Jak na reverzní hledání obrázků už jsme tu řešili – V Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? a Jak použít reverzní hledání obrázků na Androidu či iPhone/iPadu. Jenže, co když máte nějaké video a chcete zjistit odkud pochází?
Tohle je složitější. Ale kupodivu první základní nástroj je snadný – hledání obrázků, ať se to zdá jakkoliv podivné. Prostě si pusťte video, zkuste si udělat screenshot z počátku, nebo nějakého výrazného a jasného srozumitelného snímku/frame někde ve videu.
A pak použijte reverzní hledání obrázků Google Images, Tineyes, Google a čemkoliv dalším. Neuspějete-li, zkoušejte jiný snímek z videa. Případně jiné reverzní hledání.


V praxi jsem to nedávno zkoušel na videu z Kolotipů (zde). Screenshot jsem sejmul skoro až konce, tedy náraz do policejního auta. Nahrál do Obrázků Google a ve Visual Matches chvíli hledal, zda se povedlo. A kupodivu to nalezlo video na YouTube (zde) hned na první snímek. To video je delší a více vysvětluje. A hezky je to vidět i na obrázku výše – hned z prvního snímku Google najde další výskyty.
To co najdete nemusí být zdroj (originál), ale často vás to navede správným směrem.
Další možnosti je berify.com – tam skutečně nahrajete video a pokusí se ho najít. Je to placená služba (25 USD měsíčně jako základ, free trial) – takže se musíte přihlásit a vytvořit účet. Háček je ten, že to jaksi nejde bez vyplnění údajů a ví bůh čeho.
shutterstock.com míval ve vyhledávacím políčku i hledání podle videa, ale už jsem to tam nějakou tu dobu neviděl, takže asi pryč. Vyhledávání podle snímku se totiž týká pouze obrázků. Zábavné na většina “aktuálních” tipů “jak reverzně hledat video” je, že stále doporučují tuto cestu, ačkoliv už delší dobu nefunguje.
Poslední možnost je, že zkusíte popsat o co ve videu jde a zadáte vyhledávání klasicky do Google/Bing – dost často se vám podaří najít různá místa výskytu videa, ale hodně záleží na tom jak se vám podaří video popsat (nesmí to být moc komplikované).