TIP#069: Jak se zbavit reklam na Internetu? Blokujte reklamu pomoci rozšíření v prohlížeči. Nejlépe s µBlock Origin

Štvou vás reklamy, kterými některé weby obalují své stránky? Chcete ušetřit data na mobilním připojení? Chcete si lépe zabezpečit počítač? Pak je tu jedna dobrá cesta. Použít některý z programů na blokování reklamy.

Detailněji si o téhle věci můžete přečíst v článku na Lupě Používat blokátory reklamy či nepoužívat? Proč to lidé dělají či nedělají?, takže zde jenom krátce.

iDnes bez reklamy. A ušetříte hodně. Zcela určitě budete tak na čtvrtině dat a ještě lépe to dopadne s časem na zobrazení stránky.
iDnes bez reklamy. A ušetříte hodně. Zcela určitě budete tak na čtvrtině dat a ještě lépe to dopadne s časem na zobrazení stránky.Co používat pro blokování reklamy

Dlouhodobě nejrozšířenější blokátor reklamy je AdBlock Plus ale možná mrkněte do µBlock vs. ABP: efficiency compared a taky je dobré vědět, že si nechávají platit za to, že reklamu neblokují.

Další možností je AdBlock, který nemá nic společného s již zmíněným Adblock Plus. Čistě teoreticky je AdBlock Plus (ABP) lepší varianta. A možná byste měli vědět, že Adblock je, mírně řečeno, problematický v tom, že má za sebou historii šmírování.

POZOR: Instalovat si víc než jeden software na blokování reklamy je nesmysl, přinese vám to pouze problémy ve ještě větším zpomalení prohlížeče a velmi vysokých nároků na paměť. Stejně jako u antivirů či firewallů je tento software potřeba mít jenom jeden. 

Novější variantou je µBlock Origin (Chromium/Chrome, Firefox, Safari), který sám o sobě říká, že není blokátorem reklamy, ale všeobecně použitelným blokátorem.

TIP: Viry a malware můžete chytit i z nijak nebezpečně vypadající webové stránky, ale o tom více v heslu Malvertising. A právě uvedené pomůcky vám často mohou pomoci. Hodit se bude i Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Pozor na AdBlock Pro! Rovnou použijte uBlock Origin, AdBlock pro je podivná kopie ze starší verze, bez pravidel ochrany soukromí a s některými podezřelými věcmi. Viz Chrome’s Adblock Pro is a uBlock Origin rip-off

TIP: Jak blokovat reklamy v Edge ve Windows 10? vám poradí jak na blokování reklamy v Edge. Je tam trochu menší výběr rozšíření, ale možné to je.

Aby to nebylo až tak jednoduché, tak ještě existují další, namátkou ty následující. Ale pozor, také se můžete snadno nechat nachytat na nějaké to malware či adware, které se za právě tohle bude vydávat.

15. února 2018 se v Chrome (od verze 64) objevilo blokování (nebo spíše filtrace) reklamy. Tady viz Jak v Chrome vypnout (nastavit) blokování otravné reklamy

Ne čistě blokování inzerce, ale vhodné doplňky nebo samostatně použitelné jsou ještě následující (o kterých možná dáme samostatný TIP později)

POZOR na některá „řešení“ co ve skutečnosti nechrání ani sourkomí, ani vás nezbaví stahování megabajtů zbytečné reklamy. Viz Je používání adnauseam.io bezpečné?

TIP: Pokud se budete ptát do čeho bych asi šel (neblokuju reklamu), tak pravděpodobně do µBlock-u, tedy toho s přídavkem Origin. Ten „přídavek“ je důležitý, protože … 

… protože někdy pár měsíců po první verzi tohoto tipu došlo k dělení na µBlock Origin a uBlock – ten je spojený s www.ublock.org. A teď se tak trochu plete  µBlock a uBlock. (doplněno v srpnu 2015)

A pozor, v září 2016 došlo k zásadní změně: AdBlock Plus má výpalné jako obchodní model. Rozhodně přestat používat

Budete-li hledat cestu jak blokovat reklamy na mobilních telefonech či tabletech?

Tak to je většinou složitější – tady to zpravidla moc nejde. Zejména proto, že mobilní prohlížeče prostě rozšíření tohoto druhu neumožňují. Přitom právě na mobilech a tabletech by se něco takového hodilo ze všeho nejvíc. První vlašťovkou nicméně je třeba Adblock Plus for Android. Pro iOS pak například AdBlock for iOS či Weblock.

Na Androidu si hodně pomůžete rootnutím – pak třeba AdAway, ale v Google Play ho nenajdete. A Lukáš Caha upozornil, že mobilní Maxthon má AdBlock Plus.

idnes-blokace

Blokovat či neblokovat? Toť otázka

Vůbec si s tím nelamte hlavu, pokud chcete blokovat, tak prostě blokujte. A o tom proč je dobré blokovat se dočtete v již zmíněném Používat blokátory reklamy či nepoužívat? Proč to lidé dělají či nedělají?. A prozradím, že jeden hodně dobrý důvod je bezpečnost. Ale také to, že úspory dat a času mohou být opravdu velmi výrazné. Těch důvodů proč lidé blokují je tam ale mnohem více.

Blokátory reklamy či NOSCRIPT pomáhají i v otázce Jak se bránit proti tzv. Session Replay – šmírovacím skriptům  – o jeden dost podstatný důvod více, proč je používat.

Nezapomínejte na nebezpečí plynoucí z automatického vyplňování formulářů, vice v Jak se bránit zneužití správců hesel v prohlížečích a automatickému vyplňování formulářů?

Blokovat budete i pro ochranu před šmírováním, tady viz Co všechno o vás lze zjistit přes prohlížeč? A jak se tomu bránit?

TIP: V Aktualizovaná studie o blokování inzerce ukazuje, že uživatelé už mají dost záplavy inzerátů i šmírování.zjisíte, že uživatelé blokují více a více (a také kde nejvíce blokují a proč blokují). PageFair a Adobe v srpnu 2015 zveřejnili další analýzu stavu blokování inzerce.