@365tipu

TIP#1736: Jak převést jar na apk? Jde vzít hru ze starých mobilů a pustit ji na Androidu?

Jar je „Java Archive“ a jde o soubor zpravidla obsahující nějaké hry (či aplikace) pro starší mobilní telefony co už uměly hry, ale nebyly zase až tak chytré jako dnešní Android či iOS.

Dostat něco tak starého na Android je spíše nemožné, to že Android je v zásadě založený na Javě nijak nepomůže. Jediná reálná možnost jak vzít staré mobilní hry a hrát je na Androidu by byl nějaký emulátor – aplikace pro Android, která emuluje odpovídající (starý) telefon/potřebné prostředí. Přímo vzít JAR, převést na APK a chtít spustit na Androidu zpravidla možné není.

JAR je ve skutečnosti ZIP soubor, takže dostat se k jeho obsahu není nijak složité. Vytvořit z něj APK by také  nebylo nijak zásadně komplikované, problém ale nestane v tom, že původní hry/aplikace v JAR podobě nejsou napsány pro Android – a nemohou tedy na Androidu fungovat. 

Možnost konvertovat najdete například na github.com/GFOXSH/midp2apk a existují i online konvertory, ale nic použitelného vám stejně nenabídnou – aby původní aplikace/hra fungovala, musela by se kompletně přepsat pro použití na Androidu. Jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších online konvertorů (Netmite) před delší dobou přestal existovat.

Nejlepší cesta jak se pokusit spustit nějaké staré hry je výše zmíněný emulátor – zkuste například J2ME Loader (domov má na Githubu). Bude rovnou umět použít JAR soubory a v řadě případů půjde i původní hru/aplikaci spoustit.

TIP: Jak si pořídit Android ve virtuálním stroji pomůže pokud chcete mít Android ve virtualizované podobě na počítači.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky