TIP#002: Twitter for dummies (11): Vyhledávání na Twitteru najde (třeba) všechny výskyty jakéhokoliv hashtagu

Hashtagy, což je prostě klíčové slovo (nemůže obsahovat mezery, je lepší se vyhnout háčkům a čárkům, nemělo by být moc dlouhé a chce to se vyhnout i skloňování a podobným záludnostem), vznikly původně na Twitteru. Nejsou nic víc než štítek, nálepka kterou obdaříte svůj tweet. Hashtag se promění v klikací prvek a po kliknutí vám Twitter najde všechny tweety, které tento hashtag obsahují.

Je dobré vědět, že můžete sami hledat libovolné hashtagy – ať už ty populární (#lol, #dobrerano, #ff, #ffcz) nebo ty, které používáte vy sami nebo lidé okolo vás. Vyhledávání najdete nahoře a stačí tam napsat #365tipu a odeslat.

2016-11-12 16_45_20-365tipu – hledání na Twitteru.png
V březnu 2017 už starší neplatný screenshot, aktuální hledejte někde níže.

Pak je dobré vědět, že budete asi často chtít přepnout mezi Populární(Top)/Nejnovější(Ltest) – budete-li chtít vidět vše nalezené, tak musíte přepnout právě na tu druhou volbu. Pozor na to, že Twitter má nějaké omezení jak daleko do minulosti bude ochoten něco najít.

Účty(People)Fotky(Photos)Videa(Videos) umožní hledat v popiscích a názvech účtů a ve fotkách či videích.

Rozkliknout „Další možnosti“ (tři tečky vpravo od vyhledávacího políčka od roku 2019) přináší možnost dostat se k nastavení vyhledávání, rozšířenému vyhledávání a možnosti uložit si vyhledávání pro pozdější opakované použití  – prostě až budete to vymazlené hledání mít hotové, můžete si ho uložit – k tomu slouží „Uložit toto hledaní“, které se také schovává v „Další možnosti“.

Osobně si vyhledávání ukládám do oblibených (bookmarks). Stačí si třeba udělat v oblíbených složku a tam postupně uložit všechny hashtagy, které potřebujete sledovat.

Tuhle novější podobu hledání má Twitter zhruba od června 2016 – místo přepínání vlevo je přepínání nad výsledky a snaživě do toho občas vnucuje něco, co zrovna nechcete.

Někdy na počátku roku 2017 se objevila další mírně jinak vypadající podoba (viz obrázek níže) – posunulo se horní menu, vpravo se pod „…“ schovává ukládání hledání a také dost podstatné nastavení vyhledávání (o tom ale později)

2017-03-11 13_30_39-@365tipu – hledání na Twitteru.png

V roce 2019 velký redesign Twitteru přinesl další přesouváno toho to kde je

2020-01-07 07_47_54-365tipu.cz - Twitter Search _ Twitter.png

A aby nebyla nuda, tak v roce 2021 další velký redesign. V něm musíte navíc něco nejdřív zkusit najít, abyste se dostali k pokročilejším možnostem,.

Zajímavé je i pokročilé hledání, protože tam najdete řadu dalších filtrací. S využitím, například Těmto účtům můžete po vyplnění @365tipu zjistit všechny tweety, které byly určeny „pro“ @365tipu (je to uvedeno na začátku tweetu). Stejně jako můžete hledat zmínky a řadu dalších užitečných věcí.

Pozor na to, že v „2017“ verzi hledání se pokročilé hledání schovává pod „Prohledat filtry – Ukázat“. Bohužel v nové (2019) podobě Twitteru je to nepoužitelný formuláře kde nepoznáte ani kde jsou políčka kam můžete něco vkádat.

2020-01-07 07_53_05-(1) 365tipu.cz - Twitter Search _ Twitter.png

Ani v roce 2021 se na použitelnosti formuláře mnoho nezměnilo.

Pozor na Nastavení vyhledávání a filtraci

„2017“ vyhledávání zavedlo filtraci. Tu co můžete ovlivnit v Nastavení vyhledávání (viz obrázek níže), ale také tu, že Twitter rozhoduje co vám ukáže a co neukáže. Ale o tom vice v Proč nemohu ve vyhledávání na Twitteru najít můj (či určitý konkrétní) Tweet?

2017-03-11 13_33_54-Start.png

Dostanete se tam pomoci „…“ menu vedle vyhledávacího políčka (až poté co něco vyhledáte)

Vědět, že o vás píší

Ještě dodám, že za pozornost na Twitter, mimo klasického hledání, stojí Oznámení a Zprávy, ale v těch „ten váš“ hashtag nenajdete – v tom prvním najdete všechny zmínky o vašem účtu (mentions). V tom druhém případné přímo poslané zprávy interní poštou Twitteru.

Tohle všem vám  bude dobře sloužit k tomu, abyste věděli co se okolo vás děje. Zda někdo použíl právě ten váš hashtag (a vy třeba budete chtít jeho tweet retweetnout). Zda vás někdo zmínil ve svém tweetu (budete chtít dát hvězdičku, retweetnout nebo třeba reagovat, protože to může být dotaz). A samozřejmě, že vám někdo napsal zprávu, protože na tu je zpravidla dobré odpovídat.

Twitter - Oznámení

Je dobré si uvědomit, že pokud o vás (vašem účtu na Twitteru) někdo píše, tak vy se o tom dozvíte jedině tak, že vás zmíní (tj. do textu příspěvku přidá například @365tipu). A pokud jste pro své tweetovací aktivity vytvořili extra hashtag, tak je to druhý způsob. Samozřejmě, můžete hledat „365tipu“, „365 tipu“, „365 tipů“ ale to už bude složitější, navíc nebude uplně jasné, jestli je řeč opravdu o vás. Na tohle se vám možná bude hodit nějaký software, který vám v tom pomůže. Ale o tom až někdy jindy.