Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je nějak obcházet. Ale zrovna u těch jablečných je podivný zvyk dělat, že žádné nejsou. Takže…. tady jsou. Ve třech dílech.
V listopadu jsem si pořídil Mac Mini M4 a vypnul Windows a prostě přešel na Mac. Naučil se kupy věcí, zjistil kupy věcí a je to skvělá zkušenost. Windows jsem od té doby nezapnul a jsem rád, že jsem to udělal. Mac Mini M4 je skvělé hardware, jen ten operační systém by potřeboval víc pozornosti. Ale to už delší dobu u Apple není co bývalo. Ale tak už to se software, aplikacemi a operačním systémy je.
1) Menu umístěné setrvale v levém horním rohu nefunguje, pokud máte velký displej a cokoliv na pravé (či dokonce pravé spodní) části displeje. Je to šíleně dlouhá cesta myší.
2) Ponechání běžících aplikací, ačkoliv jste zavřeli poslední (a třeba i jediné) okno, která ta aplikace měla. Musíte je ukončovat ručně a nejde to prostým kliknutím. Jasně Cmd+Q se časem naučíte skoro automatický, ale je to zbytečné. Viz Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?
3) Fotografie a videa se neukládají do souborového systému, ale do komplikované a nepřívětivě databáze. Nejde s nimi nijak přímo pracovat a musíte na to přes zmatenou aplikaci od Apple. Přetahování navíc doprovází snaha Apple chránit uživatele, takže běžně dostanete zmenšeninu a nikoliv původní rozměr (a ani si toho nevšimnete). Dostat z Photos původní fotku (HEIC) vyžaduje složitý Export. Viz Proč mi drag & drop z Fotek na Macu kopíruje podivně zmenšené fotky a jen obrázek místo videa? Co s tím?
4) Nevýrazná okna, všechno je šedivé, ploché a na velkém displeji se překrývající se okna ztrácí, obzvlášť pokud “na pozadí” máté 1:1 dvě hlavní okna prohlížeče ve kterých pracujete. Přebarvit to nejde, nemáte na výběr. “Semafor” (tři kolečka vlevo nahoře) se navíc stanou nebarevná, když okno není aktivní, takže ani to nejde použít jako záchytný bod. Viz Jak mít Mac OS barevnější, výraznější a lépe se vyznat v otevřených oknech? Jde to vůbec?
POZNÁMKA: Některé věci se přece jen čase mění. Třeba to, že ještě nedávno Mac OS neuměl prakticky vůbec rozumné pozicování oken. Dalo se to ale dobře řešit skvělými aplikacemi. Dnes už tam použitelné pozicování je, ale i ty aplikace toho umí stále mnohem více. Viz Mac umí přímo pozicování oken (Window snapping). S aplikacemi je toho možné ale mnohem více
5) Semafor je problematický v tom, že každou chvíli omylem kliknete na zelené kolečko a dostanete se do celoobrazovkového režimu, který jde ukončit jen usilovným držením Esc.
6) Běžné se nějaké okno či dialog otevře někde na pozadí a vy vůbec nebudete vědět kde, často ani to že se něco otevřelo. Občas to bude indikovat poskakující ikona v Docku, ale ani na to není spolehnutí.
TIP: Jsou i věci, které jsou zásadně fajn. Řeč je o nich v To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
7) Instalace aplikací je loterie na mnoho způsobů. Něco má instalátor, něco chce abyste přetahovali ikonky a není pořádně vidět kam ani kdy to uspělo a po přetažení se nestane vůbec nic, aplikaci si musíte najít. Původní (dmg) soubory vám navíc zůstávají viset v počítači a musíte se je naučit odpojovat a mazat.
8) Neschopnost odinstalovat kompletně aplikace je věc, která vás po pár letech dostihne. To že aplikaci odhodíte do Koše totiž odstraní jen to co je v /Applications ale už ne ty záplavy dalších věcí, které se do systému s touto aplikací dostaly. Zůstávají tam soubory, ale i různé nastavení a práva. Viz Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace
9) TimeMachine je velmi pomalá, na síťové disky extrémně a zálohování každou hodinu je velmi náročné na zápisy i čtení. Můžete sice prodloužit interval, ale o to pomalejší to bude a tím dřív přestane fungovat. Na notebooku kde se běžně zálohuje jednou za pár dní to velmi často vůbec nejde dokončit.
POZNÁMKA: Vynechávám takové věci jako že Launchpad je roky neměnná příšernost a další věci, které vlastně vůbec k používání Mac OS nepotřebujete.
Máte nějaké vlastní věci, které na Mac OS nesnášíte? Vadí vám? Dejte vědět. Případně i jak je překonáváte a řešíte.
TIP: Další dil najdete v 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 2/3
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…