@365tipu

TIP#1899: Jak na Mac OS otevřít aplikaci, která není podepsaná

Mac OS vyžaduje, aby tvůrci aplikaci byly schvalování Apple a následně byly aplikace podepsané – ne každému se něco takového chce podstupovat, takže můžete čas od času narazit na „nepodepsanou“ aplikaci. Ta při pokusu o spuštění selže a můžete maximálně pokus ukončit nebo aplikaci smazat (.dmg s aplikací odpojit).

Obejít to můžete tím, že vyvoláte kontextové menu (control + kliknutí) a tam vyberete Otevřít/Open – získáte tak možnost Otevřít/Open v následném dialogu. Je to nutné podstupovat pouze při prvním spuštění – pro další si to bude pamatovat.

POZNÁMKA: Vy si nicméně pamatujte, že nepodepsané programy mohou být riziko.

Ve starších verzích Mac OS (přes Mac OS 10.12 Sierra) bylo možné tuto komplikaci přímo kompletně zakázat – v Předvolby Systému/System Preferences -> Zabezpečení a soukromí/Security and Privacy -> Obecné/General je volba Allow apps downloaded fromtu můžete nastavit na Odkudkoliv/Anywhere.

V novějších Mac OS už tam tato volba není, je možné pouze volit mezi striktním App Store nebo App store a od známých vývojářů.

Pokud byste se chtěli zbavit nutnost „ručně“ poprvé spustit nepodepsané aplikace i v novějším Mac OS a získat zpět výše uvedenou volbu, tak je možné v Terminalu použít následující příkaz:

sudo spctl –master-disable

pak se vydejte do výše popsané sekce Předvoleb systému a chybějící volba bude dostupná.

TIP: Co to v Mac OS znamená adoptovat aplikaci? A proč se toho nemusíte bát.

Budete-li to chtít vrátit zpět, tak:

sudo spctl –master-enable

Pokud byste nevěděli jak že je to nastavené?

sudo spctl –status

Při povolené ochraně odpoví assesments enabled

POZNÁMKA: Nedělejte to, není nijak složité poprvé neznámou aplikaci ručně spustit.

TIP: V  Jak na Mac OS najdete, jak jinak, další tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky