Sitemapu (sitemap.xml) vám váš vlastní WordPress nevytvoří (WordPress.com ano), takže si musíte pořídit nějaký plugin, který to umí – například All in One SEO, a další, viz dále. Ručně ji totiž zcela určitě vytvářet nechcete, jedině snad u statického webu, kde se prakticky nikdy nic nebude měnit.
Vedle klasické sitemap.xml (Co je to sitemap.xml, k čemu to slouží a jak s tím mám zacházet) navíc můžete chtít získat sitemapu pro Zprávy Google, mapu webu jako HTML stránku (často používaná funkčnost) a řešit i to, co v sitemap.xml bude – jaké druhy odkazů a jak se bude sitemapa chovat při zveřejňování nových příspěvek/stránek.
Pluginy se mohou lišit i v tom, zda vytváří sitemap.xml fyzicky na disku (tam budete narážet občas na problémy s právy pro zápis a šlo spíše o v minulosti používaný způsob) nebo “virtuální”, tedy neexistující v rootu webu, ale fungují jak má.
Sitemap.xml slouží primárně pro SEO – Google a další vyhledávače ji použijí pro snazší zpracování obsahu vašeho webu a budou ji používat opakovaně – proto je nutné aby se nové věci v sitemapě objevovaly včas a správně. Navíc je zpravidla možné vyhledávačům v sitemapě sdělit jak často mají něco načítat.
Vhodné pluginy
XML Sitemap & Google News pokud chcete něco samostatného (nezapomeňte, že Google News sitemapu nemusíte generovat, pokud nejste součástí Zprávy Google) a šetrnějšího. Generuje vše bez vytváření souborů na disku a ve výchozí podobě řeší pouze příspěvky, autory a stránky. Rubriky, štítky a ostatní je zapnutelné.
All in One SEO má jako jednu z možnosti generování sitemapy (a dalších podobných pomůcek). Nevýhodou je, že tam ve výchozí podobě dá nejen všechny příspěvky, ale také všechno co na webu máte – stránky, autory, rubriky, štítky, média.
POZOR: Pro web s desítkami tisíc příspěvků (a tím i desítkami tisíc obrázků) je All in One SEO nepřijatelná zátěž pro provoz. A není to jenom pro Sitemap.xml, zatažuje SQL i v jiných momentech.
XML Sitemaps se věnuje (a dobře) jediné věci, tedy vytváření sitemap.xml. Hodit se může to, že umí i sitemap.xml.gz, tedy komprimovanou verzi.
Jetpack přímo od WordPressu (Automattic) umí sitemapy a používá se k tomuto na WordPress.com – umí klasickou sitemap.xml, sitemapu pro Zprávy Google a sitemapy pro obrázky a videa. Pokud tedy na webu používáte právě Jetpack, tak je možná rozumné si nepořizovat zbytečně nic dalšího.
TIP. Hledáte další pluginy? Zkuste Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress
Další možností
- Premium SEO Pack – WP SEO Plugin
- Yoast SEO
- Sitemap by BestWebSoft – WordPress XML Site Map Page Generator Plugin
- Simple Sitemap – Create a Responsive HTML Sitemap (jak název napovídá, nejde o sitemap.xml ale o HTML sitemapu)
Na co si dát pozor
U velkých webů ale pozor, výše zmíněný All in One SEO automaticky vytváří kompletní sitemap.xml obsahující vše – články, obrázky, stránky, rubriky, štítky. U většího webu to může znamenat nejen vyšší nároky na vytváření (a aktualizaci), ale také možná vznik problému pokud se “něco” rozhodně vaši sitemapu zpracovat – povede to k stažení kompletního webu.
Velký web = velká sitemapa a u dnes běžného způsobu generování v okamžiku vyžádání to může někdy znamenat zvýšenou zátěž webu.
Stejně tak pozor, All In One SEO navíc automaticky generuje RSS Sitemapu (a lze zapnout HTML Sitemapa, mapa stránek videa a News Sitemapa) – pokud nepotřebujete, tak je vhodné vypnout.
Nezapomeňte, že právě sitemap.xml se přidává do Google Search Console (dnes už Google Webmaster Tools). Blíže viz K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít
Prohlédnout si sitemap.xml webu bývá velmi jednoduché – v prohlížeči prostě otevřete /sitemap.xml (tedy například 365tipu.cz/sitemap.xml) – někdy uvidíte jenom čisté XML, jinde bude k dispozici “styl”, který umožní sitemapu lépe prohlížet.
Některé takto otevřené sitemapy budou jen odkazy na další detailní sitemapy – All In One Seo to takto například dělá u feedit.cz/sitemap.xml – množství sitemap s články a samostatné sitemapy pro stránky, rubriky či štítky.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…