ChatGPT má od konce října 2024 novou funkci ChatGPT search. Pokročilejší schopnost integrující vyhledávací nástroje (stále ale Bing) i další zdroje (včetně médií) pro získání aktuálních informací. Včetně velmi dobrého zdrojování. Prozatím pro platící uživatele, ale dorazí i pro neplatící.
Využít to přímo můžete tak, že spustit ChatGPT chat a kliknete na zeměkouli, abyste aktivovali využití ChatGPT Search. Vhodné zdůraznit je, že zeměkouli můžete vypínat a zapínat kdykoliv v průběhu vašeho chatu, není to nastavení pro celý chat. Zapnutí je indikováno modrou barvou.
Poté se prostě zeptáte na to co potřebujete vědět (a co potřebujete najít). ChatGPT vám poskytne klasickou vyčerpávající odpověď a zdrojuje na to, odkud informace pocházejí. Odkazy na zdroje ale mají tak trochu upozaděné.
Není to tedy náhrada klasického vyhledávání (Google atd), kde jsou zobrazovány nalezené výsledky na webu. Je k tomu tedy takto třeba přistupovat – jakkoliv dostanete odkazy na zdroje, výsledek je klasické “slovní cvičení” a také je tak rovnou využitelné.
Co navíc, můžete pokračovat pokládáním doplňujících či upřesňujících otázek, tak jak je to u chatovacích AI zvykem.
Na konci každé odpovědi je uvedeno Sources a můžete se podívat na zdroje = otevřít pravý panel s Citations pro přehlednější zobrazení.
Nutno dodat, že tohle částečně ChatGPT dělala už dříve, od doby co uměla přistupovat na Internet. Nová podobě má zlepšení mechanismy pro získávání aktuálních informaci.
AI se může rozhodnout využít ChatGPT search i když jste ho neaktivovali kliknutím na zeměkouli (ostatně viz ukázka výše). Případně ji k tomu můžete instruovat tím, že použijete v promptu něco jako “search (web) for”, česky případně „vyhledej na webu“. Tímto způsobem se ChatGPT search využije i v Advanced Voice Mode.
TIP: Lze dobře používat i něco jako „Vyhledej na webu 365tipu.cz všechny články o inkoustových tiskárnách„. Ale nečekejte, že je vrátí všechny. Můžete se zkusit ptát kolik článků na určité téma na konkrétní webu je, ale odpovědi budou spíše ve stylu mezi jednotkami a „více“. Ale funguje to docela dobře, byť ne pro jakoukoli adresu, která vás napadne
Nechat něco vyhledat můžete i pomocí symbolu regenerate u již existujících odpovědí – tj. kliknout na ikonku “refresh/reload” (Switch model) a vybrat Search the web/Without web search
V odpovědích mohou být i obrázky, videa či mapy.
Ve výsledcích budou jak cizojazyčné, tak české zdroje (dostanou se tam přes Bing). Pokud chcete aby zdroje byly pouze z určité země, tak to musíte napsat do promptu, tedy např. “poskytnout informace pouze z českých zdrojů”.
ChatGPT search funguje ve webovém rozhraní, v aplikaci (Mac, Windows) a mobilních aplikacích (Android, iOS)
Co ChatGPT Search neumí
Pozor na to, že ChatGPT search neumí generovat obrázky, tedy volat DALL E 3. Ale řešení je snadné, znovu klikněte na zeměkouli a tím vypnete ChatGPT search a budete mít k dispozici vše co umí ChatGPT.
Stejně tak neumí přílohy, tedy nahrávat soubory, obrázky, atd. Také zde platí, že stačí vypnout modrou zemekouli.
ChatGPT search nemá vlastní vyhledávací stroj, ale neznamená to, že by ho jednoho dne nemohli mít. Nebo využívat jiné vyhledávací stroje. Prozatím ale bez Bingu coby vyhledávače fungovat nemůže.
Vedle možnosti vlastních halucinací je zde i riziko čerpání informací z dezinformačních či jinak škodlivých (a škodících) zdrojů. Stejné riziko samozřejmě máte i při hledání přes klasické vyhledávače.
Podstatná tam je i výzva pro uživatele: Stáhněte si rozšíření pro Chrome a přepněte svůj výchozí vyhledávač na ChatGPT a získejte okamžité odpovědi z důvěryhodných zdrojů při každém vyhledávání. Rozšíření pro Chrome změní nastavení tak, aby to co napíšete do adresního řádku (tj. zároveň vyhledávacího políčka) bude předáno ChatGPT, nikoliv obvyklému vyhledávači. Náhrada vyhledávače to ale není, velmi dobrá alternativa ano.
Odkud čerpá ChatGPT search?
Protože OpenAI nemá moc na výběr, tak hlavně z vyhledávače Bing od Microsoftu. Se všemi nevýhodami, které má.
Poté z nasmlouvaných zdrojů pro počasí, akcie, sportovní zprávy, zpravodajství a mapy.
Mezi médii jsou zmíměna Associated Press, Axel Springer, Condé Nast, Dotdash Meredith, Financial Times, GEDI, Hearst, Le Monde, News Corp, Prisa (El País), Reuters, The Atlantic, Time, and Vox Media.
Důležité je, že OpenAI už dlouho prochází web (OpenAI Crawler), takže zdrojů je mnohem více, za předpokladu, že AI dojde k názoru, že nějaký má použít (a daný zdroj neblokuje robota). OpenAI crawler ale nebuduje vyhledávací stroj (možná jednou ano, za pár let), slouží pro učení AI a pro přístup k webům z ChatGPT chatů..
Nasmlouvané Zdroje jsou většinou “americké”, tedy lépe řečeno anglické, s českými média partnerství podle všeho prozatím uzavřené není. Výjimka ale například je u počasí, tam podle všeho čerpá z Windy a z Meteocentrum.cz, ale nejspíš to bude (opět) ovlivněno tím, odkud čerpá Bing.
Další tipy týkající se ChatGPT
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak přimět k tomu, aby udělal přesně to co řeknete v promptu (aby ho nepřepsal)? (6)
Výhoda Dall E 3 v chatGPT je, že prostě popisujete co chcete a ChatGPT z toho vyrobí prompt. Jenže to může být někdy i nevýhoda. Přepsané může nakonec vést k něčemu jinému,…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Příklady zadání (prompts). Co můžete tvořit (5)
Níže jsou různorodé příklady zadání pro konkrétní účely. Jsou záměrně krátké, je na vás abyste si je patřičně rozšířili – nezapomeňte, že Dall E 3 negeneruje věci přesně podle promptu, ten vás…
-
DALL E 3 v ChatGPT: Techniky malby a umělecké styly (4)
Dall E 3 velmi striktně odmítá aby tvořila obrázky ve stylu umělců chráněných autorským právem (hranici v tom má sto let od smrti), ale můžete si, podobně jako jinde, říkat o umělecké…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak na Prompt/Zadání (3)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Musíte mít ale placenou ChatGPT a v menu GPT-4 aktivovat, že chcete generovat…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Počty a formát obrázků. Rate limits (omezení) (2)
Jdeme na další tipy a triky pro DALL E 3 v ChatGPT, v tomto díle ale věci, které neplatí pro variantu v Bing Create. Související příspěvky TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot?…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak používat. Základy, blacklist a pravidla (a jak je „obcházet“) (1)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní obrázková AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Související příspěvky TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot? Co vybrat? TIP#2550: DALL-E…
-
TIP#2526: Dá se ChatGPT/Bard použít pro doplnění nabodeníček (diakritiky)? Co jiného použít?
Dá 🙂 Ale … bude tu platit to, co bylo už řečeno v tipu (co časem také dorazí) řešícím zda je použitelná pro překlady stejně dobře jako (například) DeepL. Související příspěvky TIP#2557:…
-
TIP#2520: ChatGPT nově umí komunikovat hlasem. Vy mluvíte, ona také. Jak to zapnout? A tipy jak používat
Na konci září Open.AI oznámilo “multimodální” ChatGPT. Dvě novinky – první ta, že můžete nahrávat obrázek (i více obrázků) a umělí inteligence je bude zkoumat a analyzovat. Má to nějaká omezení, jako…
-
TIP#2515: Jak vlastně aktuálně využívám ChatGPT pro psaní tipů a článků?
Možná je dobré napsat, jakým způsobem se ChatGPT “podílí” na obsahu pro 365tipů. Je to totiž nakonec funkční model, jak využívat ChatGPT pro psaní textů. Ne nutně ten správný či jediný, ale…
-
TIP#2502: Jak je možné OpenAI/Bard říci, že nesmí přistupovat k vašemu obsahu pro zahrnutí do ChatGPT/Bardu. A proč to je to ničemu
Je to teď tak trochu módní “zakazovat” ChatGPT přístup k obsahu, aby ho nemohla použít. Udělat to jde poměrně snadno, protože OpenAI respektuje zákaz indexování v robots.txt. Související příspěvky TIP2567: Co je…
-
TIP#2496: Umí ChatGPT či Bard vytvářet prezentace v PowerPointu, Google Sheets či PDF?
Tady je odpověď jednoduchá, žádná z konverzačních umělých inteligencí, tedy ChatGPT, Bard ani Bing Chat neumí přímo vytvořit prezentace v PowerPointu, Google Sheets či PDF. Související příspěvky TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft…
-
TIP#2493: Jak pracovat s Custom Instructions v ChatGPT4? Příklady, které můžete použít i v běžných zadáních
Custom Instructions (Vlastní instrukce) je nová funkčnost v ChatGPT 4, tedy v placené verzi. Čerstvě zpřístupněna i pro EU, kam se provozovateli nechtělo funkčnost pustit, protože hrozí ukládání osobních či jinak důvěrných…
-
TIP#2489: Jak využít ChatGPT 4 pro konverzi XML do Google Tabulky?
ChatGPT4 má nesmírně užitečnou věc jménem Code Interpreter. Dá se využít na množství věcí, takže je vhodné se s tím naučit zacházet. Jeden takový vcelku základní příklad je konverze XML do Google…