Storage Analyzer je užitečná aplikace pro Synology. Pustíte jí na disky v NASu a vytvoří vám zprávu o tom kolik je kde zabraného místa. Na jednotlivé sdílené disky, na uživatele, podle typu souborů. Přidá přehled duplicitních souborů, souborů zabírajících nejvíce místa, nejméně používaných a nedávno změněných.
Je něco podobného pro QNAP? Přímo ne, ale můžete to “nahradit” řešeními popsanými v Jak na Mac OS zjistit, co mi zabírá místo na disku a Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně
QNAP má Qsirch aplikaci, kterou si můžete přidat z AppCenter (bude nutné počkat až zaindexiuje celý disk, což bude trvat dost dlouho). Ta vám sice přehlednou zprávu o tom co kde zaplňuje disk neposkytne, ale umí hledat podle velikosti, takže se pro některé využití může hodit.
Cokoliv pro Windows/Mac/Linux můžete pustit na sdílené disky z QNAP NAS a nechat je analyzovat jeden po druhém – samozřejmě s nevýhodou, že to bude probíhat přes síťové připojení a nebudete mít pohled na kompletní obsah NASu.
Elegantnější řešení ale může být i ve využití toho, že QNAP NAS je (skoro) Linux, takže vám nic nebrání se připojit přes SSH a pak využít nejzákladnější du -sh
Mimochodem, mc neboli Midnight Commander najdete v Qnap Club repo. Nebo si ho pořídíte přes Entware opkg. mc je jedna z pomůcek, který umí show directory sizes (v Command menu)
Entnware opkg což vám může pořídit i ncdu, tedy použitelnější verzi du. Spustit klasicky s sudo, protože jinak některé věci prostě neuvidí.
Když sudo ncdu spustíte v rootu (tedy po cd /) a váš NAS je trochu více plný, tak nečekejte výsledek hned. Chce to vydržet, případně začít scan v některých konkrétních místech – při spuštění z rootu totiž zahrnuje i případné externí připojené síťové i nesíťové disky. Včetně snapshotů, pokud je máte aktivní.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2972: Nákupní rádce: Koupit NAS (QNAP, Synology, …) nebo nějaký externí USB disk?
Potřebujete něco někam zálohovat. Chcete mít zálohy Macu přes TimeMachine. Nebo máte prostě jenom velkou sbírku něčeho, například filmů či seriálů. Co je nejlepší a nejvýhodnější koupit. A proč? Související příspěvky TIP#824:…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2869: Deluge bittorrent klient. Dobrá věc co můžete mít v Dockeru
Deluge je Bittorrent klient, který můžete mít v Dockeru (a samozřejmě i na jiné způsoby) a je vhodný doplněk pro radarr/sonarr a podobně věci – dá se tam totiž nastavit jako klient…
-
TIP#2832: Jak aktualizovat Plex na QNAP NAS?
Na QNAP NAS je možné mít Plex, který si snadno nainstalujete z App Center. Háček je, že je to relativně stará verze a QNAP se už dlouho nemá k tomu, aby ji…
-
TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji mít na QNAP NAS)
Pi-hole je DNS server, který umí blokovat reklamu a také některé nebezpečné věci. Dělá to tak, že si v domácí/firemní sítě nastavíte jeho použití na počítačích i mobilních zařízeních a pokud kdokoliv/cokoliv…
-
TIP#2820: MyQNAPcloud? K čemu to je?
MyQNAPcloud kupodivu nic nestojí a může být velmi užitečným nástrojem pro přístup k vašemu NASu přes Internet aniž byste ho na Internet umístili – tj. máte ho někde doma nebo v kanceláři,…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v…
-
TIP#2762: Jak na QNAP aktivovat SSH (a SFTP) přístup?
Jsou věci, které na QNAP bez přístupu přes SSH prostě neuděláte. Jsou sice vždy poněkud pokročilejší, ale časem k nim asi stejně dorazíte. SSH (a SFTP) není na QNAP NAS ve výchozím…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2646: Nebaví vás odhlašování z plochy QNAP NAS? Vypněte si to
QNAP NAS se ovládá přes prohlížeč, to asi víte. Přihlásíte se a získáte plochu s ikonkami, menu a aplikacemi. Můžete zavřít prohlížeč a po novém otevření se objeví to, co jste na…
-
TIP#2638: QNAP NAS pro automatické zálohování webů přes FTP (HBS 3)
O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2436: Jak si na QNAP NAS pořídit SQL Server? Nejsnazší varianta
Chcete mít doma či ve firmě k dispozici SQL server pro vývoj či provoz aplikací a máte QNAP NAS? Dobrá zpráva je, že právě SQL Server je součástí základního vybavení a stačí…
-
TIP#2422: Mohu QNAP NAS automaticky vypínat a zapínat?
Jednu věc je nutné zdůraznit. NAS (disková pole) jsou určena k tomu, aby fungovala 24/7 a s vypínám a zapínám se příliš nepočítá. Některé z NAS umí “usnout”, což by měla být…
-
TIP#2417: Jak QNAP NAS nastavit, aby při spuštění, vypnutí či restartu nevydával zvuky
QNAP NAS má nemilou vlastnost. Při zapnutí či vypnutí “pípá” (a to dost hlasitě), stejně tak jako pípá při restartu. U vyvolaného automatickou aktualizací to pak může znamenat hlasité obtěžování kdesi uprostřed…