Už je to chvíli, co jsem zkoušel chytrou zásuvku od TP-Linku (Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo). Podle tipu to byl rok 2018 a zmíněná chytrá zásuvka od té doby slouží, je k ní připojené světlo u sedací soupravy v kuchyni a ovládáme ji přes Alexu.
Od té doby TP-Link pokročil a chytré zásuvky jsou menší, ideálně stále vybavené i tlačítkem, ale také doplněné o měření spotřeby. Takže jsem po chvíli přemýšlení neodolal a pořídil Tapo P110. Na Alze, jako vždy, k dostání za něco okolo 400 Kč.

Umí měřit spotřebu, ovládání přes Alexu, Google (ale ne Siri, ale to nepřekvapí) nebo Tapo aplikaci (s plánováním a tak). Připojení přes WI-Fi (takže musíte mít dost místa na routeru). Šikovné je až 3 680W.
Zprovoznění je snadné. Dáte do zásuvky, spustíte/nainstalujete aplikaci Tapo a vydáte se přidat (+ nahoře vpravo) nové zařízení, najdete zásuvku v přehledu s telefonem blízko u zásuvky prostě budete pokračovat v nastavení. Musíte se připojit na Wi-Fi zásuvky a nastavit kam se má připojit, pojmenovat ji, zvolit ikonku, kde je umístěna v domě/bytě a nakonec aktualizovat firmware (a nastavit kdy může docházet k automatické aktualizaci).







Po zprovoznění už budete mít zásuvku k dispozici v Tapo aplikaci – tam je možné i zapnout/vypnout (on/off), nastavit časovač (kdy se automaticky vypíná/zapíná), jak se chovat při nastavení away a využít časovač, tedy vypnutí po určité době.


V Nastavení (ozubené kolečko) vpravo nahoře je možné změnit nastavení, zvolit zda má obtěžovat svítící LED, jaký je “VÝCHOZÍ” stav (dost důležité pokud vám doma vypnout proud), zjistit parametry (jako třeba IP adresu či MAC adresu, aktualizovat firmware či odstranit z aplikace (domácnosti)t.
Víc věcí se schovává když povytáhnete domovskou stránku (za spodní část se třemi ikonkami směrem vzhůru).

Najdete tam spotřebu – na čísla lze kliknout, uvidíte graf (dnes, 30 dní – 12 měsíců a aktuální odběr – 24 hodin/7 dní), Jak dlouho zásuvka běží a nastavení sdílení (to je i v klasickém nastavení) a aktivace/deaktivace oblíbených (ty budete mít na homepage).
Měření spotřeby je užitečná pomůcka pro určení toho, jestli vypínání něčeho například na oc může znamenat úspory energie. A také toho, jak náročné mohou některé spotřebiče mít. Zásuvku můžete použít jako zjednodušený měřič – stačí si jednu vyhradit pro tento účel, zapojit, nechat pár dní běžet, zjistit denní spotřebu a podle toho dál jednat.
Vydal jsem se to testovat u zásuvky kde je základnová stanice pro tyčový vysavač a “šlapadlo”. Ten první se nabíjí, čas od času sám (a v noci zbytečně svítí), to druhé je víceméně vypnuté, zapíná se jen při šlapání (a už hodně dlouho to nikdo nevyužil). Vypnutí by mohlo znamenat úsporu (třeba na dobu něco jako 20:00-07:00 x 7 dní), ale také menší světelný smog (tvůrci vysavače moc nepochopili že nemá svítit na půl místnosti).
Takže zapojeno, zprovozněno a pár dní nechat na nasbírání dat. V klidovém stavu to ukazuje 0.8/0.9 W.

Druhou zásuvku jsem použil pro napájení nepoužívané ne-chytré televize (prakticky nic nespotřebovává) a vysavače Roomba. Tam mne čekalo překvapení, vysavač i v klide bere skoro 4 W a neustále se periodicky dobíjí. Dá se to snížit na polovinu uspáním, ale to musíte delší dobu podržet tlačítko s terčíkem.

POZNÁMKA: Aplikaci by neuškodilo, kdyby se napravily využití barev – je špatně kontrastní a obtížně čitelná na řadě míst. V ostatních ohledech je povedená.
Nákupní rádci, třeba se něco bude hodit
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (30): LEGO Mercedes. Plaud Note Black AI záznamník. Vychytávka do kuchyně. A #blackfriday
Podložka pod židli. Vention 3-Port USB. Alza mela Dny LEGO. Topící infra těleso, chytré. AlzaPower Dock Cube. Externí USB disk. RS 232 skrz USB. USB-A to USB-B a externí USB Blu-Ray. Související…
-
TIP#2833: Jak více zdrojů HDMI signálu dostat do jednoho displeje či televize? Stačí malá krabička
Poměrně běžná situace, máte monitor/displej či televize s HDMI vstupem a potřebujete připojit víc zařízení, než má tv/displej vstupů. Za pár stokorun si pořídíte HDMI Switch. Budete hledat takový co nese (například)…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2829: Kupujete či chcete použít HDMI kabel? Tak pozor, aby to byl ten správný
Taková malá drobnost, na kterou se často zapomíná. Máte-li například Apple TV 4K a chcete aby obraz a vše fungovalo jak má, tak potřebujete HDMI kabel pro HDMI 2.1 nebo alespoň 2.0.…
-
TIP#2827: Vodafone GigaCube 5G “věžička” s 5G Internetem (recenze)
Vodafone GigaCube 5G je povedený 5G modem pro domácí i menší/střední firemní síť za 6001 Kč. Budete pochopitelně potřebovat SIM kartu (Nano SIM) ś mobilním datovým tarifem, ať už vlastním nebo si…
-
Hlouposti z Aliexpressu (3): Stahovák olejového filtru. Hadicové konektory. Spirálový chránič kabelů
Kryt na batoh proti dešti. Šprcka na Dálkové ovládání. Kravinka pro kočku. Koncovky na šipky. Držák otevřeného okna. Sucháč na kabely. Čistící nástroje na sluchátka a pár záhad. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
Nákupní rádce (29): QOOBE NUC. Ethernet přes elektrické rozvody. Brčka plastová nevymřela. PlayStation 5 Pro
Pouzdro na pevný disk. Stelivo pro kočky. BT USB udělátko do staršího auta. USB-C/Thunderbolt měřák. „Pigi čaj“ v podobě kávy. Meteostanice Solight. Brašny na notebooky, Ali nebo v Česku? Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
Nákupní rádce (28): Pohybové senzory. Lepidlo na svařování kovů za studena. Alza dny (opět)
Tesla má chytrý teplo-vlhkoměr. Kalkulačku? Máte? Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Pouzdro na lahev použitelné i na leccos jiného. Digitální ladička. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co…
-
TIP#2809: Nákupní rádce: Jaké powerbanky smějí/nesmějí na palubu letadla? A proč tomu tak je?
Na palubu letadla lze vzít pouze powerbanky splňující určitá pravidla stanovená mezinárodními předpisy pro leteckou přepravu, zejména kvůli rizikům spojeným s lithium-iontovými /Li-Ion) bateriemi, které jsou v nich použity. Související příspěvky TIP#467:…
-
TIP#2800: Tester USB portu/nabíječky za pár desítek korun z Aliexpressu. Užitečná vychytávka. K čemu je to dobré? A jaké jsou lepší?
Stálo to 96 Kč na Temu a je to USB stick. Zapojíte do USB, poté do toho zapojíte nějaké další USB zařízení. Má to displej, na kterém uvidíte informace o tom, jaké…
-
TIP#2798: Co je to šuplera. K čemu slouží? A víte, že ji můžete mít i digitální?
Šuplera (ale i šupléra), delším názvem posuvné měřítko/měřidlo, je základní vybavení dílny. Jak delší pojmenování napovídá, jde o pomůcku pro měření – vnějších i vnitřních rozměrů – délky, průměru, hloubky. Hodí se…
-
TIP#2797: Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Originál? Předplatné? Nebo alternativy?
Bude to brzy rok, co jsme domů pořídili HP Deskjet 2700. Povídání k tomu je v První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+ a prozatím zůstáváme u měsíčního…
-
Nákupní rádce (27): Nalepovací hřebík. Francovka. Jo! USB Hub 9-in-1. Závěsné vaku vaky
Sixtol Organizér do kufru auta. Taková blbost a vono to stojí 450 korun!! AlzaErgo stoly. HP 250 G9 Dark Ash. Creative OUTLIER PRO sluchátka. ASUS Zenbook 14 OLED. M.2 SSD. Rowenta RO3786EA.…