké ty 4.7 GB, což už dnes může být i docela málo. Externí disky mívají stovky gigabajtů až několik terabajtů, takže ta předchozí varianta je občas nejpraktičtější. Tady vám pomůže Čím ve Windows vypalovat CD a DVD?

Variantou je USB klíčenka, ale tam také budete narážet na kapacitu, ty běžné mívají pár stovek megabajtů až jednotky gigabajtů, ty dražší a lepší 8 GB a více. Moc se toho na ně tedy nevejde. Je ale velmi vhodné v kapse vždy nějakou tu (alespoň 8/16 GB velkou) USB klíčenku mít. Ve všech případech je dobré mít takové USB zařízení (ale i port v počítače), které umí USB 3.0.

Přenos přes síť (LAN či WiFi) je také snadná záležitost, tedy za předpokladu že oba počítače můžete připojit do jedné sítě (drátové LAN nebo bezdrátové WiFi). Každý operační systém umí sdílet složky a soubory, na každý počítače se dá připojit zvenčí – nejlépe to půjde, pokud  budou oba na stejné sítí, protože tam budou fungovat klasické síťové protokoly. Na jednom počítači prostě zpřístupníte disk přes síť (může to obnášet zapnutí sdílení, vytvoření sdíleného disku či složky, založení účtu, atd) a z druhého počítače se prostě připojíte. Jediné kde často narazíte je, když budete chtít sdílet mezi počítači s jinými operačními systémy.

Použijte software pro sdílení souborů jako je třeba Send Anywhere (Android, iOS, Windows, Amazon Kindle, OS X, Linux). Řešení tohoto tipu vyžadují instalaci aplikace na obou počítačích a poté její využití pro posílání souborů. Můžete zkusit i Snapdrop, zajímavý je tím, že nevyžaduje žádnou instalaci. Samozřejmě budou potřebovat to, aby počítače byly propojené sítí, Internetem.

Využijte synchronizační software či cloudové úložiště – ať už je to třeba Bittorrent Sync (viz Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači? kde je i řada dalších podobných služeb) nebo věci jako Dropbox, OneDrive, Disk Google či Box.net. Tohle řešení je vhodné, pokud budete soubory mezi počítači přenášet častěji – ostatní řešení jsou snadno použitelná jednorázově. Synchronizační software totiž musíte nainstalovat a nastavit, poté bude běžet pořád. Přenos souborů je ale snadný, stačí je nakopírovat do synchronizované složky na jednom počítači a po určité době se objeví na na počítači druhém – lze tak snadno synchronizovat i přes Internet.

Využijte souborové úschovny, ale připravte se na to, že to nebudete tak jednoduché jako jiné řešení – Ulož.to, Uschovna.cz, Plus Tranfer, FilePizza a další. Většinou navíc narazíte na omezenou velikost takto přenášených souborů i omezenou rychlost nahrávání a stahování. Dejte si pozor i na to, aby vámi přenášené soubory neskončily veřejně dostupné.

Propojte počítače přímo USB kabelem a přenášejte soubory přímo přes USB (trochu to připomíná staré časy kdy se takto přenášely soubory mezi počítači přes sériový port či dokonce přes paralelní port). Pro příklad kabelu mrkněte na Belkin F5U279-Easy-Transfer na Amazonu. Kupodivu ani na Alza.cz, ani na CZC.cz, se mi nic takového nepodařilo najít.

Pokud máte MAC, tak tam nehledejte USB kabely, ale stačí počítače propojit přes Thunderbolt.

Propojte počítače Ethernet kabelem, aniž byste měli doma síť. Tohle bude fungovat, pokud mají oba počítače Ethernet konektor (port) a vy si pořídíte „crossover Ethernet“ kabel. Pak už je to totéž jako výše zmíněný přenos přes LAN/WiFi.

Přenos pomocí pevného disku či SSD bude vyžadovat to, abyste počítač mohli rozebrat, připojit dovnitř pevný disk (budete potřebovat nejenom odpovídající datový kabel pro připojení disku, dnes většinou SATA či eSATA, ale také napájecí konektor) a poté počítač (a operační systém) nastavit tak aby nový disk poznal. Pak na něj můžete nakopírovat cokoliv a poté přesunout disk do druhého počítače, Obnášet to bude i vypínání počítačů, pevné disky nejdou měnit za chodu. Mimochodem, existují konvertory USB 3.0 na SATA.

Poslat si je e-mailem je ta nejposlednější a nejméně vhodná cesta. Hodí se pouze pro málo souborů a menší soubory. Více souborů můžete sice zabalit do jednoho ZIP archivu, ale velikost příloh pro e-mail bývá omezená a navíc se e-maily nepřenášejí příliš efektivně, takže je velmi vhodné se této variantě vyhnout.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky