@365tipu

TIP#1932: Musím převést doménu na firmu co mi dělá web?

Tuhle zcela absurdní záležitost jsem potkal čerstvě u jednoho klienta. Našli si dodavatele na webové stránky a ten začal tvrdit, že mu musí převést vlastnictví domény, aby mohl web vytvořit. Když jsem se do toho nakonec musel vložit, tak začali tvrdit, že to je nutné, aby mohli správně nastavit doménové záznamy.

Velmi originální požadavek svědčící buď o  absurdní úrovní neznalostí nebo o neméně absurdní úrovní vychytralosti. A rozhodně věc, kterou nikdy nedělejte.

TIP: Jak zjistím komu patří doména?

Spravovat doménové záznamy v doméně je možné v administraci domény tam, kde ji máte umístěnou. Dodavateli tam můžete dát přístup (pokud umožňuje přístup více uživatelů) nebo, pokud to chcete mít ještě bezpečnější, potřebné změny budete dělat sami na základě požadavku, který vám dodavatel předá. 

Převést doménu na dodavatele znamená, že vám jim může ukrást. Může vás prostřednictvím vlastnictví domény vydírat. Na konci spolupráce vám ji může odmítnout vrátit (převést zpět). 

K dobrým mravům patří i to, že váš dodavatel si neregistruje vaše domény na sebe (řeč o tom je ostatně i v Chcete pro někoho udělat návrh webu či sociálních sítí? Nezkazte to). Jedno jestli v průběhu výběrového řízení nebo později. 

TIP: Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu?

Pokračovat můžete třeba do Jak reagovat na “doménový registrační” spam? Ať už ten čínský, nebo třeba i český? 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky