@365tipu

TIP#685: Co dělat, když video na YouTube, co tam bylo, náhle zmizelo?

Znáte to, dodržujete autorské právo a videa z YouTube nekradete a nedáváte na vlastní web jako některá česká média. Ani si je nekradete na Facebook Stránku, jak to dělalo You.bo, než je za to Facebook v nejlepším smazal. Vždy používáte EMBED, vždy na video odkazujete. A pak to náhle přijde. Video, které jste ještě před pár hodinami viděli, je náhle pryč. Smazané, stažené, znepřístupněné.

Především, něco takového je běžné. Prostě někdo na YouTube mohl nahrát něco, k čemu neměl práva a Google mu to na základě nahlášení smazal. Nebo se prostě vlastník videa rozhodl sám a smazal ho. Případně mohl omezit přístup, ať už podle země návštěvníka nebo prostě video udělal privátní.

2016-03-04 08_22_38-YouTube.png

Zpravidla s tím nic nenaděláte, video je prostě pryč. Pokud jste si ho „pro jistotu“ někam sami nestáhli a nezálohovali, tak už můžete zkusit jenom jestli ho nenajdete ještě někde jinde.

TIP: Pokud tápete v tom Jak stáhnout z YouTube video, tak i na to tu máme tip, ale je potřeba upozornit, že řada „cest“ jak stáhnout video z YouTube vás může přivést do problémů.

První co můžete zkusit je, jestli ještě není někde jinde na YouTube – zkuste hledat podle původního názvu, případně s mírně modifikovaným názvem. Možná i podle klíčových slov či popisku, pokud si ho ještě pamatujete.

Nenajdete-li ho na YouTube, je zde ještě šance, že přežilo na Vimeo.com (což jak jistě víte je „konkurent“ YouTube), ale možná ho někdo nahrál na Facebook či jinou sociální síť. Tady platí totéž, pomocí původního názvu a dalších možných variant se prostě pokoušejte hledat.

Využijte i toho, že Google a některé další vyhledávače umí hledat videa, takže to zkuste přímo ve vyhledávání. Budete-li mít štěstí, třeba bude ještě někde jinde. Pamatujte ale, že pokud ho Google smazal, tak ho dost dobře možná budou mazat i v dalších podobách, ať už na YouTube/Google nebo někde jinde.

Poslední záchrana? Opět sociální sítě, zkuste se zeptat, zda si někdo z vašich sledujících nepořídil kopii ztraceného videa. Pravděpodobnost je velmi malá, ale tam kde by mohlo jít o něco velmi zajímavého, případně něco ve „veřejném zájmu“, se pravděpodobnost výrazně zvyšuje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky