Raspberry Pi Connect umožní připojit se na vaše Raspberry z Internetu (no prostě vzdáleně) – Můžete ho ale využít jenom u Raspberry Pi 4/400/5 (a musíte mít 64 bitovou verzi) a pokud používáte Wayland (přepnutí na X11 to znemožní).
Dá se zapnout v nastavení tam kde zapínáte SSH/VNC (Preferences -> Raspberry Configuration -> Intercace), ale musíte si Connect na své Rpi nainstalovat.
sudo apt install rpi-connect
a poté je třeba Rpi restartovat, alespoň to je v dokumentaci
sudo reboot
Velmi pravděpodobně ale bude stačit službu spustit
systemctl –user start rpi-connect
To že běží poznáte podle ikonky v horní liště – ta zároveň slouží k přihlášení a následné aktivaci vašeho RPi pro možnost připojení vzdáleně.
Musíte si ale založit účet Raspberry Pi ID. Pokud jste se mimochodem někdy v minulosti přihlašovali na raspberrypi.com, tak iD máte. Raspberry Pi ID jde chránit dvoufaktorem, takže ani moc neváhejte a udělejte to. Přeci jen je to účet umožňující přihlášení k vašemu Raspberry.
Po založení účtu se na desktopu vašeho Rpi přihlaste, případně můžete v CLI (rpi-connect signin) – tam ale budete muset navíc využít ověřovací URL.
Do svého Raspberry se pak můžete připojit přes connect.raspberrypi.com kde se musíte přihlásit se svým Raspberry Pi ID.
Po úspěšném připojení na vaše Rpi budete mít v prohlížeči vzdálenou plochu. Nepotřebujete nijak zpřístupňovat vaše Rpi v síti/firewallu.
Aktivní připojení je vidět na změně ikonky v liště. Můžete ji použít pro ukončení přístupu, ale také pro zákaz/povolení sdílení.
Pokud máte víc Raspberry Pi zařízenjí, tak to můžete mít aktivní na všech. Více detailů a technikálií najdete v Raspberry Pi Connect dokumentaci.
Poznámka: Raspberry Pi Connect funguje jenom přes prohlížeč, není to možné využít přes klasické VNC,Jde ve skutečnosti peer-to-peer WebRTC s možností fallbacku přes servery Raspberry Pi Connect se šifrováním DTLS
Jen drobnost, zapamatujte si dvě podstatné adresy
- id.raspberrypi.com pro správu vašeho Raspberry ID
- connect.raspberrypi.com pro připojení na vaše Raspberry Pi
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2791: Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)?
A je tu zase tolik oblíbený tip s různorodým užitečným software (aplikacemi, jak se tomu teď také říká). Tentokrát pro Raspberry Pi. Je to nový souhrn, vycházející z aktuálních pokusů s Raspberry…
-
TIP#2782: Jak na Raspberry Pi (Linuxu) otestovat rychlost internetového připojení
Čas od času budete chtít vědět jak rychlé internetové připojení má váš počítač s Linuxem/Raspberry Pi. Ať už pro případné řešení problémů nebo prostě jen ze zvědavosti.
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2773: Jak na Raspberry Pi (Linuxu, ale i Windows) otestovat rychlost síťového připojení?
Pro test rychlosti lokální sítě ale i případně spojení mezi dvě vzdálenými stroji je možné dobře použít iperf3 případně předchozí iperf . Funguje jako klient-server, tedy na jednom stroji/počítači spustíte “server” a…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu.
-
TIP#2766: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi?
Měli byste vědět, že Raspberry Pi je možné provozovat bez chlazení, ale jen pokud nechcete pouštět náročné věci. I novější, Pi 4, Pi 5 také zvládnou bez chlazení, ale pro náročnější využití…
-
TIP#2765: Raspberry Pi a vzdálený přístup pomocí RDP?
RDP (Remote Desktop Protocol) je věc známá více ve Windows než v Linuxovém světě – používá se pro vzdálený přístup na stroje s Windows, ale vcelku nic nebrání stejný nástroj (Připojení ke…
-
TIP#2758: Jak zjistím jaký model Raspberry Pi mám?
Tohle se vám někdy může hodit, když budete třeba řešit novější hardware příslušenství pro Raspberry nebo nějaké otazníky okolo software. Zjistit model můžete pohledem na desku, nad procesorem je k vidění označení…
-
TIP#2755: Proč se mi na Raspberry Pi připojil USB disk sám? Jak to vypnout/zapnout?
Na Raspberry Pi asi budete trochu překvapeni tím, že po vsunutí (připojení do portu) USB disku se automaticky připojí do /media/username/nazev_disku – na svědomí to má GUI a tamní souborový manažer.
-
TIP#2754: Automatická aktualizace Raspberry Pi? Stačí přidat balíček a aktivovat ho
Může se hodit, pokud nechcete řešit aktualizace manuálně a zároveň věříte, že aktualizace bez vašeho přičinění nepřinese nic špatného.
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…
-
TIP#2730: Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
Na i něčem tak základním jako Raspberry Pi můžete sledovat (nejen) teplotu a dá se pro to použít velmi nenáročný Psensor.
-
TIP#2724: Raspberry Pi Connect nic nestojí a můžete mít na dálku přístup k vašemu RPi doma či v kanceláři
Raspberry Pi Connect umožní připojit se na vaše Raspberry z Internetu (no prostě vzdáleně) – Můžete ho ale využít jenom u Raspberry Pi 4/400/5 (a musíte mít 64 bitovou verzi) a pokud…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek.