Launchpad je zvláštní věc. Snaha Apple mít na MacOS něco co se podobá iPhone a iPadu. A to včetně obvyklých omezení, které už naštěstí na iPhone/iPadu neplatí. Tedy že to není “plocha” na které můžete volně umisťovat ikonky (tu ostatně máte, desktop funguje dobře). Jen Launchpad zůstal tam kde byl při uvedení. Prostě Apple.

Launchpad má některé typicky jablečné neduhy – podivné ovládání, ale to už bylo popsáno v Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet, před pár lety, při pořízení MacBooku. Od té doby se to k lepšímu rozhodně nezměnilo.

Včetně toho, že řada podstatných systémových věcí je stále schována ve složce, ve které byste je nehledali. A včetně toho, že když se netrefíte na ikonku, tak se vám to celé zavře.
Launchpad v zásadě obsahuje leccos z toho, co je v Applications. Skutečnost ale je, že někdy tam prostě nainstalované aplikace systém nepřidá. Můžete je ale z Applications přetáhnout na ikonku Launchpadu v Docku.
Aplikace z Launchpadu lze i odstranit a dělá se to podobně jako na iPhone/iPadu, na ikonce (libovolné) podržte kurzor. Tím se začnou všechny ikonky třást a bude na nich “X” pro odstranění. Ale velmi rychle zjistíte, že to jde jen u některých. Ty co takto odstranit nejdou se musí odstranit kompletně (z Applications). Logiku to nemá žádnou, protože Launchpad je prostě jen spouštěč, podobně jako Docker.
Launchpad stále umí vytvářet složky aplikací – podobně jako na iPhone/iPadu stačí ikonku přetáhnout na jinou ikonku pro vznik složky. Další aplikace pak už přetahujete na složku. Něco co by si zasloužilo aby uměl Dock.

Víte, že, když na ikonku Launchpadu v Docku kliknete pravým tlačítkem, ta se zobrazí seznam aplikací v jednoduché podobě a můžete si cokoliv spustit? Je to rychlejší a praktičtější, než otevírat Launchpad jako takový.

Launchpad má mírné možnosti přizpůsobení podle všeho jedině přes něco jako TinkerTool (a v Terminalu).
Má Launchpad budoucnost?
Těžko říct, Apple ho před mnoha lety (teoreticky 2011) vytvořilo a od té doby se nijak nezměnil, nic se nezlepšilo, ani nenásleduje změny používání, které jsou na iPhone/iPadu.
Čistě prakticky je to zbytečný spouštěč. Máte Dock, který si lze v mezích možností přizpůsobit. A máte složku Applications kde je vše, co byste mohli chtít spouštět (a není to něco co jste si opatřili přes něco jako Homebrew). A máte k dispozici Desktop/Plochu, kde si můžete vytvářet vlastní sestavu ikonek aplikací i dokumentů pro spouštění a otevírání (byť tohle na Mac není zvykem).
Zda má Apple nějaké plány pro Launchpad známo není.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?
Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve…