@365tipu

TIP#273: Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?

NFC je zkratka z Near Field Communication (komunikace na blízkou vzdálenost). Můžeme tomu říkat také bezkontaktní technologie, která umožňuje propojit dvě zařízení za předpokladu, že se dostanu opravdu dostatečně blízko k sobě. NFC dnes nejčastěji najdete v mobilních telefonech (ale jenom v některých) což umožňuje z nich, například, udělat platební nástroj. Nebo s pomocí NFC tagů (nálepek) nechat telefon reagovat na to, že se ocitl na určitém místě.

2015-09-29 17.23.23NFC (s odpovídající aplikací) vám umožní mít v telefonu nahrané platební karty či věrnostní karty.  Věc o které se dlouho mluví, ale pořád se někam výrazně nedostala – věci jako Apple Pay, Google Wallet/Pay i další systémy budou znamenat to, že nebudete potřebovat nosit karty, ale stačí telefon ve kterém je karta zaznamenána a pomocí NFC se telefon domluví s platebním terminálem – pochopitelně jenom s tím bezkontaktním. Tady je důležité vědět, u platebních karet, že se ale neobejdete bez podpory banky a v řádě případů ani bez speciální SIM.

NFC vám může nahradit klíče, opět ve spojení s telefonem, kam si budete moci nahrát klíč – k otevření dveří, nastartování auta, zapnutí spotřebičů. Klíče které budou platit neomezeně, tedy po celou dobu co je máte. Nebo jenom na určitou dobu.

NFC telefon může reagovat třeba na to, že ho položíte na noční stolek. Za předpokladu, že tam někde nalepíte NFC nálepku a nastavíte, jak na ni má telefon reagovat. Ten ji rozpozná v okamžiku kdy ho položíte dostatečně blízko a zareaguje. A jakmile ho dáte mimo dosah, tak udělá to co má udělat při vzdálení se. Třeba to, že můžete dát telefon prívě na noční stolek a on se automaticky přepne do nočního režimu. A ráno ho vezmete a noční režim se zruší.

TIP: Pokud teď dumáte jak to zařídit aby telefon reagoval na NFC nálepku, tak to například jde přes IFTTT. Viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet

NFC můžete ale použít i pro přenos informací mezi dvěma telefony, stačí když je v zásadě „přiložíte“ k sobě. Některé telefony to rovnou umí a vymění si tak, třeba, vizitky. Nebo přenesou otevřenou fotku na druhé zařízení. Ale pozor, viz poznámka v dalším odstavci.

Pokud máte, například, NFC vybavená sluchátka, tak k jejich připojení může stačit prostě o ně „ťuknout“ mobilem. K projektoru se také můžete připojit tak, že přiblížíte telefon (nebo spíše tablet) a vše potřebné se nastaví. Stejně jako v předchozím případě ale k vlastnímu dalšímu přenosu dat už NFC používané nebude, na to pamatujte. Poslouží Bluetooth nebo WiFi.

Co je to NFC Tag?

Nálepka obsahující miniaturní paměť (většinou dokáže pojmout až pár KB kódu), najdete je třeba i ve věrnostních kartách, ale můžete si je pořídit sami v různé podobě (nálepky, štítky, přívěsky na klíče, …). Můžete si je představovat i jako elektronické čárové kódy, které není nutné číst optickým snímačem, ale bezdrátově. Nepotřebují žádné napájení (potřebnou energii dostanou od telefonu v okamžiku přiblížení pomocí indukce). Kde něco takového sehnat? Třeba www.nfcmix.com/cs a pak už si je dál můžete připravovat sami,

tweet-nfc-tags-43x43

Co ještě k k NFC?

Není NFC RFID? Není, RFID je ale podobně fungující technologie, tedy co se principu týče. Technicky jde ale o něco jiného.

Do jaké vzdálenosti funguje NFC? Zhruba do čtyř centimetrů. Což je, mimochodem, i v zásadě jeden z ochranných prvků, protože aby mohlo dojít k NFC komunikaci, je opravdu potřeba obě zařízení dostat takto blízko k sobě.

NFC a platební karty? Ale ano, NFC technologii najdete právě v bezkontaktním placeni.

K čemu může ještě NFC sloužit?

Třeba cedulky v obchodě nebo nálepky na samotném zboží by mohly obsahovat informace o zboží, ceně, popisky,cokoliv. Jízdní řád na zastávce MHD by po přiložení mohl umožnit ho získat do telefonu pro další použití. V autě si můžete na handsfree stojánek nalepit štítek upravující nastavení mobilu (přepne nastavení, spustí navigaci, atd).

Nebo třeba NFC tag známky pro geocaching, či na obojek vašeho psího miláčka. Můžete i vytvořit NFC štítek, který poslouží k stání se fanouškem na Facebooku, sledujícím na Twitteru nebo k check-inu na Foursquare (Swarmu).

Co dodat?

V zásadě to, že když si do Google napíšete „NFC“ a případně „NFC TAG“, tak dostanete spoustu dalšího materiálu ke studiu. Takže tenhle tip už nemá smysl dál zkoušet rozšiřovat, to nejpodstatnější v něm najdete. A třeba vám pomůže a vy se začnete o NFC zajímat.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky