Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží. Jen se časem ukazují některé typické neduhy, které prý jablečné stroje nemají. Takže někdy před pár měsíci přišla nutnost zkusit čistou instalaci.
Dost hlavně protože, za pět let instalací a odinstalací aplikací tam už toho bylo ponechané a zapomenuté příliš (MacOS neumí správně odinstalovat aplikace a je na tom stejně špatně jako Windows). Nechává tam nejen spoustu souborů a věcí, ale také nastavení a práva, která si aplikace kdysi vyžádala.
TimeMachine se navíc postupně stala nepoužitelnou a jak je to navíc notebook co není používán denně, tak opravdu tvrdě nepoužitelnou – dost hodně proto, že tohle je prostě další vlastnost jablečného světa. Zálohování do kterého není vidět a které je velmi náchylné na kumulaci problémů.
Hodně problematické bylo i to, že notebook v ty nejméně vhodné momenty prostě vytěžoval procesor na 100 %, točil větrákem jak šílený a “něco dělal”. Většinou to byl Spotlight, který se rozhodl indexovat. A většinou právě když se to nejméně hodilo, zrovna v moment kdy jsem notebook potřeboval používat u klienta.
Takže, čistá instalace
Čistá instalace (reinstalace) vlastně není až tak složitá, ale tomu se tento tip věnovat nebude. Spíš tomu, jak to vlastně dopadlo. S odstupem skoro tří měsíců, ať je to trochu směrodatné.
TimeMachine
TimeMachine je sice stále pomalá při zálohování na Synology NAS, ale to je přirozená vlastnost. Předchozí stav ale byl, že běžně nebylo možné dokončit zálohu. Což teď funguje dobře. A poté co jsem zálohu přehodil na QNAP NAS tak je to i rozumně rychlé. A asi by to bylo ještě schůdnější to nechat zálohovat na nějaký externí USB disk, ideálně SSD.
Co se nenapravilo je to, že pokud MacBook opravdu pravidelně nezapínáte, tak se zálohy prostě neprovedou a po zapnutí po pár dnech trvá záloha o hodně déle, než kdyby se dělaly pravidelně (Apple prostě počítá s tím, že se dějou každou hodinu a na Mac Mini to je vidět jak velký rozdíl to je).
Přehřívání a 100% CPU
Původně se pár dnech se nevrátilo doposud obvyklé přehřívání a 100% vytěžování procesorů různorodými systémovými procesy. Bohužel po měsíci je 100% CPU zpět v ty nejméně vhodné momenty – někdy je to výše zmíněný Spotlight, někdy je to Chrome, které to nejraději udělá když použijete Google Meet.
Vedlejší efekt nové instalace je, že nežere tolik baterku a bez problémů se rychle uspí a také rychle probere. Což byl také jeden z původních problémů, pomalé nabíhání a uspávání. O neochotě se uspat nemluvě, běžně se prostě probral v batohu v zavřeném stavu a vesele tam topil (a ne, nebylo tam nastavené bránění uspání při zavřeném víku). Od reinstalace je klid.
Co se ale nenapravilo je, že když ho pár dní necháte uspaný, tak to neustále probouzení se stejně brzy postará o vybitou baterku. Takže je nutné před odchodem z domova buď preventivně dát na šťávu nebo to alespoň zkontrolovat. Celé je to navíc doslova loterie, někdy vydrží dlouhé dny, někdy je po dvou/třech dnech vybito.
Zaneřáděný systém
Při restartech už nenabíhají nesrozumitelná varování o tom, že cosi kdesi už nebude podporované a mám to odstranit. Kde ale není řečeno co odstranit ani jak, případně při pátrání a zjištění co, zjistíte, že to tam ve skutečnosti už není a odstranit to nejde. Tohle byl vedlejší efekt různorodého dřívějšího software, které po sobě zanechává zmatek.
Nastavování práv při instalaci nových aplikací je už použitelné, protože tam nejsou desítky starých už odstraněných aplikací, které sice už v notebooku nejsou, ale v právech se stále objevovaly. Opět jedna z věcí, kde odinstalace nefungují. Prozatím tedy pozitivní, ale časem se to stejně dostane do stejného stavu.
Menu (lišta) je čistá a Ice je přehledné. Problém Mac OS je, že všechny ty ikonky všech aplikací nastrčených do lišty jsou nesmírně obtížné na údržbu, nehledě na to, že po čase už stejně nevíte co která mini ikonka představuje. Reinstalace je dobrá příležitost tam opravdu dát jen ty nezbytně nutné věci.
Další drobnosti
Čistý disk je milý vedlejší efekt. Původně jsem totiž kdysi na notebook dal Google Disk a vedlo to k vesmírné záplavě symlinků, s tímhle prostě Google ani Apple nějak pořád neumí dobře zacházet. Google Disk jsem sice stáhnul a nainstaloval, ale nezprovoznil, tady bude schůdné na to jít přes prohlížeč a nemuset to mít synchronizované (ve „streaming“ režimu, plné zrcadlení si vždy hodně rozmyslete).

Nevrátil jsem už zpět Homebrew a udělám to jedině, kdyby nebylo vyhnutí (v Mac Mini ho používám). Notebook je prostě “na pracovní cestování”, takže tam podobné věci být nemusí. Ani jsem nevrátil zpět virtualizace (nejsou potřeba) ani řadu dalších aplikací, které jsem tam původně měl. A opravdu pečlivě zvažuji, jestli tam nějakou aplikaci opravdu potřebuju.
Nehavaruje a před reinstalací se to párkrát týdně stávalo. Prostě klasicky padnul a restartnul se. V příznivém případě jenom “desktop”, někdy kompletně celý MacOS.
Mám poněkud vyčištěné i Chrome, protože jsem nakonec do notebooku nedal zpět všechny profily (mám skoro dvě desítky profilů v Chrome na Windows, na mé aktivity i pro jednotlivé klienty). Některé z těch původních už nejsou třeba (klient už není klient), některé tam dám v okamžiku kdy budou třeba (synchronzuje se to přes e-mail a Google).
Aktualizace trvají stále dlouho, ale to je už delší dobu průvodní jev pro MacOS. Zůstalo bohužel i to, že při aktualizaci (opět) běžně dojde na 100% vytížení CPU a roztočený větrák. A to v momentě kdy už se ani nemůžete podívat, co to vlastně způsobuje.
Závěr?
Reinstalace je práce, o tom žádná. Hlavně v tom, že musíte dostat zpět potřebné aplikace, profily prohlížeče, přihlásit se všude kde je třeba a znovu nastavit některé věci (třeba i takové základní věci jako že nechcete aby screenshot měl stín a nemuset držet navíc další klávesu). Ale vyplatí se to, byť ne vše se vyřešilo.
Jasně, dnes jsou MacBooky díky Mx procesorům někde zcela jinde. Tohle je původní MacBook Air s Intelem a prostě postupně stárne. Po pěti letech ale stále dobře drží a čistá instalace (reinstalace) v hodně věcech pomohla. Bylo by hezké si pořídit nový Mx MacBook, ale není to nejlevnější. Takže na to přijde čas až to bude fakt nutné. Ne jenom hezké.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…