Před jedenácti měsíci jsem si koupil Sony 1000XM5. Za skoro jedenáct tisíc jsem očekával kvalitu poslechu i provedení. To první dorazilo, to druhé ne. Po deseti měsících prostě upadlo levé sluchátko a po skoro měsíci čekání mi Sony napsalo “používáno v rozporu s podmínkami užití” a reklamaci zamítli. Na první pohled je přitom jasné, že ta sluchátka upadávat budou, uchycení je nedostatečné, fórové a tenká plastová objímka prostě praská.
Potřeboval jsem náhradu, takže jsem jen tak z legrace pořídil Silvercrest Bluetooth Sound On Ear BT SKSO 16 A1. Na rychlou náhradu to šlo, ostatně přečtěte si o tom kliknutím na odkaz. Ale nemají, samozřejmě, ANC, což je věc, na kterou jsem si až příliš navykl.
Už dříve jsem koukal na Sony Noise Cancelling WH-CH720N, což je něco jako “light” verze XM5. Stojí nesrovnatelně méně, 2 999 Kč je dost dobrá cena za bezdrátová sluchátka s ANC.
Takže vlastně nevím proč jsem to risknul a pořídil další Sony. Nebo vlastně vím, protože jsem prostě chtěl mít srovnání – jak velký rozdíl je mezi něčím za 11 000 a něčím za 3 000 Kč.
Jaká jsou WH-CH720N?
Hraje to dobře, ale to u někoho kdo stejně nijak extra rozdíl nepozná, samozřejmě může brát s rezervou. ANC, tedy potlačení hluku funguje dostatečně, asi tak na úrovní AirPods Pro. Což ve srovnání s 1000XM5 je tak “na půl cesty”, nebo možná o třetinu horší.

S aktivním ANC není slyšet lidi v tramvaji, není slyšet hlášení stanic, zmizí hluk v tramvaji, hodně to potlačí hluk v řvoucím autobuse. Doma i v práci budete mít skoro 100% klid, žádná televize, žádná manželka. To vše za předpokladu, že budete mít puštěnou hudbu – bez ní je to o kousek horší, absolutní ticho vám to nevyrobí.
Na hlavě drží dobře. Mé větší uši jsou spokojené, netlačí. Nejsou skládací, náušníky jdou pouze otočit “na placato”. Ve výbavě není pouzdro (1000XM5 ho má, ale taky si připlatíte).
Výdrž baterie? V pohodě celodenní hraní a možná i více než jeden den. Klasicky bude záležet na tom jak hlasité to máte a ANC žere víc. Nabíjení rychlé, stačí to hodit na 10+ minut na USB kabel a máte zpět alespoň tak na 50 procentech. Stav nabití klasicky hlasem vlevo na zapínacím tlačítku nebo přes Bluetooth v počítači/mobilu (kontinuální). Varování dostatečně dlouho než se vám to úplně vybije. A stejně jako u XM5 platí, že při nabíjení sluchátka nehrají,
Připojení Bluetooth, kde je snad jediný občasný problém. Odpojí se od Windows PC aby se vzápětí znovu připojily. XM5 to nedělají, Silvercrest to nedělají, takže to nebude “vlastnost” počítače. Ale je to zcela náhodné, několik dní nic, pak to udělá během hodiny třeba dvakrát, třikrát po sobě.
Telefonování a použití s mikrofonem je pohodové, je vás dobře slyšet, ne jako u Silvercrestů kde je mikrofon prakticky nepoužitelný. Mikrofon je mimochodem v levém sluchátku.
Levé/pravé poznáte buď pohledem na vnitřní stranu (je tam “R”) nebo tím, že levá je strana s nabíjecím konektorem/zapínacím tlačítkem/audio konektorem. Milé je i to, že na levém sluchátku je hmatová tečka.
Ovládání
Ovládání je klasika, pevná tlačítka. Po čase se to naučíte, ale na pravém uchu budete mít problém nahmatat hlasitost – play/stop – hlasitost-. Neuškodilo by aby to bylo víc reliéfní.
Levé sluchátko
- Zapnutí/vypnutí, nutno držet cca 2 sekundy.
- Režim párování (držet déle po zapnutí sluchátek)
- Krátce stisknout při zapnutých sluchátkách – stav baterie
- Déle stisknout při zapnutých – vypnutí
Pravé sluchátko
- Zvýšení hlasitost
- Stop (krátce), Play (krátce), další (2x krátce), předchozí (3x krátce), příjem hovoru
- Snížení hlasitosti
- Aktivace/deaktivace ANC
ANC potlačení hluku a připojení kabelem
Aktivní/neaktivní ANC má zpětnou vazbu při stisknutí knoflíku, ale ocenil bych kdyby to bylo nějak víc jasně zda zapínáte ANC nebo vypínáte ANC. V aplikaci lze nastavit jak se tlačítko chová a je možné vypnout automatické zapnutí/vypnutí pomocí rozpoznání chování – což obnáší například to, že sluchátka (teoreticky) poznají kdy ANC vypnout a kdy zapnout podle toho zda například řídíte, jdete po ulici, atd. Moc spolehlivě to každopádně nefunguje, ale ve spojitosti s mobilem to umí reagovat na to kde se nacházíte (podle polohy).
Se sluchátky dorazí nabíjecí USB-A > USB-C kabel, krátký (cca 20 cm). A audio kabel, přibližně 1.2 metru – sluchátka můžete používat i jako drátová. Klasický v takovém případě nefunguje ANC pokud nemáte sluchátka zapnutá, ale můžete je zapnout a zároveň připojit kabelem. Pro telefonování nebude fungovat mikrofon ve sluchátkách, nefungují ani tlačítka pro úpravu hlasitosti.
Aplikace od Sony
Pro sluchátka funguje stejná aplikace od Sony jako pro 1000XM5, jen v ní nebudou některé funkce. Slouží i k aktualizaci firmware, ale hlavně k nastavování sluchátek.
Můžete si nastavit automatické vypnutí po určité době nečinnosti. U XM5 se to vypínalo i při přehrávání, takže to je nutné nepoužívat. U těchto to pro změnu nefunguje vůbec.
Stejně jako XM5 umí vícebodové připojení, tedy připojení ke dvěma zařízením současně (nutno aktivovat v aplikaci). Což je šikovné třeba tak, že máte připojeno k počítači a přehráváte si hudbu a zároveň k telefonu – což vám umožní telefonovat. U XM5 to bylo krajně nespolehlivé, takže jsem to u těchto levnějších ani nezkoušel.
V aplikaci jde zvolit i režim “kvality zvuku” (upřednostnit kvalitu, upřednostnit stabilitu připojení, DSEE). K dispozici je i ekvalizér a 360 Reality Audio (kde musíte projít nastavením podle vašich uší). Umí SBC/AAC kodeky.
V aplikací můžete aktivovat hlasového asistenta, ale neznámo proč na iPhone v aplikaci nejde aktivovat Siri, ale jenom Alexa. Siri/Alexa/Google Play by měly být vyvolatelné stiskem přehrávacího tlačítka – tak dlouho dokud se neaktivuje příslušný hlasový asistent. Pro Siri musíte nasavit Press Home for Siri a Allow Siri When Locked.
Telefonování
Pozor na to, že pokud chcete přijmout hovor na sluchátkách na iPhone, tak musíte stisknout tlačítko na sluchátkách (prostřední, mezi těmi na hlasitost). Pokud přijmete hovor na iPhone, tak nepůjde do sluchátek., A ano, je to nesmírně otravné, ale za to Sony nejspíš nemůže. Konec hovoru taktéž tlačítkem, ale jde ukončit i na telefonu (pokud jste přehrávali hudbu, obnoví se přehrávání).
Pár dalších drobností
Náušníky nejsou výměnné a na léto je spíš nebudete chtít nosit. Stejně jako u 1000XM5 vám bude horko. V zimě ale fajn ochrana uší.
1000XM5 umělo přestat přehrávat při sundání z hlavy, to tady samozřejmě nečekejte. Tak jako tak to u XM5 občas fungovalo, občas ne.
Samozřejmě platí, že je nenechte zmoknout, Voděodolné nejsou.
Reset sluchátek je možná tak, že je připojíte na napájení a stisknete zapínací a ANC tlačítko současně. Reset neruší nastavené párování.
Tovární nastavení pro změnu při odpojení od napájení a držet zapínací tlačítko společně s přehrávacím tlačítkem alespoň 10 sekund. Dokončení procesu indikuje blikání modré ledky (4 krát). Vymaže se vše, včetně párování.
Technické údaje
Váha 192 gramů, vydrž od výrobce uvedena 50 hodin hudby, 40 hodin volání, bez ANC samozřejmě. 100% nabití za 3.5 hodiny, 1 hodina poslechu za 3 minuty. Tři barevná provedení, modrá, bílá a černá. Bluetooth 5.2
Závěr?
Za 3000 Kč jsou to skvělá sluchátka, co umí slušné potlačení hluku. Pokud jim po pár měsících klasicky upadne sluchátko, tak vám to nebude tak líto, jako když jste dali 11 tisíc. Zejména proto, že Sony vás s reklamací pošle do háje.
ANC je slušné a bude vás bavit. Hudbu hraje velmi dobře, telefonování funguje bez problémů. Dalo by se vylepšit ovládání, ale na to si zvyknete.
Bez váhání uzavřu s označením za cenově výhodná sluchátka s prvotřídním zvukem
Koupit můžete třeba na Alze – Sony Noise Cancelling WH-CH720N. Já kupoval v okamžiku „na cestě“, ale dorazilo během tuším čtyř dní.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2973: Proč svítilny a nářadí s USB-C nejde nabíjet čistě USB-C kabelem. A co si s tím počít?
Psal nedávno Václav Maněna: Proč nejde svítilny a nářadí s konektorem USB-C nabíjet rovnou v nabíječkách s USB-C portem a pomocí kabelu se dvěma konektory USB-C, ale je nutné použít kabel A-C.…
-
TIP#2972: Nákupní rádce: Koupit NAS (QNAP, Synology, …) nebo nějaký externí USB disk?
Potřebujete něco někam zálohovat. Chcete mít zálohy Macu přes TimeMachine. Nebo máte prostě jenom velkou sbírku něčeho, například filmů či seriálů. Co je nejlepší a nejvýhodnější koupit. A proč? Související příspěvky TIP#824:…
-
Nákupní rádce (44): PlayStation 5 Pro. Co si pořídit pro 3D tisk. To nejlepší co jsem si koupil z Ali
Ochran proti ptákům. WD RED SATA ve slevě. Maličkost z Ali. Elektro-stavebnice. TP-Link Matter hub. Super užitečnost, pásky. Samsung 990 EVO Plus SSD ve slevě. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či…
-
TIP#2969: K čemu všemu se hodí, dá používat, NAS
Trochu jsem se věnoval změnám v domácí sítí co se NAS týče, takže dorazí ještě další tipy, ale ještě předtím se určitě bude hodit přehled k čemu všemu se takový NAS hodí.…
-
TIP#2966: Jak v iPhone (iPadu) použít SD/microSD kartu?
Telefony s Androidem mívají možnost přidat paměťovou kartu, ale u iPhone tomu tak není. Není ji kam vložit. Ale co když potřebujete v telefonu získat přístup k (třeba) fotkám z karty ve…
-
Nákupní rádce (43): Dost boží XXL sada fixů. Gola sada. Ukázka malé PC sestavy pro NAS. Placatka
Bike Mount pro AirTag. Fototerapie. Visací zámek, chytrý. AUX kazetový adaptér. Mapa světa jako podložka. Chytrý pes Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát…
-
TIP#2959: Proč si (ne)pořídit HP inkoustovku a obzvlášť (ne) s HP Ink/HP+. Zkušenosti po více než roce
V listopadu 2023 jsem koupil HP DeskJet 2700, včetně “předplatného” s inkoustem, viz První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+). Jaké jsou praktické zkušenosti po zhruba roce a…
-
Nákupní rádce (42): Sledovátko kde vám pobíhá pes. Atrapa bezpečnostní kamery. Podpora zápěstí. Dubajská čokoláda?
Mega baterka, ehm svítilna. Klonovací stanice. Nintendo Switch je boží. ASUS NUC 12 Pro. OSRAM digital kompresor. Sada šroubováků Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při…
-
Nákupní rádce (41): Máte laserové ukazovátko? SwitchBot teplo/vlhkoměr. Nous L5 WiFi Smart IR. M.2 NVME/SATA box s displejem
AlzaGuard Hero SlimTag. UGREEN USB-C M.2 ve slevě a rovnou přidat třeba Samsung 980 1TB M.2. A Netatmo taky. Praktické držátko na kabely. SIM 4v1 adaptér. A jedna malá hádanka. Související příspěvky…
-
TIP#2953: 64 či 16 TB USB klíčenka za pár korun? Jasně že ne. Jak ten podvod ověřit? A jak vypadají uvnitř?
Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu,…
-
Nákupní rádce (40): Chytré věci od TP-Linku. Klasické rádio. Velká podložka pod myš a klávesnici
Ugreen USB-C box. Zámek na kolo. Prošťouchávátko na odpad. Alza má „vlastní“ AppleTag. Vrták Forstnerův. M2. NVME/SATA „stojánek“. Lupa, no vlastně dvě. Google Pixel 9. Suchý zip a ouško Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2945: Proč je nutné správně propojit domácí síťová zařízení? Není Ethernet jako Ethernet
Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že má pomalou síť a že přenosy souborů či zálohování trvají věky. A velmi často to skončí u toho, že vlastně vůbec neví, jakou…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…