Jak na Google Home? Jak na Google Home mluvit? (2)

Podobně jako Alexa má i Google Home spouštěcí frázi – tou je „OK, Google“ či „Hey, Google„. V průběhu nastavování vám Google dokonce řekne, že můžete zkusit „Hej Google, kolik je hodin?“ (ano, takhle česky) – zkuste to, mívá to velmi zábavné výsledky. Ale zklamu, česky to bohužel nejde.

Nezapomeňte, že Google Assistant (což je ona „personalita“ skrývající se v Google Home) je dostupný i ve vašem telefonu (či tabletu) s Androidem a pokud si Google Assistant aplikaci pořídíte na iPhone či iPad, tak i tam. Včetně rozpoznávání hlasu. Můžete ho mít i pro Android (Google Assistant), ale tady panuje takové to obvyklé „není dostupné ve vaší zakleté zemi“. Zkuste Google Allo, tam je také.

Stejně jako u Alexy, Siri a dalších hlasových asistentů se musíte naučit jak na ně mluvit. Komplikovat vám to bude angličtina (respektive absence češtiny) a to, že postrádají inteligenci – řada povelů vyžaduje (poměrně) přesně daný slovosled.

Mluvit můžete i z poměrně velké vzdálenosti, ale počítejte s tím, že případné okolní zvuky/ruchy mohou komplikovat porozumění. Ona výše uvedená spouštěcí slova jsou nutná, není možné vynechat OK/Okay/Hey a jiné varianty možné nejsou (Alexa jich má víc, jak možná víte).

2018-02-24 09_39_50-OK Google.png

Uvídět co všechno můžete u Google Home použít dost dobře nejde, jsou to tisíce možností a měsíc co měsíc se objevují nový. Na ok-google.io se můžete podívat na podařený a udržovaný přehled. Nutno dodat, že „OK Google“ je možné používat i v mobilních telefonech (takže můžete třeba použít „OK Google, take a selfie“.

Asistenta je možné naučit váš hlas a hlas dalších členů vaší domácnosti – najdete to v Google Home aplikaci a stačí prostě vyvolat volbu pro Set up Voice Match – hodí se to v okamžiku, kdy chcete mít správně personalizované výsledky hledaní, používat správný e-mail, kalendář a další personalizovatelné služby.

NOVÉ od 06/2018: Google Assistant si umí trochu lépe povídat, ne vždy potřebuje aktivační slova. Pro první oslovení každopádně ano, ale pak „vnímá“ ještě osm sekund a pokud budete pokračovat v mluvení (kladení další otázky či zadávání příkazu), tak můžete vynechat obvyklé „OK/Hey Google“. Google tomu říká Continued Conversation/Pokračující konverzace a v Nastavení si to ale musíte zapnout (Menu -> Další nastavení -> Nastavení -> Pokračující konverzace) a pozor, možné pouze pro americkou angličtinu. Viz Chatting up your Google Assistant just got easier

2018-06-24 08.31.02.png

TIP: Všechny další tipy týkají se Google Home či Google Assistant najdete v Jak na Google Home? a pro konkurenci ve Všechno o Amazon Echo a Alexa