@365tipu

TIP#2248: Proč nejde v QNAP NAS po určité době uspat pevné disky?

Jedna z věcí, která v Synology fungovalo poněkud lépe. Po určité době “nečinnosti” uspat pevné disky. V QNAP NAS to jde zapnout, ale nejspíš se vám nikdy nepodaří přistihnout disky uspane. 

Je příliš mnoho procesů či aplikací, které vám to budou kazit. A neexistuje nějaký snadný způsob jak zjistit o které se jedná. 

Jedna z možností je stáhnout si (v SSH) následující skript:

wget https://download.qnap.com/Storage/tsd/utility/standby_debug.sh

a poté si ho spustit

sh standby_debug.sh

Nechte ho běžet delší dobu – každý pět minut se pokusí zjistit kde došlo na discích k změně souborů (nezjistí to tedy zájem o čtení z disků). Uvidíte to jako řádku s Last file modification popiskem. V Public složce se výsledek případně ukládá jako standby_test.log

Velmi pravděpodobně ale nezjistíte nic. Jediné co můžete zkusit je nějaký ten pokus omyl – stopnout/odinstalovat aplikace, které brání uspání.

Začít můžete Helpdesk aplikací, zavřete Qfinder Pro co máte možná v počítači (pozor, běží na pozadí),  ale možných příčin jsou doslovat desítky (viz Why are my NAS drives not entering standby mode?)

Spuštěné aplikace lze zastavit.

Paradoxně Hybrid Mount i s jediným připojením vzdáleným SAMBA/CIFS je zdrojem neustálého diskového provozu. Těžko říct proč, ale jedna z možností je systém cache, který HM používá. Hybrid Backup Sync 3 každopádně tuto aplikací nepotřebuje. 

Kazit vám to zcela určitě bude Plex Media Server (Plex na QNAP NAS). Jeho vypnutí výrazně ušetří provoz na disku. Můžete zkusit experimentovat s vypnutím Povolit logování pro ladění serveru a samozřejmě není dobré mít automatická skenování/prohledávání/detekce změn. Mé zkoumání ale žádnou významnou změnu nepřineslo. 

Pozor na virtuální stroje a kontejnery (tam panuje zlozvyk, že některé QTS pouští po restartu aniž byste to chtěli).

Download Station bude cvičit s diskem aniž by cokoliv běželo nebo bylo naplánováno. A experimentováním najdete další aplikace, které ovlivní provoz na disku.  Jak už ale bylo napsáno výše, je velmi málo pravděpodobné, že se vám podaří dosáhnout toho, že se disky vůbec někdy uspí. 

Pokročilejší cesty jak pátrat

Existují pochopitelně pokročilejší cesty jak zkoumat co brání uspání – v HDD Spin Down (HDD Standby) najdete množství inspirace, ale předem je nutné upozornit, že to vše vyžaduje SSH a poněkud pokročilejší znalosti.

Na celé téhle taškařici je ale vidět jeden z mála nedostatků QNAP (QTOS), na který jsem přišel velmi brzy. Můžete sledovat dění v systém, vytížení, ale nikoliv disků

Další tipy pro QNAP

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky