Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací je to prostě komplikované. A nepřehledné.
MacOS má souborový manažer v podobě Finderu. Umí vše potřebné se soubory a není špatný, ale pro odchovance dvou panelových manažerů má prostě vadu v tom, že neumí dva panely – byť dvě okna umí (a také umí záložky) a tak můžete přetahovat mezi nimi. Co ale neumí je práce s FTP. Respektive na FTP server se připojíte, ale pouze v režimu pro čtení – takže budete vidět co tam je, můžete stahovat, ale nemůžete tam nahrávat.
TIP: Pro Finder je tu pár další tipů, třeba dost zásadní Jak ve Finderu na Macu mít nejprve zobrazené složky a pak soubory
Na FTP server se můžete připojit ještě z příkazové řádky, terminalu, ale MacOS nemá ftp ve výbavě. Nejsnazší řešení je si pořídit homebrew a poté přidat kompletní sadu pomoci brew install inetutils. A budete mít i ftp v příkazové řádce (a řadu dalších podstatných věcí). Ostatně viz Umí Mac OS v terminálu ftp a další běžné síťové věci?
Osobně chci souborový manažer co je dvou panelový a rovnou umí FPT (včetně nějakého toho nástroje pro udržování přehledu toho kam se pravidelně připojuji). Ve Windows jsem pro tenhle účel používal Far, WinSCP či TotalCommander (viz Co že to znamená FTP a jaké FTP klienty používat?)
A vlastně musím připomenout, že v Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude? je tohle téma už řešené. Jen to byl rok 2016 a je tam i pár příkladů co můžete použít pro MacoS. Ale hlavně hodně pro Windows a další systémy.
Takže co je na výběr pro Mac OS (tak nějak) v roce 2025?
Commander One – commander-one.com – velmi známý, dobrý, pokročilé funkce, ale nutno po vyzkoušení koupit (36 USD), zamkne i dost běžné věci jako je plné přístupy přes FTP.

Double Commander – doublecmd.sourceforge.io
muCommander – www.mucommander.com
Midnight Commander – midnight-commander.org – konzolová alternativa, staré známé MC z Linuu.
Transmit – panic.com/transmit – 7 dní na zkoušku, poté 55 USD
Forklift 4 – binarynights.com – 20 USD – kdysi jsem na něj koukal a připadal mi zvláštní, ale nový čerstvý pokus z února 2025 ukazuje vydařeného souborového klienta. I přes FTP je rychlý, oblíbené a další vychytávky dost usnadňují použití. Umí toho samozřejmě mnohem více než jen pracovat se soubory. A po pár týdnech zkoumání a porovnávání s Commander One je nejspíš právě toto volba, která mi vyhovuje nejvíc.

CyberDuck – cyberduck.io – tady jenom pozor, není to dvoupanelové, je to něco jako lepší Finder, jedno okno.
Poznámka. Některé z souborobých manažerů umí i napojení na různé cloudové služby. Nebo synchronizaci souborů, což je dost užitečná vychytávka.
FileZilla – filezilla-project.org – je zdarma a multiplatformní, ale hodně lidí k tomu dodá, že je to zmatek a nic moc.
far2l – github.com/elfmz/far2l – pokud jste zvyklí na Far z Windows, tak toto je port pro LInux, takže v terminalu, ale i v GUI.
Dcommander – devstorm-apps.com/dcommander – je tak trochu alternativa Tocal Commanderu co znáte z Win. Vyjde na necelou tisícovku.
Path Finder – www.cocoatech.com/pathfinder – zdarma pouze na 30 dní, jinak přijde na 40 USD.
XtraFinder – www.trankynam.com/xtrafinder – je dostupný zdarma nebo lze koupit. Nejenom že umí dual panel, ale i záložky. Jen tedy nejspíš neumí FTP ani nic navíc v tomto ohledu, prostě to vypadá na povedenou alternativu pro Finder.
Mountain Duck – mountainduck.io – je něco trochu jiného, servery/úložiště si připojíte do souborového systému jako disk a můžete používat ve Finderu. Zajímavé a nepochybně užitečné řešení.
Nezkoušel jsem je samozřejmě všechny, ale pár ano a ty tučně zvýrazněné asi doporučím. Ale pokud máte nějaké jiné nápady a zkušenosti, tak se ozvěte.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…