ChatGPT má od konce října 2024 novou funkci ChatGPT search. Pokročilejší schopnost integrující vyhledávací nástroje (stále ale Bing) i další zdroje (včetně médií) pro získání aktuálních informací. Včetně velmi dobrého zdrojování. Prozatím pro platící uživatele, ale dorazí i pro neplatící.
Využít to přímo můžete tak, že spustit ChatGPT chat a kliknete na zeměkouli, abyste aktivovali využití ChatGPT Search. Vhodné zdůraznit je, že zeměkouli můžete vypínat a zapínat kdykoliv v průběhu vašeho chatu, není to nastavení pro celý chat. Zapnutí je indikováno modrou barvou.
Poté se prostě zeptáte na to co potřebujete vědět (a co potřebujete najít). ChatGPT vám poskytne klasickou vyčerpávající odpověď a zdrojuje na to, odkud informace pocházejí. Odkazy na zdroje ale mají tak trochu upozaděné.
Není to tedy náhrada klasického vyhledávání (Google atd), kde jsou zobrazovány nalezené výsledky na webu. Je k tomu tedy takto třeba přistupovat – jakkoliv dostanete odkazy na zdroje, výsledek je klasické “slovní cvičení” a také je tak rovnou využitelné.
Co navíc, můžete pokračovat pokládáním doplňujících či upřesňujících otázek, tak jak je to u chatovacích AI zvykem.
Na konci každé odpovědi je uvedeno Sources a můžete se podívat na zdroje = otevřít pravý panel s Citations pro přehlednější zobrazení.
Nutno dodat, že tohle částečně ChatGPT dělala už dříve, od doby co uměla přistupovat na Internet. Nová podobě má zlepšení mechanismy pro získávání aktuálních informaci.
AI se může rozhodnout využít ChatGPT search i když jste ho neaktivovali kliknutím na zeměkouli (ostatně viz ukázka výše). Případně ji k tomu můžete instruovat tím, že použijete v promptu něco jako “search (web) for”, česky případně „vyhledej na webu“. Tímto způsobem se ChatGPT search využije i v Advanced Voice Mode.
TIP: Lze dobře používat i něco jako „Vyhledej na webu 365tipu.cz všechny články o inkoustových tiskárnách„. Ale nečekejte, že je vrátí všechny. Můžete se zkusit ptát kolik článků na určité téma na konkrétní webu je, ale odpovědi budou spíše ve stylu mezi jednotkami a „více“. Ale funguje to docela dobře, byť ne pro jakoukoli adresu, která vás napadne
Nechat něco vyhledat můžete i pomocí symbolu regenerate u již existujících odpovědí – tj. kliknout na ikonku “refresh/reload” (Switch model) a vybrat Search the web/Without web search
V odpovědích mohou být i obrázky, videa či mapy.
Ve výsledcích budou jak cizojazyčné, tak české zdroje (dostanou se tam přes Bing). Pokud chcete aby zdroje byly pouze z určité země, tak to musíte napsat do promptu, tedy např. “poskytnout informace pouze z českých zdrojů”.
ChatGPT search funguje ve webovém rozhraní, v aplikaci (Mac, Windows) a mobilních aplikacích (Android, iOS)
Co ChatGPT Search neumí
Pozor na to, že ChatGPT search neumí generovat obrázky, tedy volat DALL E 3. Ale řešení je snadné, znovu klikněte na zeměkouli a tím vypnete ChatGPT search a budete mít k dispozici vše co umí ChatGPT.
Stejně tak neumí přílohy, tedy nahrávat soubory, obrázky, atd. Také zde platí, že stačí vypnout modrou zemekouli.
ChatGPT search nemá vlastní vyhledávací stroj, ale neznamená to, že by ho jednoho dne nemohli mít. Nebo využívat jiné vyhledávací stroje. Prozatím ale bez Bingu coby vyhledávače fungovat nemůže.
Vedle možnosti vlastních halucinací je zde i riziko čerpání informací z dezinformačních či jinak škodlivých (a škodících) zdrojů. Stejné riziko samozřejmě máte i při hledání přes klasické vyhledávače.
Podstatná tam je i výzva pro uživatele: Stáhněte si rozšíření pro Chrome a přepněte svůj výchozí vyhledávač na ChatGPT a získejte okamžité odpovědi z důvěryhodných zdrojů při každém vyhledávání. Rozšíření pro Chrome změní nastavení tak, aby to co napíšete do adresního řádku (tj. zároveň vyhledávacího políčka) bude předáno ChatGPT, nikoliv obvyklému vyhledávači. Náhrada vyhledávače to ale není, velmi dobrá alternativa ano.
Odkud čerpá ChatGPT search?
Protože OpenAI nemá moc na výběr, tak hlavně z vyhledávače Bing od Microsoftu. Se všemi nevýhodami, které má.
Poté z nasmlouvaných zdrojů pro počasí, akcie, sportovní zprávy, zpravodajství a mapy.
Mezi médii jsou zmíměna Associated Press, Axel Springer, Condé Nast, Dotdash Meredith, Financial Times, GEDI, Hearst, Le Monde, News Corp, Prisa (El País), Reuters, The Atlantic, Time, and Vox Media.
Důležité je, že OpenAI už dlouho prochází web (OpenAI Crawler), takže zdrojů je mnohem více, za předpokladu, že AI dojde k názoru, že nějaký má použít (a daný zdroj neblokuje robota). OpenAI crawler ale nebuduje vyhledávací stroj (možná jednou ano, za pár let), slouží pro učení AI a pro přístup k webům z ChatGPT chatů..
Nasmlouvané Zdroje jsou většinou “americké”, tedy lépe řečeno anglické, s českými média partnerství podle všeho prozatím uzavřené není. Výjimka ale například je u počasí, tam podle všeho čerpá z Windy a z Meteocentrum.cz, ale nejspíš to bude (opět) ovlivněno tím, odkud čerpá Bing.
Další tipy týkající se ChatGPT
-
TIP#2559: Má ChatGPT přístup k Internetu? Jak funguje Browse with Bing?
ChatGPT původně měla Browse with Bing jako volitelnou variantu, ale od listopadu 2023 je funkčnost přístupu k Internetu zahrnuta přímo v ChatGPT – nutno dodat, že jde o placenou (Plus) verzi a…
-
TIP#2557: Je možné použít ChatGPT/LLM pro kontrolu pravopisu? Jak na kontrolu (zejména českého) pravopisu?
Už jsme tu probírali, zda je vhodné ChatGPT používat pro překlady místo (zejména) DeepL a také zda jde použít pro doplnění nabodeníček (diakritiky). Takže je logické se ptát, zda můžete ChatGPT použít…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak vytvořit obrázek podle obrázku? (13)
Tohle je trochu složitější a ne 100% blbu vzdorné, ale dá se to použít snadno a občas i s velmi hezkými výsledky. Vyjdeme z toho, že máte obrázek či fotku a chcete…
-
TIP#2552: Jak na vlastní GPT (Custom GPT) v ChatGPT. Kompletní návod
Na počátku října ChatGPT získala novou verzi ve které můžete vytvářet vlastní GPT. Můžete to brát jako rozšířenější možnost custom instructions – určíte co má vaše GPT dělat, čím se má řídit,…
-
TIP#2550: DALL-E 3 v ChatGPT: Interní instrukce
Jedna z velmi zajímavých věcí na Dall E 3 je, že existují interní instrukce určující co se smí či nesmí generovat, jak se zachází s prompty, kolik obrázků lze žádat (v jednom…
-
TIP#2547: Jsou nějaké rozdíly v různých variantách ChatGPT? Včetně té v Bing Chat
Tohle byste měli vědět. Existuje ChatGPT 3.5 a ChatGPT 4 a je asi vcelku jasné, že mezi nimi jsou rozdíly. Ale co když v Chat GP4 aktivujete Browse with Bing, Data Analytics…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Příklady zadání (prompts), druhé pokračování (12)
Generujte si fraktály. Velmi detailní fotografie a skvělá pozadí. Jde generovat příběh? Engineering-style draft of. Design ikon a fontů. Pixel art. Související příspěvky TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot? Co vybrat? TIP#2550:…
-
TIP#2544: Jak funguje GPT4V/GPT4Vision, ChatGPT co umí “vidět”. Kde to najdu?
GPT4V/GPT4Vision je další dílek schopností ChatGPT 4 – přidává možnost nahrát obrázek (vyfotit fotku) a umělá inteligence se pokusí zjistit co v něm je a umožní vám pokračovat v konverzaci – můžete…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Custom Instructions pro zásadní proměnu promptů i výstupů (11)
Glibatree na YouTube v Try THIS to instantly make DALL·E 3 way better!!! ukazuje dost rozsáhlou sadu Custom Instructions co dokáže přimět Dall E 3 k vytváření lepších promptů – a nutno…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Fotografické filtry (10)
Asi nepřekvapí, že DALL E 3 v Chat GPT umí (nebo to alespoň to tvrdí) různé fotografické filtry dostupné ve Photoshopu či Instagramu. Můžete se i zeptat a poskytne vám následující přehled…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Kompozice a jak se zbavit symetrie. Co dál neumí a nějaké nejasnosti (9)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Musíte mít placenou ChatGPT a v menu GPT-4 aktivovat, že chcete generovat obrázky.…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak použít pro Příběhy na Instagramu? (8)
Tohle je vlastně relativně snadné, umí generovat na výšku (1024×1792) a pro Příběhy (Stories) potřebujete 1080×1920. Takže vygenerované se tam docela rozumně vejde. Buď zvětšit na 1080×1890 nebo 1097×1920 – v obou…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak použít pro ilustrační obrázky k článkům (7)
DALL E 3 v ChatGPT funguje tak, že nezadáváte klasický prompt, podle kterého se přesně tvoří výsledek. Zadání je pokyn pro ChatGPT aby “vymyslela” prompt (prompty) a následně vytvořila obrázek (obrázky). Související…