Nový WordPress 5.0 (v září 2020) přinesl blokový editor (Gutenberg) a během příštích měsíců dojde k odstranění klasického editoru. Na novinku se dá se skřípáním zubů a nadáváním zvyknout za předpokladu, že se naučíte zcela nové postupy editace (některé zcela nesmyslné) a že se přizpůsobíte tomu, jak zásadně omezené jsou možnosti formátování i ovládání. A také se naučíte co všechno nefunguje a kde jsou chyby, které vám komplikují život.
Pokud máte na vašem webu staré příspěvky či stránky tak se budou otevírat v klasickém (classic) editoru a můžete ho stále používat nebo je převést do nového blokového editoru. Popravdě je lepší převést, protože klasický editor dost komplikuje práci – překrývají se tam ovládací prvky, čas od času vám bude skákat někam kam jste vůbec nechtěli (zejména při copy/paste).
K převodu stačí když umístíte kurzor do některého odstavce a pak kliknete na Převést na bloky. Tato volba se neobjeví dokud skutečně kurzor neumístíte do nějakého odstavce, takže čerstvě po otevření tam prostě není.
Pokud tuhle volbu nevidíte, tak si musíte rozšířit okno nebo vypnout panel vpravo. Pro WordPress v roce 2020 je typické, že GUI vytvářejí lidé, kteří ho nepoužívají.
Konverze málokdy dopadne dobře
Pak můžete příspěvek či stránku uložit, ale má to jeden háček. Rozhodně byste před uložením měli projít celý text a podívat se, jestli tam nevznikly nějaké problémy. Je totiž běžné, že se některé odstavce nepřevedou a musíte je ručně napravit.
Typicky se vám kdesi v textu objeví blok v HTML kódu a musíte ho uvést do čitelného stavu. Nejlepší postup je ten, že si v jiném okně či záložce otevřete předmětný příspěvek či stránku v čitelné podobě (jako čtenář/návštěvník) a najdete si předmětný text a zkopírujete si ho do schránky (clipboardu).
Pak v editoru smažete zmatený výsledek konverze (vyvoláte smazání bloku v menu) a poté vložíte text co máte ve schránce.
Něco je jen špatně vidět v editor, dobře na webu
Některé „pokažené“ věcí jsou jenom zdánlivě pokažené – v řadě šablon jsou totiž chyby a třeba v té co používá 365tipu jsou při editaci špatně nastylované odrážky – při zobrazení návštěvníkem jsou ale v pořádku. To opravovat nebudete (a ani nemůžete).
Některé špatně vypadají v editoru i na webu
Častá chyba po konverzi je i výskyt odstavců vypadajících jako nadpisy – tohle je řešitelné tak, že v menu pro změnu typu bloku je převede opravdu na nadpis a vzápětí je převede zpět na odstavec.
Něco vypadá dobře v editoru, ale špatně na webu
Pozor i na obrázky pokud je chcete mít vystředěné – v blokovém editoru se objevují vystředěné i když ve výsledku nebudou. Musíte je skutečně ručně vystředit. Volba pro zarovnání musí být aktivní, tedy začerněná.
Pracujte s otevřeným původním příspěvkem
Vždy si ponechte otevřený předmětný příspěvek či stránku otevřenou v původní podobě na webu (tak jak ji vidí návštěvník) v samostatném okně či záložce. Usnadní vám to případnou nápravu něčeho, co třeba objevíte až po uložení konvertované podoby. Po uložení si opět otevřete příspěvek či Stránku a projděte od začátku do konce, zda se někde neobjevilo ještě něco dalšího podivného.
Jakmile budete mít jistotu, že převáděný příspěvek/stránka je v pořádku, můžete si extra otevřený pohled na původní i novou podobu zavřít. A pokračovat případnou další konverzí.
Osobně konverzi provádím v okamžiku, kdy se vracím k opravě nějakého staršího příspěvku/stránky. Zcela určitě není důvod se vydat konvertovat vše co na webu máte. U 365tipů by to ostatně znamenalo převést přes dvě tisícovky příspěvků. Nové už budete psát v novém blokovém editoru a zápasit s jinými věcmi.
PS: Ano, blokový editor je katastrofální nedodělek. Bohužel autoři WordPressu se ho prostě rozhodli spustit aniž by řešili chyby.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…