@365tipu

TIP#1915: Jak do buňky v Tabulce Google (Sheets) vložit obrázek

Docela šikovná vychytávka v Google Sheets (Tabulkách Google) je ta, že do buňky jde vkládat nejenom text (navíc formátovaný) ale i obrázky a fotografie. 

Vložení je přitom velmi jednoduché – jděte do buňky a v menu pokračujte přes Vložit/Insert -> Fotka/Image a pak vyberte Obrázek v buňce/Image in cell (druhá možnost, tedy Obrázek nad buňkami/Image over cells, vloží obrázek “ukotvený” do buňky, ale velikostně bude přesahovat i do dalších buněk)

Zobrazí se vám dialog pro výběr obrázků umožňující Nahrát/Upload či vyfocení, stažení z adresy URL, vložení z Fotek Google, Google disku či z vyhledávání obrázků od Google. 

Budete-li vkládat z počítače (tabletu/mobilu), tak vyberte první možnost a rovnou obrázek přetáhněte nebo klikněte na Procházet/Browse a najděte ho. 

Až budete mít obrázek vybraný či nahraný, tak už jen klikněte na Vložit fotku/Insert Image a dojde k vložení. 

Vložení Image in cell zobrazí obrázek tak, že se vejde opravdu přesně do buňky, chcete-li aby byl vidět lépe, musíte velikost buňky zvětšit – což jde jenom rozšířením šířky sloupce a řádku. 

Mezi Obrázek v buňce/Image in cell a Obrázek nad buňkami/Image over cells je možné přepínat v kontextovém menu buňky.

Jedna věc na vložených obrázcích je ale nepraktická – není přímo možné je uložit – jen u obrázků nad buňkami je možné vyvolat Shift+pravé kliknutí klasický prohlížečový dialog. U těch v buňce to nejde, ale můžete je přepnout na druhou podobu, obrázek uložit a pak Undo/zpět vrátit do původní podoby.

Vkládání pomocí funkce

Mimo tohoto ručního vkládání je možné použít funkci IMAGE – ta vypadá takto

=IMAGE(url, [mode], [height], [width])

Umožňuje do tabulky natahovat obrázek z internetové adresy (s výjimkou adres směřujících do Disku Google a neumí to SVG). 

S pomocí  mode můžete nastavit jak se má s obrázkem zacházet – 1 zajistí automatickou změnu rozměru aby se vešel do buňky bez změny poměru stran, 2 zajistí změnu rozměru se zachováním poměru stran, 3 – nechá rozměry na vašem manuálním nastavení a 4 – můžete nastavit vlastní rozměry pomocí dalších dvou parametrů, které určí výšku/height a šířku/width.

Další tipy pro Tabulky Google

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky