@365tipu

Elden Ring. Základní tipy – Cestování, kůň, skákání, dungeons, ovládání klávesnice/ovladač (2)

Berte v úvahu, že následující je souhrn postřehů po zhruba 2-3 týdnech (ne příliš častého) hraní. Není to odnikud převzaté, všechno je to na vlastní postavu zkoušené. A nemusí to být zcela přesné a hlavně vůbec ne kompletní. 

Předchozí díl v Elden Ring. Základní tipy – Nastavení, svět, mapa, úkoly, peníze, runy (1)

Cestování, pěšky, koňmo, portály

Cestování je snadné pomocí mapy – na kterýkoliv Site of grace se můžete okamžitě přenést. Což znamená, že byste měli Site of grace důsledně objevovat. Ušetří vám to nejen komplikace při umírání, ale také usnadní cestování. 

Cestování pěšky je otravné, takže si co nejdříve pořiďte koně (stačí si párkrát odpočívat u Site of grace a povídat si s Melina, kdykoliv se objeví – dost důležité i pro další věci ve hře). Pak se naučte jak koně dát na rychlé vyvolání (držení “Y” a použití šipek vlevo na ovladači). Naučte se to mačkat v jakékoliv situací, bude se vám to hodit za běhu … naskočit na koně vám může zachránit krk.

Naučte se prchat kdykoliv vám jde o život. Můžete přežít. A pokud stihnete naskočit na koně, tak obzvlášť. Kůň navíc má “forsáž”, zatímco vaše postava ne.

Kůň běhá, rychle běhá, skáče (a to podstatně výše a dále než vaše postava).  S koněm tak můžete často skočit někam kam normálně nemůžete. Naskočit na koně můžete i když stojíte na zdi, prostě leckde. A ve hře jsou taky skákací víry – Spiritspring Jump – sloužící právě pro koně. A také často umožňující se dostat někam kam to vůbec nejde. Nebo obejít něco,  kudy nemůžete (ještě) projít.

Kůň často pomůže proběhnout skrz něco kudy pěšky neprojdete ani omylem. Má vlastní zdraví, takže ho sice po určité době zabíjí, ale má vysokou rychlost, takže prorazí někudy, kudy vy ne. Využijte toho hned na počátku u Stormgate 

V hře jsou portály a vyplatí se je použít jakmile je najdete (samozřejmě ideálně poté co jste si nabrali nejbližší Site of grace). Často vás hodí někam hodně daleko a ušetří cestu/objevování. Nebo někam kam normálně dojít nejde. Na cílovém místě opět nezapomeňte nabrat Site of grace

Skákání, skákačky a padání, pasti

Skákání tvůrci hry klasicky milují, takže pokud ho nesnášíte, tak smůla. Na řadě míst umožňuje přístup k něčemu užitečnému. Tvůrci hry miluji i puzzle, pasti a skryté cesty, které vám umožní se dostat někam kam zdánlivě nemůžete.

Pasti mají tvůrci v oblibě u truhel nebo zajímavých předmětů. Občas bývá lepší se připlížit oklikou než jít středem. 

Naučte se padat – malá výška (do 16 metrů) nedělá nic. Nad 16 metrů přijdete o 30 procent, někde do dvaceti o padesát procent). Padejte víc a jste mrtvola. Padání pokud jste na koni umožňuje překonat delší pád

Tvůrci mají v oblibě nechávat zajímavé věci na nemožných místech. Takže zkoumejte všechno co můžete (zejména směrem vzhůru)

Dungeons

Dungeons jsou ve hře “malé” – většinou je to prostě jeskyně plná příšer, ale může to být i nějak obydlí či malé sídlo. A “velké” v podobě rozsáhlých sídel. Buďte si jisti, že na počátku ani ty “malé” dungeony nedáte. 

Stake of Marika je soška u většina dungeonů nebo míst kde se hodně umíra.  Funguje jako Shrine of Grace

Ovládání, klávesnice, herní ovladač

Hrát s klávesnicí sice můžete, ale bude to hodně bolet a tvůrci to snad schválně udělali nepoužitelné a hlavně na to nemyslí v popiscích. Prostě Press “Y” neznamená, že máte stisknout “Y” na klávesnici.  Pořiďte si herní ovladač (třeba ten pro Xbox) pokud máte hru na PC a hrajte s ním. Nehráli-li jste s ním doposud, tak se to naučte. 

Ukončit hraní můžete kdekoliv, nemusíte se nikam vracet, ale udělejte to někde, kde je bezpečno. Po novém přihlášení budete tam kde jste byli při odhlášení. 

Pokračování v dalším tipu Elden Ring. Základní tipy – Postava, boj, leveling, lektvary, flasks, Stats (3)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky