@365tipu

TIP#2143: Elden Ring. Základní tipy – Nastavení, svět, mapa, úkoly, peníze, runy (1)

Koupil jsem si Elden Ring. Pověst nelhala, je to fantastický otevřený svět, neuvěřitelný nápaditý, rozmanitý a je radost ho moci zkoumat. Pověst ale nelhala i v tom, že budete neustále umírat a pokud open world hry milujete pro objevování, tak vám to bude kazit radost. Navíc je dobré vědět i některá drobná specifika, který se mohou lišit oproti jiným hrám. 

Psát návod na Elden Ring nechci. Na Internetu najdete kupu walk through s velmi dobrými i detailními nápady a postupy. Spíš chci sepsat věci, které vám usnadní vstup do tohoto fantastického světa.

Berte v úvahu, že následující je souhrn postřehů po zhruba 2-3 týdnech (ne příliš častého) hraní (na počítači). Není to odnikud převzaté, všechno je to na vlastní postavu zkoušené. A nemusí to být zcela přesné a hlavně vůbec ne kompletní. 

Nastavení hry

Ne, kameru si dál dát prostě nemůžete. A FOV zvětšit také ne. Pokud máte z hry nevolnost, motání hlavy, tak vítejte do klubu. Pomůže popadnout ovladač a být dál od displeje. Případně doufat, že se to po čase zlepší. Ne hra, vaše hlava.

Ne, screenshot bez vaší postavy si také udělat nemůžete. Škoda veliká, protože tahle hra nabízí fantastické neuvěřitelné výhledy.

Máte-li dva displeje a chcete hrát na sekundárním tak smůla. Nejde to vybrat v nastavení a můžete sice Shift+Win+šipka přehodit ale chová se to chaoticky (nepřizpůsobí rozlišení, další přepínání zcela hru rozhodí).Jediné řešení (prozatím) je změnit sekundární displej na primární. . 

Pokud chcete získat zpět kurzor myší do Windows, tak si zobrazte mapu nebo System-ové menu.

Hra neumí dělat screenshoty. Ve Windows Shift+Win+S funguje bez problémů.

Svět, mapa, objevování

Rozsáhlý svět vyžaduje mapu. Ta od tvůrců hry je nešikovná, chybí na ní věci (musíte si je tam případně dávat, ale je to složité a nešikovné) a navíc ji musíte odkrývat.

Takže Elden Ring Map je skvělý mapový mashup s celým světem. Využívejte hojně filtraci – Site of Grace pro nalezení bodů pro zmrtvýchvstání po zabít. A Map Fragment pro odemčení mapy ve hře – pro ty si v každé zóně dojděte co nejdříve. Mapa se neobjevuje tím, že někam dojedete.

Mělká voda je v pohodě. Hluboká voda nebo moře = smrt

Povídejte si s NPC. A povídejte si opakovaně, dost často až na druhé popovídání vám něco dají (třeba Quest, úkol). Vracejte se k NPC a opět si povídejte, časem mohou mít něco jiného. Něco jiného mohou mít ve dne, něco jiného v noci. V noci se může objevit jiný NPC, co ho přes den nepotkáte. 

NPC můžete zabít, tedy pokud ony po útoku spíš nezabijí vás. A pokud je napadnete, tak už mohou zůstat nepřátelské a agresivní.

Svítící proužky jsou poznámky, můžete si je přečíst. Nechávají je tam další hráči, takže často mají velmi užitečný obsah. Často jsou to pitomosti (můžete hlasovat, že je to pitomost), občas je to provokace, lež. 

A často prostě umřete. Jako třeba na té na obrázku níže.

Rudé fleky jsou ukázka toho, jak nějaký hráč zemřel. Takže pokud je to někde na útesu, tak vám to často přehraje jeho pád dolů. 

Světélkující čára/pruh od Site of grace (v prostoru, ale i na mapě) vám naznačuje kam máte pokračovat.

Přízračné postavy občas se objevující a něco dělající jsou jiní hráči. Hra vám ukazuje co na daném místě dělali. Jako vhodná nápověda se to občas hodí.

Svět je složitý, tvůrci milují skály a vysoké útesy a rokle. Není snadné se odkudkoliv dostat kamkoliv. Na řadě míst se dá skákat (nahoru i dolů) a vhodně kombinovat koně a pěšky. Ale nejdřív se to pořádně naučte. 

Některé zdi je možné rozbít a je to dost důležité, pokud se chcete k něčemu dostat. 

Na některá místa se dostanete jenom průchodem skrz podzemí (dungeon). 

Roundtable Hold je místo kam se nedá normálně dostat nijak jinak, než odpočinutím si u Shrine of Grace na – Stormveil Main Gate nebo Lake-Facing Cliffs (nebo u jakékoliv další Grace mimo první oblasti, pokud jste to napoprvé „minuli“)). Při odpočívání dorazí Melina a přenese vás do Roundtable hold. Naberte si tamní Shrines of Grace a prozkoumejte co všechno tam jde dělat a koupit. A neskákejte dolů z balkonu, je to bojiště kde jste bez šance. Odejít a vrátit se prostě přes mapu a Shrines of Grace.

Quests, úkoly

Quests nejsou podstatné, ale existují. Většinou se objeví tím že jste něco udělali nebo že jste mluvili s jedním či více NPC (a ideálně je umluvili k smrti). Nečekejte, že něco uvidíte na mapě. Ani že tam Quest je, ani kam máte jít. Občas na vás něco bude mluvit, když někam dojdete. 

Peníze, měna, Runy 

Herní měna je zásadní pro úspěch – budete ji potřebovat pro navýšení levelu vaší postavy (výdrž, schopnost bojovat), zvýšení kvality vašich zbraní a kupování zbraní a dalších předmětů. Opatřovat si ji budete bojováním, ale také hledáním Great rune a rozbíjením lebek ze svitícíma očima.  Runy co získáte ale musíte pro další použití rozbít (najdete je v inventory, a pomocí Use je můžete přeměnit na měnu).

Protože o herní měnu můžete přijít při úmrtí, tak se nevyplatí ji mít moc.  Úmrtí je v Elden Ring nesmírně časté a proberete se posledním Site of Grace nebo u Statue of Marika – háček je, že vaše “peníze” zůstaly ležet tam kde jste umřeli a musíte si pro ně dojít. Nebo o ně přijít. Což se vám stane, pokud je nedokážete vyzvednout – smrt poté co jste umřeli a jdete si pro peníze je rovna ztrátě peněz. 

Máte-li víc peněz tak se vyplatí je spotřebovat – každé Site of grace umožňuje zvýšit vaši úroveň (leveling) a runy můžete rozbíjet kdekoliv. Vylepšit zbraně je možné jenom někde kde je Smithing table

Sbírejte všechno co cestou potkáte. Stačí stisknout “Y” dokonce i když jedete na koni. Když už nic jiného. můžete to prodávat, ale hra má pokročilý crafting, takže až se to budete chtít naučit, tak budete mít zásobu. Věci co se dají sebrat jsou buď jasně barevné nebo svítí 

Prodávejte zbytečnou výstroj, jsou za to docela rozumné peníze. Pokud není lepší než to co máte, tak to prostě střelte. Pokud je lepší, můžete vyměňovat. 

Nezapomeňte výzbroj vylepšovat (Smithing stone). Slouží k tomu i Ashes of War, které můžete na zbraně přidávat. 

Kupte si určitě Torch/pochodeň. V dungeonech je běžně totální tma. Dejte si ji na rychlé přepínání (zbraňový slot, takže se to naučte dobře přepínat). Případně, jak psal Petr Chícha, lucerničku na opasek – není ji nutné držet v ruce a přepínat zpět na zbraň (a tím ztratit osvětlení).

Stejně tak si kupte Crafting Kit (hned v Church of Elleh na počátku). Bez něj nejde nic vyrábět.

NPC prodávají různé věci, včetně různorodé výzbroje i výstroje.

Hodně věcí se dá rozbít tím, že zaútočíte (skříně, sudy, vozy). Jen nevím, jestli to k něčemu je, nikdy jsem v tom nic nenašel. Honza Panuš na FB psal, že pokud někde něco je, tak to „bíle svítí“, takže to rozbíjení asi máte jen pro zábavu 🙂

Pokračování v dalším tipu Elden Ring. Základní tipy – Cestování, kůň, skákání, dungeons, ovládání klávesnice/ovladač (2)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky