@365tipu

TIP#2148: Linkedin a hashtagy. Jak používat, jak najít nejpoužívanější a k čemu to slouží

Linkedin, podobně jako ostatní sociální sítě, umí hashtagy. Umisťují se klasicky do textu příspěvku a jsou klikací – po kliknutí zobrazí příspěvky, které obsahují daný hashtag. 

Což je první zásadní důvod jejich existence – nalezitelnost. Použitím hashtagů zvýšíte šanci, že někdo najde váš příspěvek a tím můžete posílit jeho dosah. Které hahstagy jsou nejhledanější Linkedin nesděluje, takže ve volbě hashtagů nemáte moc z čeho vycházet.

Hashtagy lidé mohou sledovat a lze zjistit, kolik lidí sleduje určitý hashstag – je to jediný nástroj jak se zkoušet rozhodovat o tom zda určitý hashtag použít. Klasicky platí, že ty nejsledovanější hashtagy mají nízkou pravděpodobnost toho, že byste se tam objevili (zejména ty anglické) – je tam zpravidla příliš velká konkurence příspěvků.  

#marketing má 20.3 milionu sledujících (počet sledujících se dozvíte, když si rozkliknete hashtag). Kolik s tímto hashtagem existuje příspěvků Linkedin neřekne.

Přidat do příspěvku ho můžete, ale je velmi málo pravděpodobné, že vám to nějak pomůže. #digitalmarketing má dokonce 27.3 milionu sledujících. #humanresources 33.1 milionu.

#socialnimedia nesleduje nikdo, ale v příspěvcích se používá – dostatečně to ukazuje problém s českými hashtagy.  Český Linkedin je malý, má málo uživatelů, ti jsou velmi málo aktivní, hashtagy se navíc nikdy příliš nenaučili používat (hlavně se nenaučili je sledovat). Takže u #sociamedia se můžete snažit jedině o to, že vás někdo najde proto, že si v nějakém cizím příspěvku klikne aby našel další příspěvky s tímto hashtagem.

TIP: Pokud chcete zkoumat hashtagy na Linkedin, tak nejsnazší je využít URL hastagu – v www.linkedin.com/feed/hashtag/socialnimedia/ tan “socialnimedia” nahradíte tím co hledáte – bez mezer, bez českých znaků, jen písmena a číslice (což je také omezení, jak hashtagy mohou vypadat). Ale nic nebrání psát hashtag vlevo nahoře do vyhledávání. 

Užitečná vlastnost hashtagů je, že jsou jinak barevné a vizuálně výrazné. Jakkoliv Linkedin předpokládá, že je budete dávat na konec příspěvku, tak se toho nemusíte držet. Dávejte je i ideálně do textu příspěvku – prostě tam kam patří, protože je tam příslušné slovo.

TIP:  Vlastní někdo hashtagy? Mohu používat jaký hashtag chci? K čemuž je vhodné dodat, že i na Linkedin můžete používat jaký hashtag chcete. Nikdo nemůže vlastnit hashtag.

Kolik hashtagů dávat? Většinou se udává, že tak dva až tři, jinde pět, ale neberte to nijak striktně. Chcete-li jich dát víc, dávejte. Pokud je nedáváte pouze na konec, ale jsou přirozenou součástí textu příspěvku, tak využití většího počtu vůbec není na škodu. Mnoho hashtagů může působit pro příjemce rušivě. 

Linkedin doporučuje při vkládání hahstagy, ale pro Česko to moc nefunguje – pro angličtinu jakž takž. Je to ale jen našeptávač podle toho co píšete, žádné související nebo něco takového.

Neváhejte používat “geolokační” hashtagy (třeba #praha či #brno), stejně tak pro události mějte vytvořené unikátní hashtagy. Hodí se i hashtag pro vaší firmu, značku, službu či váš produkt – moc toho nezpůsobí, ale umožní propojit jednotlivé příspěvky pro někoho, kdo si klikne.

TIP: Jak zjišťovat potřebné hashtagy k příspěvkům na Instagramu. Kompletní návod

Hashtagy patří do příspěvků na osobních i firemních profilech. Dávat je do profilu (bio) sice můžete, ale Linkedin tam nevyhledává. 

Co může obsahovat hashtag na Linkedin?

Písmena (malá a velká) a číslice. Mezera hashtag ukončí (mezi hashtagy dělejte mezery), tečky ani jiné vymoženosti do hashtagu dávat nejde. Nedávejte tam češtinu, pište je bez háčků a čárek – ty tam nicméně dávat jdou, ale vyhněte se tomu.

Nejpoužívanější hashtagy?

Výše už bylo naznačeno, že jediné co o hashtazích na Linkedin můžete zjistit je kolik lidí je sleduje. Nejde zjistit kolik příspěvků je používá ani jaká je hledanost (kolik lidí je hledá). Linkedin vám ani neřekne související hashtagy. 

To poslední můžete zjišťovat pomocí LinkedIn Hashtags Generator, kde naštěstí jde vybrat i zemi. Pozor ale na to, že buď na LInkedin ve velkém míří hashtagy z Instagramu, nebo tato služba prostě míchá dohromady data o hashtazích z Instagramu do výsledků pro Linkedin. 

Pro #ukrajina například nabídne následující

#ukrajina #labrador #vltava #instadog #svatebnikytice #dog #svatebniden #pusoutozacina #obloha #michalkubala #napoleon #vylet #vystava #teplo #prochazkasepsem #filozofickafakulta #panorama #crpomaha #likefolowme #expedice #instaphotography #ukrajinskasvatbavpraze #husly #svatebnifotografie #streda #prazskyfotograf #nikon #karluvmost #girls #uzabytobylo

Pokud se na to podíváte, tak je tam hodně velké množství nesmyslů. Což může být způsobeno ještě tím, že pro Česko nejsou dostatečná data – málo uživatelů, málo příspěvků a velmi nízké používání hashtagů. Pokud totiž například zkusite #kyberbezpecnost, tak související nenabídne žádné – není divu, hashtag sleduje 16 lidí.

Při psaní hashtagu do příspěvku se objevuje našeptávač, ten ale žádná čísla a informace nedává, byť jde o užitečnou pomůcku. Vylepšit to můžete přes plugin Hashtag Analytics do Chrome – nic víc než počet sledujících vám ale nenabídne a ovládání je zmatené.

Podobně mírně užitečné je i rozšíření Linkedin Hashtags – usnadní zjištění počtu sledujících u hashgagu, ale musíte to zadávat přímo pomocí ikonky rozšíření.  

Žebříčky nejpoužívanějších (samozřejmě nejsledovanějších) také nejsou nijak snadno zjistitelné – přes Google zkuste “linkedin most used hashtags” – najdete řadu článků s různými přehledy. Pro Česko použitelné moc nebudou. 

Další tipy pro Linkedin

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky