@365tipu

TIP#317: Co jsou to Twitter Collections (Sbírky)

Collections (Sbírky) na Twitteru je užitečná funkčnost, která je ale dostupná pouze přes Tweetdeck (což je velmi užitečný klient pro Twitter, viz třeba Správa více účtů na Twitteru – na webu, v mobilu či Tweetdecku). Což je tak trochu zvlášní, ale také ještě tak trochu škoda. Do kolekce (sbírky) si totiž  můžete odkládat tematické tweety – budou pak dostupné na konkrétní adrese v rámci vašeho účtu.

Vytváření je jednoduché, v Tweetdecku si vyvoláte menu u konkrétního tweetu a vyberete Add to Collections – tím ho můžete přidat do některé z vašich kolekcí (sbírek,  jak tomu říká Twitter). Ještě předtím je ale potřeba Sbírku vytvořit – vlevo dole si otevřete váš účet (dvě postavičky) a klikněte na Collections a poté na Create Collection. TweetDeck vám pro ni automaticky založí nový sloupec – pokud ho mít nechcete, není problém ho vypnout, ale necháte-li si ho, tak je tam možné
přetahovat tweety. Každá sbírka má název a popis. Mazání sbírek  se děje v jejich sloupcovém zobrazení.

Přidávat do sbírky jde ještě přes URL tweetu, ale na to musíte mít zobrazený sloupec se sbírkou. . Co se přidávání nových týče, tak nové přidání se vždy přidá na začátek, je to v zásadě klasická timeline Twitteru – takže pokud budete něco budovat zpětně, tak na to nezapomeňte. Do sbírky lze přidat jakýkoliv tweet, netýká se to jenom vašich vlastní tweetů.

TIP: Návod přímo od Twitteru najdete v Collections a je dobré vědět, že pro ně existuje i nějaké to API, takže pro ně můžete najít využití i jinde.

Vytvořené sbírky  je možné vidět přímo na Twitteru, včetně možnosti embedu na web – na zkoušku vytvořená sbírka Kotě má například adresu https://twitter.com/Medvidekpu/timelines/663688925769310209 ale nic moc tam nehledejte, osobně Sbírky nepoužívám.

2015-11-09 13_02_42-TweetDeck

Podívat se jaké sbírky má konkrétní uživatel je opět možné jenom v Tweetdecku (na obrázku vidíte COLLECTIONS dole). Neznámo proč tuhle poměrně užitečnou funkčnost Twitter nerozšířil do webového rozhraní (a samozřejmě ani do mobilních klientů, ale tam toho chybí víc než sbírky).

TIP: Twitter má ještě Seznamy (viz Lists čili seznamy. K čemu to je dobré a proč vám to pomůže), do těch se ale nepřidávají jednotlivé tweety, ale celé účty. Vy sami ještě můžete označovat tweety pomocí Líbí/srdíčkem (dřívější Oblíbené/hvězdička).

K čemu se mohou hodit Sbírky? Pokud pořádáte konferenci, tak je běžné, že konference má hashtag a ten používáte pro vytvoření dynamického panelu zobrazujícího co lidé píší o konferenci. Možnost skvělá, ale postrádající moderaci a také neumožní odchytit tweety, které nepoužily hashtag, ale o konferenci píší. Místo toho můžete použít sbírku a do ní přidávat tweety podle vlastního uvážení, včetně těch, které postrádají hashtagy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky