@365tipu

TIP#1643: Jak v Google Sheets změnit zemi a formátování data

Tahle věc vám bude nepochybně pít krev. Budete mít Google Sheet (tabulku) ve které potřebujete zadávat datum. A nikdy nebudete mít jistotu, jestli je tam dd/mm/rrrr nebo mm/dd/rrrr. Bude se to navíc projevovat tak, že chcete zadat 1. června 2020 (tedy 1/6/2020) a ono to po zadání suverénně pochopí, že jste zadali 6. ledna 2020.

Především, formát data ovlivňuje nastavení lokále konkrétní tabulky. To najdete v Soubor/File -> Nastavení pro tabulku/Settings for this spreadsheet v podobě Jazyk/Locale – pokud vás data zlobí, tak je velmi pravděpodobné, že tam máte Spojené Státy/United States a stačí to tedy změnit na Česko/Czechia a uložit. Můžete tam mimochodem změnit i Display language – ale to vás odvede na globální nastavení vašeho učtu.

Samotný Formát data v poličku můžete klasicky ovlivnit – vyberte políčko (nebo více políček) a v ikonkách klikněte na „123“ (nebo v menu přes Formát/Format -> Číslo/Number).   Tam si můžete vybrat jaký formát data chcete – jsou tam k dispozici jak s tečkou (1.6.2020) tak s lomítkem (1/6/2020) a pokud by vám nestačily, tak si přes Více/More můžete dostat k velmi různorodým formátům včetně definice vlastních.

 Každopádně, než si změnit formát data v políčcích, tak si ověřte nastavení Jazyk/Locale.  Špatná zpráva je, že to asi budete muset kontrolovat často, protože na Google není spolehnutí v tom, že by tam občas svéhlavě v nové tabulce nedal něco zcela záhadného. A problém bude i s tabulkami, které získáte odjinud.

Další užitečné tipy pro Google Sheets či Excel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky