Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím. Ale protože je to doslova epidemie, tak tomu věnují ještě klasický tip. Ale nejprve o co jde.
Pokud cokoliv prodáváte na Internetu (Aukro, bazary, Facebook Marketplace, atd) tak prakticky ihned poté co vyvěsíte inzerát, se vám ozve zájemce. Dělají to přes WhatsApp (prostě zkusí telefonní číslo co jste uvedli), ale i přes Messenger, e-mailem nebo přes SMS. Velmi často působí jejich komunikace zvláštně, s češtinou občas zápasí, ale na počátku to není nijak podezřelé.
Cíl ale je, že vás chtějí okrást a je až šokující kolik lidí jim na to naletí, ačkoliv to co po nich tyhle podvodníci chtějí je zcela absurdní.
1) Vy prodáváte, takže vy odesíláte zboží službou vašeho výběru
Od kupujícího tedy vy chtějte jméno, příjmení, adresu kam zaslat a telefonní číslo. Prodávající jste vy, takže tyto své informace nesdělovat. Jedině pokud se domluvíte na osobním převzetí a kupující přijde k vám (na vámi zvolenou adresu).
Vy zboží odesíláte, takže odmítněte to, že “si pro zboží pošle kurýrní službu” (k čemuž podvodník ještě dodává, že on zaplatí kurýrní službě a ta vám dá peníze). Odesílat zboží musíte vy a mít nad tím kompletní kontrolu.
Vy odesíláte, takže víte za kolik peněz a o tuto částku prostě stačí zvýšit prodejní cenu. Kupující co vám říká, že mu máte zaplatit poštovné, clo a čert ví ještě (a že vám to pošle) je prostě jenom podvodník.
Chcete si toto téma poslechnout? ➡ Je to epidemie co běží už minimálně dva roky a zloději jsou nejen vynalézaví, ale také velmi neodbytní. Bohužel těží z tristní finanční negramotnosti a neznalosti běžných lidí. A přitom je to snadné..
Poslouchejte v Zapamatujte si: Když něco (na Internetu) prodáváte, kupující platí vám. Ne vy jemu!
2) Vy prodáváte, takže ten co kupuje platí vám, nikoliv vy jemu
Jste prodávající, takže nebudete nikomu předávat číslo platební karty, ani ho vyplňovat někde na webu.
Jakmile vám kupující řekne, že vám peníze pošle na platební kartu, tak je hned jasné, že je to podvodník. Na platební kartu se peníze poslat nedají.
Peníze se dají se poslat na účet. na čemž se můžete domluvit – ale znamená to jenom to, že kupujícímu dáte číslo účtu a už nic dalšího – nepotřebuje přihlašovací údaje do banky.
Pokud vám kupující platí na účet, tak vy odesíláte až poté, co vám na účet přijdou peníze, ne poté co vám ukáže nějaký zfalšovaný doklad o tom, že zaplatil.
Kupujícímu můžete poslat na dobírku, ale je nesmírně důležité, aby to bylo službou vašeho výběru a odeslali jste vy.
POZOR: V Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete? zjistíte, že útočník ani nepotřebuje ono číslo ze zadní strany. Stačí mu to co máte na straně přední.
3) Vy prodáváte, takže kupující vám nemá co posílat odkazy
.. a vy už vůbec na žádné odkazy co vám pošle neklikejte a už vůbec tam nic nevyplňujte – to zahrnuje údaje vaší platební karty, přihlašovací údaje do vašeho bankovnictví, heslo do vašeho e-mailu, počítače, mobilu, či kamkoliv jinam.
4) Vy prodáváte, takže od kupujícího nepotřebujete žádnou aplikaci (software)
.. a pokud vám něco takového vnucuje, tak je jasné že jde o podvod. Do počítače si nic neinstaluje, do mobilu si žádnou aplikaci nestahujte, z e-mailu či chatu nic neotevírejte.
5) Pár dalších drobnosti
Kupující nepotřebuje vidět/kopii vašeho občanského průkazu (ani jiného dokladu). Tady viz Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Jste prodávající a platit se má vám, takže pokud by vám kupující poslal nějaký QR kód, tak ho prostě ignorujte. Tady viz Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Nahlašovat podvodníky nemáte kam, Facebooku a všem dalším je to jedno. Telefonní číslo mají jen na pár použití, pak si pořídí jiné (a mluvit s vámi nebudou). e-maily maily falešné. Jména jsou falešná. Občas jsou v Česku, ale většina je v zemích kam na ně Policie nemá šanci dosáhnout.
Podvodníka zablokujte, sice to moc nepomůže (mají mnoho telefonních čísel i účtů), ale je to snadné, rychlé a znemožní mu to snažit se vás kontaktovat či přesvědčit.
Jak vás nejčastěji okradou?
Nejčastější způsob je, že někam zadáte údaje platební karty – často pod záminkou “ověření”. V tom okamžiku využijí předané údaje pro vyčerpání maximálního množství peněz.
Necháte se nachytat, že k vám přijede kupujícím vybraný kurýr a přiveze vám peníze a vy předáte zboží. Nepřijede nikdy, podvodník vás bude kontaktovat, že “s doručením jsou potíže”, “je potřeba doplatit clo”, “je třeba zaplatit poplatky”. A bude po vás chtít platit a platit.
Podvodník vás na nějaké stránce s ověřením či zadáním informací pro dopravce přesvědčí ke stažení aplikace umožňující dálkový přístup do počítače. Tím se dostane ke všemu co máte v počítači a možná i k internetovému bankovnictví. Tady viz Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Opět pod nějakou záminkou (třeba to, že je nutné “ověřit platbu” nebo “odsouhlasit přepravu”) vás podvodník přivede “na stránku vaší banky” (falešné, samozřejmě) a tam přesvědčí k zadání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. V okamžiku kdy mu tím zpřístupníte váš bankovní účet, převedou co nejvíce peněz pryč.
Okrádačky funguje masově a organizované nějenom u prodeje zboží. Ve velkém to jede na seznamkách a modely jsou dost různé. Nejčastěji se dotyčná či dotyčná moc chce přestěhovat do Česka a potřebuje na to peníze. A oběti posílají a posílají. Jak to funguje se můžete podívat v Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Pokud naletíte a okradou vás, předejte vše Policii ČR ale nečekejte, že by se to nějak brzy vyřešilo. Možná se to nevyřeší nikdy, ale možná tak za mnoho měsíců Policie zadrží gang co okrádal lidi ve velkém. Zda něco dostanete zpět? Velmi málo pravděpodobné. Pokud jste platili kartou nebo převodem, můžete zkusit u banky reklamaci a žádat stažení platby.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…