TIP#1059: Co je to gaslightning?

Gaslighting je škodlivá a skrytá forma emočního a duševního zneužívání/manipulace s cílem vyvolat u oběti sebe-pochybnosti a pozměnit vnímání reality. Jako u všech podobných aktivit je ten co něco takového dělá veden snahou ovládnout. Pojem gaslightning se mimochodem občas používá i pro situace, kdy lidé sami o sobě cíleně (či třeba pod vlivem alkoholu) „zapomínají“ některé nehodící se události, případně vědomě lžou, aby se vyhnuli odpovědnosti, ale toto použití termínu není správné.

Zajímavý je původ tohoto slova – pochází z filmu Gaslight (plynová lampa) s Ingrid Bergman a Charlesem Boyerem.  Bergman v něm hraje citlivou a důvěřivou ženu, kterou se její manžel (Boyer) snaží přesvědčit, že je nemocná.

Zásadní nástrojem gaslightningu je lhaní, soustavné a vytrvalé, maskované za snahu pomoci a zájem. Tak dokonalé, že ovlivňovaná osoba nejen nemá nejmenší ponětí o manipulaci, ale často se cítí provinile a není schopna vůbec zpochybňovat aktivity manipulátora. Odehrávat se může nejenom v manželstvích a vztazích, ale i na pracovištích. Ve vztazích se často objevuje v momentě, kdy podvádějící partner potřebuje zamaskovat paralelní vztah, ale může skrývat i závislosti – na alkoholu, herních automatech, počítačových hrách.

Často se v souvislost s gaslightningem objevuje i narcismus, již zmíněné závislosti a sociopatičtí lidé. Jedním z typických výskytů je „býti pod pantoflem“ kde dominantní partner vyvolává pocity méněcennosti a neschopnosti aby s tím druhým manipuloval. Často zneužívá toho, že nedominantní partneři jsou závislí na jejich více dominantních protějšcích.

TIP: ‣ Jazykový koutek nabízí řadu dalších zajímavých slov a termínu.