Jedna z možných nepříjemností na provozu hostingu s omezeným diskovým prostorem je, že může dojít. Blueboard má omezení dvě – na počet souboru (inode, 100 tisíc) a na velikost (10 GB). A samozřejmě FeedIT.cz po zhruba dvou týdnech provozu začal protestovat, že se blíží limitu (9.2 GB a 98 723 souborů).
To nejsnazší řešení je … připlatit si za víc prostoru.
Pokud to ale nechcete dělat, tak se musíte podívat co to způsobuje a případně vyčistit co se dá. Udělat byste to ale asi měli i když si prostor rozšíříte, je totiž dobré vědět co se vám na hostingu děje.
Na FeedIT.cz se dalo smazat 3 a půl tisíce tmp souborů (něco přes 1 GB dat) v rootu hostingu (tam kde by nic být nemělo). Objevily se tam při importu jako pozůstatek selhání importu – reálně šlo o obrázky (média), které ale existují tam, kde existovat mají. Příliš málo na to, aby to stačilo.
Místo zabrané cache
Měli byste zjistit, kde se vám nejvíce hromadí soubory – typicky pokud používáte nějaké cache pro zrychlení provozu, tak to bude nepochybně tam. FeedIT.cz má přes 50 tisíc příspěvků, takže pokud dojde k vygenerování cache pro všechny, tak je jasné kde bude nejvíc obsazeného místa “na kusy” (na velikost nutně ne, ale reálně to nakonec také platí). V cache navíc budou i soubory pro všechny rubriky, štítky a řadu dalších věcí.
WP Fastest Cache ve zdarma dostupné verzi nemá nastavené pravidlo pro promazávání starých věcí v cache, takže po určité době je logické, že tam budete mít kompletní kopii celého webu.
Cache navíc mají ve zvyku vytvářet složky podle dnů (média jsou podle měsíců), takže pokud máte obsah za (například) deset let a denní příspěvky, tak se dost zásadně zvyšuje objem složek.
POZNÁMKA: Nechtějte vědět, jak rozsáhlou strukturu složek si WP Fastest Cache vytváří. Pro každý štítek je to například několik složek, tam cache pro HTML ale i pro XML feed. A podobně je to s rubrikami, články, stránkami i řadou dalších věcí.
Zálohy zabírají spíš místo než inode
Další co vám může požírat disk jsou zálohy – používáte-li nějaký ten plugin pro zálohování. Ty mohou zabírat prostor, ale neubírat moc na počtu souborů.
Média a soubory náročné na místo i inode
wp-content/uploads je místo kam míří všechna média i soubory, takže pokud máte velký počet příspěvků a každý má otvírákový obrázek, tak je jasné, že tady bude zabráno hodně místa i souborů. Místo pak zabírají i případné obrázky v textu příspěvků jako takových.
Komplikace navíc vznikne i v tom, že WordPress si běžně ukládá náhledy obrázků v různých velikostech (závisí od šablony).
Řešitelné je to obtížně – to co vytváří sám WordPress jde řešit nastavení velikosti na nulu v Settings -> Media (přestanou ale fungovat náhledy v galeriích). Většinou ale další velikost generuje přímo šablona a museli byste to řešit změnou v PHP kódu (hledejte add_image_size a odstraňujte, případně i set_post_thumbnail_size
Možná někde je problém
Zaplňující se prostor na disku ale může být také příznakem nějakého problému – mohly by to být logy, pokud je na vašem hostingu máte. Mohl by to být nějaký chybující plugin-in. A v tom nejméně vhodné případně i nějaká bezpečnostní chyba.
Pokud jste na vašem WordPressu zkoušeli různé šablony a pluginy, tak po jejich deaktivaci a odstranění mohlo něco zůstat nesmazané.

Stáhnout a projít po složkách
Proto je důležité se podívat co vlastně na hostingu máte – dá se to udělat přes FTP, ale protože stejně budete nejspíš chtít mazat, tak je dobré si stáhnout kompletní kopii na váš počítač a zkoumat tam.
Pro představu – na FeedIT.cz je přes 55 tisíc příspěvků, ne všechny mají, naštěstí, náhledové obrázky, takže jenom přes 3 500 médií. Jenže každý obrázek má vygenerovaných devět náhledů, takže není moc divu, kam tak rychle zmizela dostupná inode.
- /www/wp-admin je malinký, 562 souborů, 8 MB
- /www/wp-content je už oříšek, 92 967 souborů, 9.66 GB
- /www/wp-content/cache je největší “žrout” s 63 369 soubory, 5.84 GB
- /www/wp-content/uploads je druhý největší žrout s 22 989 soubory, 3.62 GB
Za cache může WP Fastest Cache, které generuje cache pro příspěvky, štítky, autory, rubriky, stránky. komentáře, feed (RSS) a rozhodně se s tím nemazlí. A co hlavně, neumí po sobě uklízet.
Řešení?
Nakonec asi bude stejně nejjednodušší pro FeedIT.cz navýšit hosting – v základní podobě za 79 Kč měsíčně je 10 GB a 100 000 inode pro soubory a 1 GB pro SQL databázi. Za další 79 Kč se to navýší o dalších 10 GB/100 000 souborů a 250 MB databáze. Ta mimochodem je taky už na 80 procentech. Takže tady v tomto konkrétním případě je řešením si připlatit.
PS: Výše popsané je dost dobrý podklad k přemýšlení o zálohování – ale o tom až v některém dalším tipu.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…