Je to teď tak trochu módní “zakazovat” ChatGPT přístup k obsahu, aby ho nemohla použít. Udělat to jde poměrně snadno, protože OpenAI respektuje zákaz indexování v robots.txt.
User agent pro crawler (robota) je GPTBot a do robots.txt můžete přidat dvě řádky pro kompletní zákaz přístupu:
User-agent: GPTBot
Disallow: /
Můžete případně i zakázat několik rozsahů IP adres.
Zakázat můžete přístup i pluginům, ty používají user agent ChatGPT-user – tím ale znemožníte uživateli načíst data a je to velmi nepraktický nápad.
TIP: robots.txt? K čemu něco takového je? A proč je to užitečné?
Google Bard používá user agent Googlebot-Bard a v září 2023 Google oznámil použití Google-Extended
Bing používá BingBot
Proč nezakazovat
Můžete samozřejmě ChatGPT znemožnit přístup a tím zamezit zahrnutí do znalostí (LLM), ale celé je to také hodně nepraktické.
Především byste museli znemožnit přístup všem dalším LLM, takže nebudete dělat nic jiného, než postupně blokovat. Zamezíte ale nikdy přístup těm, které prostě robots.txt nepoužívají a/nebo nemají zájem nějaké vaše zákazy respektovat.
Ve výsledku tak nakonec OpenAI se zodpovědným přístupem bude doplácet na to, že se najde dostatek dalších LLM, které na to prostě jdou silou.
LLM navíc nefungují tak, že dokáží přesně reproduktovat konkrétní texty z určité konkrétní adresy.
Další tipy týkající se ChatGPT
-
TIP#2624: Další šetření času s Image Magick. Vytvoření stínu okolo/pod obrázkem
Dělal jsem to chvíli v Canva, ale je to trochu opruz. Otevřít Canva, nahrát obrázek, vyvolat menu, editace, efekty, stín, stáhnout obrázek. Pak jsem se šel ChatGPT zeptat, jestli nejde Canva nějak…
-
TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot? Co vybrat?
Tohle je těžké. Máme tu v zásadě tři hlavní linie generativních umělých inteligencí. ChatGPT od OpenAI, Gemini (dříve Bard) od Google a Copilot (dříve Bing) od Microsoftu. Ta poslední je navíc postavená…
-
TIP#2619: Jak velké množství souborů třídit do složek podle roku a měsíce? A jak v tom pomůže ChatGPT?
Mám v počítači dvě složky, kde každý měsíc přibude spousta souborů a je velmi vhodné ty starší odsouvat někam do archivu, aby ta složka zůstala použitelná. Dlouho jsem to dělal ručně. Prostě…
-
TIP#2577: Jaké jsou nejvíce rozšířené AI mýty?
Další přírůstek do série “Mýty” se týká AI, věci co je aktuálně hodně v kurzu a také tomu odpovídá řada mýtů s tím spojených. Související příspěvky TIP#2396: Jak je to u ChatGPT…
-
TIP2567: Co je to OSINT a pomůže při téhle činnosti AI?
Občas na tuhle zkratku narážím, takže je možná dobré ji přidat k vysvětleným cizím slovíčkům. OSINT je vlastně tak trochu zkratka a znamená „Open Source Intelligence„. Související příspěvky TIP#2396: Jak je to…
-
TIP#2566: Odpovídá vám ChatGPT náhodné zmatené věci? Na češtinu anglicky? Co s tím?
Časem na to nejspíš narazíte. Pokud budete mít moc dlouho session (chat), tak po vložení delšího textu (třeba textu článku), vám místo smysluplné odpovědi dorazí něco zcela náhodného, nesmyslného a anglicky, ačkoliv…
-
TIP#2559: Má ChatGPT přístup k Internetu? Jak funguje Browse with Bing?
ChatGPT původně měla Browse with Bing jako volitelnou variantu, ale od listopadu 2023 je funkčnost přístupu k Internetu zahrnuta přímo v ChatGPT – nutno dodat, že jde o placenou (Plus) verzi a…
-
TIP#2557: Je možné použít ChatGPT/LLM pro kontrolu pravopisu? Jak na kontrolu (zejména českého) pravopisu?
Už jsme tu probírali, zda je vhodné ChatGPT používat pro překlady místo (zejména) DeepL a také zda jde použít pro doplnění nabodeníček (diakritiky). Takže je logické se ptát, zda můžete ChatGPT použít…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak vytvořit obrázek podle obrázku? (13)
Tohle je trochu složitější a ne 100% blbu vzdorné, ale dá se to použít snadno a občas i s velmi hezkými výsledky. Vyjdeme z toho, že máte obrázek či fotku a chcete…
-
TIP#2552: Jak na vlastní GPT (Custom GPT) v ChatGPT. Kompletní návod
Na počátku října ChatGPT získala novou verzi ve které můžete vytvářet vlastní GPT. Můžete to brát jako rozšířenější možnost custom instructions – určíte co má vaše GPT dělat, čím se má řídit,…
-
TIP#2550: DALL-E 3 v ChatGPT: Interní instrukce
Jedna z velmi zajímavých věcí na Dall E 3 je, že existují interní instrukce určující co se smí či nesmí generovat, jak se zachází s prompty, kolik obrázků lze žádat (v jednom…
-
TIP#2547: Jsou nějaké rozdíly v různých variantách ChatGPT? Včetně té v Bing Chat
Tohle byste měli vědět. Existuje ChatGPT 3.5 a ChatGPT 4 a je asi vcelku jasné, že mezi nimi jsou rozdíly. Ale co když v Chat GP4 aktivujete Browse with Bing, Data Analytics…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Příklady zadání (prompts), druhé pokračování (12)
Generujte si fraktály. Velmi detailní fotografie a skvělá pozadí. Jde generovat příběh? Engineering-style draft of. Design ikon a fontů. Pixel art. Související příspěvky TIP#2941: ChatGPT má nový generátor fotek a obrázků (4o…
-
TIP#2544: Jak funguje GPT4V/GPT4Vision, ChatGPT co umí “vidět”. Kde to najdu?
GPT4V/GPT4Vision je další dílek schopností ChatGPT 4 – přidává možnost nahrát obrázek (vyfotit fotku) a umělá inteligence se pokusí zjistit co v něm je a umožní vám pokračovat v konverzaci – můžete…