POZOR: Červenec 2016 přinesl změnu, takže si už můžete pořídit ověřený účet, viz Ověřené účty? Jak na ně? Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, Pinterest, …. nebo další odstavce. V roce 2017 ale Twitter ověřování zrušil. Zpět se vrací až od května 2021.
Twitter dlouhou dobu získat ověřený účet neumožňoval žádným jednoduchým způsobem, ale v červenci 2016 pro získaní ověřeno/verified zavedl postup a pravidla. Každý tak má teoretickou šanci získat ověřený účet. V praxi to vypadá tak, že to někdo u Twitteru posuzuje a jak už se v prvních dnech ukázalo, zamítá to zcela náhodně podle toho, jestli chápe nebo nechápe o co jde. Poté co v květnu 2017 přestalo vše fungovat se v květnu 2021 ověřování vrací.
Podrobnosti najdete v About verified accounts odkud se dostanete k tomu, co všechno musíte udělat, než pošlete žádost o ověření. Ta se od roku 2021 bude posílat pouze z mobilního telefonu.
V Relaunching verification and what’s next uvádí, že možnost zažádat o ověření se v příštích týdnech objeví v Nastavení účtu. Tedy pokud jste vláda, společnost, značka, organizace, médium, žurnalista, bavič, sportovec, hráč, aktivita, organizátor či “další vlivný jednotlivec. A také musí účet existovat déle než 6 měsíců a dodržovat Pravidla.
Twitter tedy vyžaduje aby ověřovaná účet měl připojeno ověřené telefonní číslo či e-mail, vyplněné bio, profilový obrázek, obrázek v záhlaví, uvedené datum narození (tam kde jde o člověka), webovou adresu a byl veřejný.
Aby byl ověřen účet osoby, musí používat skutečné jméno (nebo umělecké jméno), u společnosti musí odpovídat jméno názvu společnosti a v obou případech profilové i foto v záhlaví odpovídalo témuž. U firem je navíc požadováno, aby e-mailová adresa odpovídala firmě. Požadavek na získání ověření navíc musíte podložit zdůvodněním „proč to chcete“ a Pro osobu budete muset poskytnout kopii dokladu, který prokáže vaši totožnost
Původní verze tipu z doby kdy to nešlo
Budu zlý a rovnou prozradím, že nijak. Respektive si nemůžete nijak zařídit to, že vám ho Twitter přidělí. Jsou totiž fikaní a ověřené účty přidělují „sami“. A zjevně pro to mají vlastní kritéria toho, že musíte být dostatečná celebrita (a ideálně dostatečně platit za reklamu) a doba, kdy o to bylo možné žádat, je nenávratně pryč.
Ve FAQs about verified accounts k tomu najdete spoustu řečí, které to vysvětlují, ale také zmínku o tom, že v zásadě máte smůlu a měli byste pracovat na tom, aby váš účet byl opravdu váš, byli jste vidět a všechno co na něm děláte dávlo smysl. Což je mimochodem také jediná rada, kterou lze v tomto ohledu skutečně poskytnout. Povedený pohled na ověřování účtů na Twitteru nabízí Twitter Verification Is Meaningless.
TIP: Falešné (fake) účty mohou být daleko zábavnější, než ty autentické. V seznamu s názvem fake-cz najdete pár desítek českých příkladů a seznam je čas od času udržován.
Ověřený (verified) účet na Twitteru mít nemůžete, ale určitě se můžete postarat o to, aby vás (či vaší firmu) ukazoval dostatečně dobře, aby nepostrádal kontakty, informace a vše jasně ukazující, že „vy jste vy“. Pokud si někdo chce ověřit, že daný účet je opravdu autentický? Nezapomeňte mu to ulehčit tím, že se k účtu budete opravdu hlásit jak na vašem (osobním i firemním) webu, tak na dalších sociálních kanálech.
Nezapomeňte, na @365tipů je k nalezení prakticky kompletní návod k Twitteru. Twitter for dummies pomůže těm co začínají, ale i těm co už jsou poněkud pokročilejší.