@365tipu

Jak aktualizovat Windows 10 na May 2021 Update (21H1) a co je nového

Windows 10 May 2021 Update je tu, ale žádné velké změny nečekejte. Zjednodušit život může podpora více kamer pro Windows Hello a Defender Application Guard co míň zpomaluje. Datum uvolnění je 18. května 2021, označené jako verze 21H1 a Version 10.0.19043.985

Pokud chcete mít dřív než na vás přijde řada, tak tradičně přes Download Windows 10, kde je už aktualizace k dispozici. Případně počkat až se objeví ve Windows Update ve vašem stroji.  Hodit se může Windows Media Creation Tool. Kde to najít a k čemu je to dobré

Windows release health se bude hodit, pokud se chcete podívat na objevené komplikace a další informace k 21H1.

21H1 je poměrně malé, jednak proto, že novinek není moc, ale také proto, že některé z funkcí už ve Windows máte z průběžných aktualizací a pouze dojde k jejich aktivování.

Pokud se ptáte zda aktualizovat, tak v tomto případě není třeba spěchat. Novinek je opravdu málo. Na druhou stranu je tu alespoň větší šance, že bude méně problémů. Samozřejmě že vedle novinek došlo i k opravám chyb, ty ale zdokumentované nejsou. 

TIP: V Jaká čísla verzí mají jednotlivé verze Windows 10? Jak poznám Windows 10 October 2020 Update? najdete informace o všech aktualizacích

Novinky ve Windows 10 Update 21H1

Zlepšení výkonu WMI Group Policy (WMI). Může se hodit pro firmy co hodně pracují na dálku.

Výše zmíněné zrychleni WDAG napravuje i problém při otevírání dokumentů ze síťových zdrojů. Mohlo tam docházet k zpomalení o minutu i více. WDAG má i opravu co se využití paměti v klidovém stavu týče, nebude ji požírat ve velkém. 

Stažení je poměrně rychlé. Aktualizuje se už může trvat déle. Okolo 84 % se nedivte, tam to vydrží docela dlouho. Stále můžete ale počítač používat.

Pokud používáte Robocopy, tak potěší zrychlení u souborů v objemech nad 400 MB. 

Žádné další novinky Microsoft neuvádí. Velká aktualizace by měla dorazit až na podzim (21H2).

Byla odstraněn podporo pro vzdálené ovladače displeje založené na XDM. 

Skončila podpora pro původní originální Edge od microsoftu

V budoucnu bude odstraněna “personalizace roamingu”. 

Končí WMIC, tedy Windows Management Instrumental Command Line tool – náhradou je Windows PowerShell for WMI. Týká se to pouze příkazové řádky, WMI jako takového samozřejmě ne.

Po zhruba půl hodině je stažení i příprava hotová, bude samozřejmě nutný restart. Ten můžete udělat kdykoliv později, případně k němu dojde do 30 minut automaticky.

TIP: V  Co je nového ve Windows 10 October 2020 Update (20H2) zjistíte novinky předchozí aktualizace.

Další tipy a triky pro Windows a Windows 10 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

PS: Pokud narazíte na něco nového zde nepopsaného, dejte vědět.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky