@365tipu

TIP#2012: Jak z Ubuntu odinstalovat/odstranit nějakou aplikaci/software

Při nedávném zkoumání toho jak vzdáleně přistupovat na Ubuntu jsme si do Ubuntu nainstalovat Chrome Remote Desktop – instalace je přes .deb balíček a nikde v Ubuntu nenajdete viditelnou odinstalaci. Takže je vhodní zmínit, jak se v Ubuntu zbavit nainstalovaných věcí.

APT 

Věci instalované v terminalu přes apt  se odstraňují také v terminalu pomoci apt. Jsou dvě možné varianty

sudo apt remove balíček odstraní samotnou aplikaci/balíček, ale ponechá konfigurační soubory. Hodí se pro případ, že byste se chtěli později k používání vrátit 

sudo apt purge balíček odstrnaí jak aplikaci/balíček, tak konfigurační soubory.

Po odstranění balíčku je ještě vhodné spustit úklid, takže

sudo apt clean
sudo apt autoremove
sudo apt -f install

Pokud byste se přes apt chtěli podívat co je nainstalované, tak:

apt list | grep „installed“ | less

Podobně je možné se podívat na vše instalované přes dpkg 

dpkg –get-selections | less

Ubuntu Software Center

Ubuntu software center je přímo součást Ubuntu a dá se použít pro instalaci a také odinstalaci software (aplikací). Může to mít ale háček, že věci co jste si pořídili přes apt či přes .deb balíčky se tady prostě neobjeví. 

Ubuntu Software Center dokonce neumí ani hledat mezi těmi co máte nainstalované, jen zobrazí přehled. Hledat jedině v Explore – instalované jsou pak vidět podle “installed” ve výpise. 

Synaptic Manager

Software instalované přes .deb balíčky se dobře odstraňuje pomocí Synaptic Manager (ten si můžete nainstalovat například přes Ubuntu software center) . 

V Synaptic Manageru použijte hledání věci co chcete odstranit – objeví se vám v seznamu a zaškrtávací políčko vedle názvu bude ukazovat, že je instalovaná – na to políčko klikněte a vyberte Mark for Removal (totéž jako apt remove výše) nebo Mark for Complete Removal (totéž jako apt purge výše). 

Aktivovat změny musíte přes Apply nohoře.

Kdyby v Synaptic Manageru nešlo zobrazit jen to co máte nainstalované, tak řešením je přidat apt-xapian-index (pomocí sudo apt-get install apt-xapian-index nebo i přímo v Synaptics Manageru).  Po restartu Synaptic Manageru se objeví možnost filtrace na instalované (ve Status vlevo dole). 

POZNÁMKA: Synaptic, Software Center i APT dělají totéž, je vlastně jedno, v čem dojde k odstranění. APT je asi ta nejpraktičtější varianta, protože jak Synaptic, tak Software Center, nakonec stejně volají APT. 

Další tipy týkající se Ubuntu

TIP#2025: Máte Windows 10/11 a Ubuntu přes Dual Boot a ztrácí se v Ubuntu WiFi adaptér? Jak ve Windows zakázat Fast Boot (rychlé spuštění) 

Tohle je vtipná zapeklitost minimálně pro Intel Wi-Fi adaptér v notebooku ASUS. kde je Windows 10/11 a Ubuntu přes DualBoot. Po spuštění Ubuntu se vám neaktivuje WiFi adaptér, ačkoliv předtím bez … Pokračování textu TIP#2025: Máte Windows 10/11 a Ubuntu přes Dual Boot a ztrácí se v Ubuntu WiFi adaptér? Jak ve Windows zakázat Fast Boot (rychlé spuštění) 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky