Najít související je první zádrhel – různé pluginy to dělají různě. Podle štítků (pak ale musí mít dobře zaštítkováno) či rubrik, podle titulků (což může být dost málo dat) a možné to je i podle textů článků (kde můžete narazit na zásadně vyšší nároky a nemusí si to dobře rozumět s češtinou). Záleží i jaké další možnosti plugin nabízí – hodit se může náhodné třídění nalezených výsledků (ať se pořád neukazuje to samé) a zásadní může být i možnost přizpůsobit zobrazené – některé to umí v nastavení, u jiných musíte jít cestou přidání CSS.
TIP: Pokud plugin/widget přímo neumí vynechat určitá umístění (například ne na homepage, v rubrice, ve štítku) tak si musíte přidat ještě plugin co tohle umí. Viz Podmíněné widgety (bloky) na WordPressu? Jak řídit kde je mít a nemít
Většinou budete moci bez práce přidat související v podobě bloku či widgetu – tedy do některého ze sloupců či do patičky. Pokud byste chtěli mít související na konci článku, tak to většinou bude vyžadovat přidat meta kód do PHP – jen některé pluginy to umí přímo a občas to umí přímo šablona.
TIP: O souvisejících článcích/příspěvcích je řeč i v Co všechno by mělo být na blogu aby dobře fungoval pro čtenáře i autora? Patří totiž tak nějak k základní výbavě (nejenom) blogu
Co si pořídit na zobrazení souvisejících příspěvků
Nejprve se podívejte do šablony, některé to totiž zahrnují (Kadence, používaná na Kočičích tipech, například ano). Možná si nebudete muset nic opatřovat. Pokud to Šablona neumí, tak klasicky musíte najít některý z pluginů co to umí.
Pokud máte web na WordPress.com tak žádné pluginy přidávat nemůžete, ale související články jsou přímo součástí (na konec článků je přidává Jetpack).
Jetpack umí související dobře, ale přidává je na konec článku a s některými šablonami se neumí vypořádat, takže nic nepřidá. Ze všech pluginů by měl mít nejmenší zátěž, související zkoumá kdesi ve WordPressím cloudu.
Related Posts by Taxonomy je zajímavý tím, že umí vybírat podle taxonomie a funguje docela dobře. Má ale jednu nevýhodu, dokáže být velmi náročný na SQL dotazy. Nabízí blok/widget, takže související budete moci snadno umístit do postranního pruhu nebo do patičky. Pro malé weby vhodné.
POZOR: V září 2022 je poslední aktualizace dva roky zpět, takže můžete tento plugin brát jako opuštěný a není vhodné ho používat.
Yarpp – Yet Another Related Posts Plugin v základní podobě neumí hledat podle titulků ani textu, ale jde to zapnout (ale musíte přidat index pro tato pole). Umí přidat výsledek na konec článků, ale je velmi málo přizpůsobitelný (například zobrazuje velmi krátký úryvek z titulku).
POZOR: V srpnu 2024 se v YARPP objevila bezpečnostní chyba a ani více jak měsíc po objevu není oprava, autor pluginu navíc zamyká vlákna týkající se žádostí na opravu. Kritická není, ale přístup je zvláštní.
Monster Insights umí související pouze v Pro verzi, tedy placené.
Contextual Related Posts patří mezi dobře hodnocené a tvůrci zdůrazňuje vlastní cache, které šetří čas (práci sQL) při vytváření souvisejících. Ze všech doposud uvedených má asi největší možnosti přizpůsobení (ale bohužel dost kulhá v provedení výstupu, ale můžete stylovat o sto šest) a funguje nejenom jako blog/widget ale i na konci článků.
Custom Related Posts neumí nic automaticky, předpokládá, že si související ke článku nastavíte ručně. Potřebujete-li přesně toto, tak tady je cesta.
Inline Related Posts může být zajímavý tím, že související nedává na konec ale doprostřed příspěvků či stránek.
TaxoPress umí také zobrazovat související podle štítků a používáte-li tento plugin pro správu štítku, tak můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Umístí je na konec příspěvku a má i rozumné možnosti přizpůsobení.
Další možnosti
- Related Posts Thumbnails Plugin for WordPress
- Related Posts Pro for WordPress
- WordPress Infinite Related Next Post Manager
- Super Simple Related Posts
POZNÁMKA: Poté co na web přidáte kterýkoli z výše uvedených pluginů je dobré pár dní sledovat zátěž SQL. Pokud by se ukázala zvýšená či příliš vysoká, budete muset zkusit hledat jiné řešení. Případně zvážit, zda něco jako související vůbec potřebujete.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…