@365tipu

TIP#1355: Co je to Problem Steps Recorder (Záznam postupu) ve Windows?

Málokdo tuší, že se ve Windows skrývá Problem Steps Recorder (česky Záznam postupu) aplikace, která umožňuje nahrávat (zaznamenat) dění na obrazovce. Jak anglický název napovídá, původně byl určený pro záznam nějakého problému a někomu, kdo se může problém analyzovat. Nejde ale o záznam videa (jako když například nahráváte jak hrajete hru), ale o sérii snímků obrazovky.

Tuhle aplikaci nejlépe ve Windows 10 spustíte přes hledání – stačí napsat „steps recorder“ (pokud máte Windows v angličtin) nebo „záznam postupu“ (pokud je máte v češtině.  Objeví se malé okno s Zahájit záznam, Ukončit záznam a Přidat komentáře – stačí stisknout první a začnou se zaznamenávat snímky obrazovky. V průběhu zaznamenávání můžete ukládání pozastavit a můžete i přidávat komentáře.

2019-05-11 07_33_37-Záznam postupu.png

Zaznamenává se celá obrazovka (nemůžete si vybrat určité okno) a záznam není video, ale sled kroků prováděných uživatelem – včetně informací o tom co stiskl, co vyvolal myší (každá taková aktivita vyvolá záznam obrazovky). Součástí jsou i doplňující technické informace. Záznam postupu tedy není použitelný pro vytvoření videa, je to opravdu něco co zaznamenává postup.

TIP: Pro nahrávání dění na obrazovce do videa můžete použít i novější a pokročilejší Xbox Game Bar. Viz Jak na nahrávání obrazovky ve Windows 10?

2019-05-11 07_41_16-Záznam postupu.png

Podstatné je i to, že zaznamenává celou obrazovku i v případě, že máte dva displeje. V snímcích obrazovky je označeno aktivní okno (zeleným rámečkem), ale nebude samozřejmě možné vidět rolování oken .

2019-05-11 07_41_54-Záznam postupu.png

Výsledek záznamu postupu bude ZIP ve kterém je uložen MHT soubor (MHTML Web Archive) – ten můžete otevřít například ve Wordu, Internet Exploreru, Google Chrome či WPS Writeru.

TIP: Další tipy a triky pro Windows (a hlavně Windows 10) najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky