Před pár týdny přišel čas zaplatit na další rok jeden z hostingů u WordPress.com a s tím i obvyklé přemýšlení, jestli zase nezkusit vlastní WordPress. Ne pro 365tipu.cz, to je docela dost navštěvované a velké, ale pro některé z těch menších věcí – PRTIPY.cz, možná Bradbury.cz, Pooh.cz, FeedIT.cz, Kocicitipy.cz či FitTipy.cz.
Vybíral jsem nakonec mezi WEDOSem (protože tam u jednoho klienta máme nějaké weby a hodilo by se to poznat víc) a BlueBoardem (protože to docela dost lidí doporučovalo). A nakonec jsem vybral ten druhý – trochu i proto, že zareagovali na Twittteru (WEDOS je zaručený mrtvý brouk, byť chat s podporu takový naštěstí není) a mají 14 denní možnost vyzkoušet zadarmo.
Zprovoznit WordPress
Objednání snadné, rychle, založeno obratem, administrace srozumitelná, jen na první moment narazit na nemožnost nahrát na doménu WordPress (vyhazuje to chyby) je trochu neobvyklé, ale opět promptní reakce na Twitteru. A během chvíle už to šlo, problém napravili.
POZNÁMKA: U druhé domény (od včerejška jsou přesunuty i KociciTipy.cz) už vše fungovalo bez komplikací.
Jenže ani potom to nefungovalo, WP-ADMIN na dočasné adrese (protože prtipy.cz se budou měnit až poté co se naplní WordPress) to házelo 404ku. Tady, pokud to budete dělat, prostě počkejte tak pět a více minut, e-mail o zprovoznění totiž přijde rychleji než samotné zprovoznění.
První vhodné do začátku je aktualizace WordPressu, předinstalovává se 5.6.5 a aktuální je 5.8.1 – snadno proveditelné přímo v administraci. Blueboard přidává i pluginy – á Akismet, Heartbeat Control, Remove Footer Credit a WP Fastest Cache – všechny čtyři samozřejmě vhodné aktualizovat, pokud si je necháte (ale o tom až později)
POZNÁMKA z [13.07.23] : Heartbeat Control má ale poslední aktualizaci před několika roky, takže bude asi rozumné nepoužívat.
Import z předchozího WordPressu
Protože převádím PRTIPY.cz z WordPress.com na vlastní, tak jeden z vhodných dalších kroků je import (Nástroje -> Import -> WordPress). To proto, aby další nastavování už bylo s obsahem. Import potřebuje export z původního webu a taky ideálně, aby původní web ještě běžel. Export získáte jako ZIP, takže vhodné rozbalit, protože pro Import potřebujete XML co je uvnitř.
TIP: Před lety jsem migroval z vlastního na WordPress.com – popsané je to v sérii článků začínající v Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export
Rovnou můžete vytvořit i nového uživatele, kterému budou přiřazeny články – v mém případě to byl “365tipů” a bylo vhodné to využít k přejmenování na “PRtipy” (a později si v Redirection pluginu nastavit přesměrování staré /user/ adresy na novou). Nezapomeňte zaškrtnout Stáhnout a importovat přílohy – jen tak se z původního webu přenesou i obrázky a další soubory.
Jenže i tady se objevil zádrhel – nepodařilo se naimportovat žádné z obrázků. A mimo to se objevila spousta dalších chyb importu, byť tedy články, stránky, rubriky i štítky naimportované byly. Takže opět dotaz na podporu přes Twitter, kde opět takřka obratem odpověď – je nutné povolit komunikaci na externí servery (obrázky se stahují z původního) – viz Omezení připojení na zahraniční servery z PHP
Což nakonec chvíli běží a končí ERR_HTTP2_PROTOCOL_ERROR – evidentně je tam omezení na dobu běhu PHP skriptu – dá se to vyřešit tím, že pustíte import znovu, donatáhne to zbytek (import naštěstí nenahrává znovu věci co tam už jsou.
POZNÁMKA: S tím puštěním trochu opatrně, ono to i po chybě ještě někde běží na pozadí, takže se vyplatí počkat. Můžete sledovat jestli se něco importuje v příspěvcích a médiích (budou přibývat)
Pokud byste chtěli importovat něco enormně velkého, tak platí obvyklé řešení – udělejte si exporty po rocích či po ještě menších časových úsecích a jeden po druhém importujte. BlueBoard můžete i poprosit o dočasné navýšení limitu běhu PHP.
U importů ale pozor – zdvojí vám to menu, pokud jste ho mezitím založili nebo to děláte opakovaně. Takže se nejprve postarejte o kompletní import než se vydáte k dalším krokům.
Šablona a přizpůsobení
Šablony jsou v předinstalovaném stavu dvě, obě je vhodné aktualizovat (protože možné bezpečnostní riziko). PRTipy ale používají šablonu jinou (Rowling) a ta je naštěstí mezi volně dostupnými, takže ji stačí nainstalovat a aktivovat. Ty nepoužité šablony je ve skutečnosti vhodné odstranit, až na tu výchozí (Twenty Twenty One). ta by tam měla zůstat pro případné problémy s vaší šablonou.
Import nepřenese nastavení Widgetů a dalších věcí, takže nejlepší je si otevřít původní i nový web a postupně to doklikat.
- Vyplnit základní informace
- Vytvořit menu a přiřadit je na správná místa
- Smazat widgety co byly předdefinované a vytvořit původní. Kde narazíte například na to, že není k dispozici “Nejčtenější”, ale to můžete později dořešit doinstalaci pluginu co potřebný widget přidá.
Další nastavení webu
V Nastavení najdete dostatek podvoleb pro případnou kontrolu a ideálně to nastavit jako na původním webu. Zejména vypnout komentáře a automatický ping na další weby.
Také si pohlídejte aby byla stejná struktura URL (Nastavení -> Trvalé odkazy) ale stejně počítejte s tím, že stěhování ovlivní SEO. Popravdě, tohle je dobré zkontrolovat ještě před importem.
Aktivace SSL Certifikátu
Tohle se u BlueBoardu dělá v Moje Domény -> doména -> Certifikát SSL -> Aktivovat certifikát zdarma. Součástí je i zapnutí přesměrování http->https (na což rozhodně nezapomeňte). Nečekejte, že to bude “hned”, píší se tam dvě hodiny
Jenže jako obvykle to má malý háček – po chvíli se objevuje Certifikát se nepodařilo nainstalovat. Pro více informací nás kontaktujte. Takže opět zkouším štěstí na Twitteru. Ten radí, že je třeba nejprve nastavit doménové záznamy
Na Blueboard můžete přehodit NSSET pro vaší doménu (tedy podobně jako jste to udělali u WordPress.com) a je to ta jednodušší cesta – správu pak budete mít v BlueBoardu. Stačí přehodit na nsset:BLUEBOARD. Jinak musíte změnit jmenné servery (NS). Nebo, samozřejmě, můžete směřovat CNAME/A záznamy přímo. Jen tak pro sebe si sem schovám, že u Zonerů se tohle dělá v www.regzone.cz/nastaveni-a-sprava-domeny/
Tady pozor pokud máte v původním DNS nějaké záznamy, přehozením NSSET se nepřenesou, takže to musíte udělat ručně. Tedy u Blueboardu si potřebné další záznamy založit (MX, různé autorizační TXT, ale možná i jiné).
Po změně DNS pak můžete reaktivovat certifikát zdarma. Tady samozřejmě pozor, změny v DNS také trvají určitou dobu (může být 2 až 24 hodin), takže to nemusí jít hned. To že DNS začalo fungovat poznáte tím, že se vám zobrazí “nový” web (co bude asi trochu mírně jiný, než původní), respektive se zobrazí chyba o neplatném certifikátu.
Až se vám podaří vytvořit SSL certifikát, tak také nepočítejte s tím, že by to okamžitě fungovalo na webu. Tyhle věci prostě trvají – desítky minut až hodiny.
Jinak řečeno, aktivaci SSL musíte spojit s přesměrováním na nový web, nejde to oddělit. A měli byste to udělat jen pokud došlo k úspěšné migraci a vše na novém webu je nastavené správně. Jak pořešit pluginy najdete v druhém pokračování.
BlueBoard používá Let’s Encrypt a certifikáty nic nestojí a obnovují se automaticky. Po úspěšném zprovoznění se tak nemusíte o nic starat. Tedy pokud si nechcete pořizovat certifikáty za peníze a hlídat si to sami.
Když už se to rozběhne, tak zjistíte, že to dobře funguje jen pro www.prtipy.cz a pro variantu bez www (tedy jen prtipy.cz) to nezobrazuje obrázky (protože se to neznámo proč pořád tahá z pracovní/dočasné adresy hostingu).
Dočasně jsem to vyřešil přidáním přesměrování prtipy.cz > www.prtipy.cz od .htaccess a opět kontaktoval Blue Board. Pro příště? Smazat složku cache ve wp-content
A poslední záhada. Chci variantu bez www, jenže po přidání přesměrování z nápovědy BlueBoardu používající %{HTTP_HOST} to přesměrovává dokola – %{HTTP_HOST} je totiž “www.prtipy.cz”, takže to naštěstí řeší vynechání %{HTTP_HOST}. Tedy:
# presmerovani na verzi bez www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)
RewriteRule (.*) http://prtipy.cz/$1 [R=301,L]
Mimochodem, na tohle budete potřebovat FTP přístup a tedy něco jako WinSCP či FileZillu. Ve WinSCP to chce zapnout zobrazování skrytých souborů (Možnosti -> Předvolby -> .Panely -> Zobrazit skryté adresáře a nedivte se, týká se to i souborů). Jedině tak uvidíte (zejména) .htaccess
Ve WinSCP časem narazíte na to, že budete-li si chtít přes FTP stáhnout váš web, tak to komplikuje timeout (odpojení) po určité době – WinSCP se ale automaticky znovu připojí, takže to prostě nechat běžet. Důvod nevím, na tohle jsem se podpory neptal.
TIP: V Co že to znamená FTP a jaké FTP klienty používat? najdete více tipů na FTP klienty.
Odstranění původního webu na WordPress.com
Nezapomeňte na původním webu
- Odstranit mapování domény, ať to tam nedělá zmatky
- Včas zrušit placený plán aby se nestrhly peníze. Můžete vypnout automatické obnovení nebo to udělat zrušením plánu jako takového
- V Nastavení -> Obecné -> Privacy změnit z Veřejný na Soukromý aby nebyl volně přístupný duplicitní obsah, ten web si ideálně nechte jako schovaný
- Pokud chcete původní web zrušit, tak to pochopitelně můžete udělat, ale opravdu neuškodí si nechat
Je dost pravděpodobné, že stejně máte v Google jak správnou doménu (zde prtipy.cz) tak onu “neplacenou” od WordPressu (zde prtipy.wordpress.com). Časem zmizí, takže toto moc řešit nemusíte.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…